Tradicionálisan minden év első nemzetközi körében összecsapnak a norvég és az északír csapatok köszönhetően a területi kiemelésnek. Ennek főleg a skandinávok örülnek, mivel ezzel sorsolással biztosított a helyük a második körben is. Idén a Rosenborg a Linfieldet kapta a BL-ben, míg a Haugesund a Cliftonville-t az EL-ben. Utóbbi találkozóval foglalkozunk most részletesen.

2019 júl 18. 19:00
Tipp: FK Haugesund - Cliftonville, FK Haugesund -2.0 AH
2.30

Itt illik jól szerepelni

A fő tényező, amiért ezt a meccset szemeltem ki a temérdek opció közül az a múltbéli tapasztalatom. Összegyűjtöttem az elmúlt három szezon norvég - északír párharcait, ami brutális északi fölényről árulkodik.

2019/2020

Linfield - Rosenborg 0:2

Rosenborg - Linfield szerda 19 óra

Cliftonville - Haugesund 0:1

Haugesund - Cliftonville csütörtök 19 óra

Haugesund - Coleraine (Európa Liga selejtező, első forduló, 2017/2018). Fotó: gavrilo14

Coleraine - Haugesund 0:0

Összesítésben tehát 6-1-1 az arány, míg a norvégok szemszögéből hazai pályán csak győzelem volt ebben a periódusban és a legkisebb arányú siker is háromgólos volt. Korábban a norvég csapatok többsége csak a későbbi körökben kapcsolódott be egyébként, így 2017 előtt még ritkábban találkoztak a két ország csapatai.

A másik - saját - tapasztalatom az FKH - Coleraine összecsapásból ered, ahol a hazai gárda az akkori idény legnagyobb győzelmét aratta. 2017 nyarán csaptak össze az első körben és nagyon agresszív letámadást hajtottak végre, ami ellen az északírek nem tudtak semmit se tenni. Itt jött ki igazából, hogy mekkora különbség a profi és a fél profi futballisták között. Az FKH nem a legjobb keretét szerepeltette, mégis képesek voltak egy 7-0-s győzelemre. Olyan nevek lőttek gólt, akik azóta már a második-harmadik vonalban sínylődnek, míg a csapat a 90. percig hajtott. Utóbbi nagyon fontos, mivel a Haugesund Stadionban ez a mentalitás jellemzi a csapatot. Itt nekik 100%-ot kell beleadni és ezt tökéletesen mutatja a hétvégi meccsük. 5-1-re győztek a Tromsø ellen, ahol az arány helyett inkább az a támadószellem a fontosabb, amit produkáltak 3-1 vagy 4-1 után is. A kiütéses győzelem mértékéből azonban nem érdemes kiindulni, mivel a vendégek kapusának köszönhetik ezt főleg. Jacob Karlstrom több beadásnál árnyékra jött ki, egy veszélytelen labdát beejtett a kapuba, míg az 5-ös vonalán ki is cseleztek. Egy meccsen összehozott annyi bakit, amit egy közepes kapus egy szezonban.

Haugesund stadion. Fotó: gavrilo14

A párharc első meccsétől eltérően Torbjørn Kallevåg (és a szokásos hiányzók: Stølås, Wadji, Karamoko, Horneland, Våge Nilsen) biztosan nem fog szerepelni, mivel piros lapja miatt eltiltott lesz, viszont Anthony Ikedi visszatérhet hosszú sérülése után. A nigériai erőemberre szükség is lesz, mivel a Cliftonville valószínűleg sok ütközéssel akarja majd megállítani a hazai támadásokat. Rajta kívül úgy tűnik, hogy Ibrahima Koné végre megtalálta a góllövő cipőjét és a hétvégi két találata sokat számíthat még csütörtökön is. A nyakára hoztak Ibrahimot, így muszáj lesz végig hajtania - bár a motivációjával eddig se volt probléma. Ráadásul az első meccsen nagyon forrófejűen viselkedett, így már az első félidőben lehozták, tehát jócskán van mit törlesztenie az ellenféllel szemben is. Ami további jó hír, hogy a norvég bajnokságban kitört a nyári szünet. A nemzetközi kupákban szereplő csapatoknak a következő majdnem egy hónapban csak az Európa Ligára kell fókuszálniuk, tehát pihentetniük se kell a hétvégére. Biztos vagyok benne, hogy az FKH a legjobb kezdőjével fog felállni, illetve ilyen körülmények között nem engedhetik meg maguknak a blamát.

Más szint

A Cliftonville-nek először a keret értékét néztem meg. Nem vonnék le belőle messzemenő következtetéseket, viszont nagyjából meghatározza, hogy milyen szintű labdarúgók alkotják az ellenfelet. Az északíreknek jelenleg 400 ezer euró az értékük (érdekes, hogy a MOL Fehérvár által kitömött FK Zetának is háromszor ennyi), míg a norvégoknak 6,6 millió. 2016 óta csak a luxemburgi Differdange-t és a Barry Townt tudták kiejteni. Az AEK Larnaca és a Nordsjælland után az FKH lehet a harmadik csapat, amelyik kettős győzelemmel búcsúztatja őket. Ez a két csapat csak kettő, illetve egy góllal verte őket hazai pályán, így nem csodálkozhatunk, hogy a bukik 1,75-öt fizetnek már a kétgólos győzelemre csütörtökön. Abban biztosak lehetünk, hogy az FKH végig hajtani fog és szerintem egészen 3-0-ig el is mehetnek akár a hazai publikum előtt. A párharc győztesére a második körben a Sturm Graz vár majd.