Geraint Thomas 003 Geraint Thomas (Fotó: Radu Razvan / Shutterstock.com)

Tour de France: Jöhet egy meglepetés?

SPF Team 1 tipp 2019 júl 18. 20:50 Szólj hozzá!

Kerékpár tippek Tour de France Geraint Thomas Julian Alaphilippe

Az idei Tour de France nem bővelkedik az időfutamokban. Az egyenkénti távja 30 kilométer alatti, de itt is kialakulhat komolyabb különbségek. Geraint Thomas átveszi összetettben a vezetést?

13. szakasz: Pau - Pau (27,2 km: egyéni időfutam)

A keddi pihenőnapot követő két etap is a regenerálódásról és felkészülésről szólt az összetett esélyeseknek. Kell is az erő, ugyanis jön a hétvége, amely brutális lehet. Egyenkénti időfutammal kezdenek pénteken, majd szombat és vasárnap egyaránt hegyi befutóval végződő szakasz vár a mezőnyre. Nem lesz alibizés, kőkemény tempó várható. Érdemes kicsit visszamenni a történelemben, mivel hasonló etapok során megfigyelhető volt, hogy az összetettben favoritok rendre jól szerepeltek a kronókon. 

Bradley Wiggins győzelme alkalmával a Sky két versenyzője állt a két hegyi etapot megelőző egyenkénti első két helyén, de 2013-ban is hasonlóak voltak a körülmények a hegyi egyenkénti után. Véletlenek nincsenek, pláne egy 27,2 km-es távon. Mivel hétvégén jönnek a hegyek, segítők nem hajthatják ki magukat, mert egy csapat már csak 8 fős, legjobb esetben is csak 7 segítője lehet egy összetettben jó helyezésre aspirálónak. 

Julian Alaphilippe (Fotó: kovop58 / Shutterstock.com)

A pálya eleje technikás, illetve a vége, közte hosszas egyenesek lesznek. Várható egy kisebb oldalszél, de a mereked emelkedők is nehezítik majd a versenyzők dolgát. Érdemes kiemelni a Côte d’Esquillot-t, mely körülbelül féltávnál található. Aránylan nem lenne megerőltető (1,1 km és 8%), de lesznek a vége felé 17%-os részek is. Nehéz egy ilyen "falon" elkapni a ritmust, hogyan érdemes rá megfelelő tempóban felmenni. 

Először nézzük a legnagyobb esélyesest. Wout van Aert (1.65) élete első háromhetesén szakaszt nyert, nem is akármilyen mezőnyben. Egy sprintben verte az elitet, most jöhet az időfutam. Eddig nem foglalkozott annyira az országúti kerékpárral, de idén úgy tűnik, hogy "érdekli" ez a szakág is. A Critérium du Dauphinén rommá verte a mezőnyt az egyenkéntin. Az az időfutam hasonlított a mostanihoz, távja is mindössze 1 km-rel volt rövidebb. Egyedül a holland volt képes 46 km/h feletti átlagra, fél percet adott a másodiknak. 

Egybehangzó információk szerint, egyértelmű esélyese a pénteki egyenkéntiknek. Még honfitársa, Thomas De Gendt is azt írta a blogján, hogy még "belülről" is úgy érzik, ő nyerhet. Geraint Thomas lehet a riválisa az eddigiek alapján (3.00). Az emelkedőkön egyben volt, de az tudható nála, hogy a felkészülése nem sikerült a legjobban. Kérdés, hogy ez mennyire érintette az időfutamokat, ahol idén még nem végzett 9. helynél előrébb, pedig 4 alkalommal vett részt egyenkéntiken 2019-ben. 

Kik szólhatnak bele?

Wout van Aert egyik riválisa épp csapattársa, Tony Martin lehetne. A Katushánál az egynaposok felé próbálták terelni, de a német is rájött, ebben nincsen jövő számára. Mióta a Jumbo-Vismát erősíti, kezd újból szép eredményeket elérni az egyéni időfutamokon. A dobogóra azonban többen is pályáznak, főleg a Sunweb és a Deceuninck-Quick Step csapataiból. Előbbiből Soren Kragh Andersen szerepelhet a legjobban, aki jó szezont fut idén is. Időfutamban az elitben tartozik és már többször is bizonyította, hogy a kisebb emelkedők sem jelentenek számára problémát.

Amolyan sötét ló lehet Chad Haga, azonban nála érdemes tudni, hogy második háromhetese idén, illetve a Giro d'Italia zárószakaszán azért tudott nyerni, mert hosszú időn át készült rá, feltérképezte a pályát, tisztában volt a körülményekkel. Haga számára a francia körverseny csak bónusz. Michael Matthews versenyben van a zöld trikó második helyéért, de érdekes csütörtöki etapot tudhat maga mögött. Tempót ment, majd nem vett részt a hajrában a szökés során, utána visszaesett a főmezőnybe. Érthetetlen volt, amit csinált, de az is lehet, hogy az időfutamra készült, amiben sokat fejlődött. 

A belga Quick Step versenyzői hagyományosak jók az egyenkéntiken. Julian Alaphilippe vezet összetettben. A sárga trikó kötelez, de a franciák szupersztárja a kronóknál is a jobbak közé tartozik. Megvan az esély rá, hogy megtartja a sárga trikót, sőt, akár még első ötben is végezhet. A pálya szintrajza kedvezhet neki, ilyen távokon azért még jól szokott menni (nem olyan hosszú neki). Érdemes figyelni Kasper Asgreenre is, aki óriási tempóra képes, emelkedő annyira nem kedvez neki, de ahogyan Lampaert, úgy a dán is odaérhet az első tízbe. 

Ha igazán nagy szorzóban gondolkodunk, akkor érdemes szétnézni azok között, akiknek papíron kevesebb az esélyük a dobogóra, de mégis odaérhetnek "meglepetésként". Közülök kiemelkedik Nelson Oliveira. A portugál a Movistar versenyzője, aki egyike a legalulértékeltebb időfutammenőknek. Mielőtt 2016-ban a spanyol csapathoz került, már voltak szép eredményei egyenkéntikről, de a Movistar hozta meg számára az áttörést. Alábbi eredményeket hozta össze minimum 25 km hosszú időfutamokon az elmúlt három évben:

Nelson Oliveira top10-es helyezései időfutamokról (2016-tól)
- Tour de France (2016): 3. hely (táv: 37,5 km)
- Olimpia (2016): 7. hely (táv: 54,6 km)
- Európa-bajnokság (2016): 4. hely (táv: 45 km)
- Világbajnokság (2017): 4. hely (táv: 31 km)
- Tour de Suisse (2018): 10. hely (táv: 34 km)
- Vuelta a Espana (2018: 7. hely (táv: 32 km)
- Világbajnokság (2018): 5. hely (táv: 52,5 km)
- Európai játékok (2019): 2. hely (táv: 28,6 km)

Alig volt olyan időfutama hosszabb távokon, amikor ne fért volna be az első tízbe. Az is látszik, hogy a dobogó csak elvétve jött össze. A 2016-os bronzérmét a francia körversenyről a riói olimpiának köszönheti. Sokan arra "pihentek", amit kihasznált a portugál versenyző. A mostani időfutamon mit használhat ki? Hogy a szakág legjobbjai nem indultak, esetleg már kiestek: Rohan Dennis, Chris Froome, Tom Dumoulin vagy épp Victor Campenaerts. 

Ha így szemléljük az eseményeket, akkor az a 8 top10-es helyből bizőny 6 alkalommal végzett volna dobogón. Természetesen ez sokat nem lendít Oliveira helyzetén, sok függ attól, hogy a Movistar hagyja-e menni. Az látszott, hogy a felkészülés során rendben volt közvetlen a Tour de France előtt. A szorzó óriási az esetleges dobogójára, de 2016 után újból reális esély nyílik rá, hogy szép eredményt érjen el időfutamon. 

  • Kerékpár tipp

    13. szakasz: Nelson Oliveira dobogón végez

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Geraint Thomas (Fotó: Radu Razvan / Shutterstock.com)



Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

  • Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Tour de France 2019

sunik29 hozzászólt
2019 aug 1. 10:04
Nehez a tour de france mindenkinek.
https://www.brut.media/fr/sport/une-journee-avec-les-hotesses-protocolaires-du-tour-de-france-f546a59b-fccd-4016-9f56-88753ed3dfc1
Pozzato hozzászólt
2019 júl 30. 11:43
Egan Bernal az elmúlt két évben a World Tour versenyeken:
- Tour de France: 1. hely
- Svájci körverseny: 1. hely
- Párizs - Nizza: 1. hely
- Kalifornia körverseny: 1. hely
- Romandiai körverseny: 2. hely
- Katalán körverseny: 3. hely
- Santos Tour Down Under: 6. hely

Tavaly második helyről feladta a katalán körversenyt, meg volt még egy top15 harmadik számú emberként 21 évesen a TdF-ről. Olyan kíváncsi lennék, hogy Gianni Savio szakít-e valamit ebből, milyen konstrukciókkal szerződött az Ineosba a srác. Az biztos, hogy Brailsford komolyan elgondolkozhat a jövőről. Geraint Thomas bizonyította, hogy nem első számú opció GT-n (még akkor sem, ha tavaly nyert..), Froome sérülésből tér majd vissza. Viszont érkezhet Carapaz, mellette Bernal, Sivakov és Geoghegan Hart. Froome jövőre 35 lesz, kérdéses milyen formában tér majd vissza..

Ebben a kolumbiai srácban pedig hatalmas lehetősésgek rejlenek. Ami érdekes lehet, hogy lesz egy átmenet a generációk között: Valverde, Froome, Nibali (anno Contador) nemsokára befejezi. Hiába lennének ott a trónkövetelők (Pinot, Bardet, Landa stb.), könnyedén megeshet, hogy ők kiesnek a pixisből és jönnek a fiatalok. Ennyi tehetséges versenyző nagyon rég volt és ami ennél sokkal fontosabb, hogy támadószelleműek.

Egan Bernal, Tadej Pogacar, Remco Evenepoel, David Gaudu, Valentin Madouas, Pavel Sivakov, Sergio Higuita, Iván Sosa vagy épp Marc Hirschi. Lehetne még sorolni bőven, gyakorlatilag van 15-20 tehetséges GT-menő, ráadásul különböző régiókat fednek le, illetve csapatokat is. Én nagyon bízom benne, hogy egy szép korszak veheti ezzel kezdetét, nem egy ember dominanciájától kell majd szenvedni, hanem hatalmas csaták lesznek. Azért az látható, hogy az elmúlt évtizedekben rendre volt egy kiemelkedő versenyző: Froome, Armstrong, Indurain vagy épp Hinault. Azok az évek voltak viszont a jók, amikor erő szempontjából megosztott volt a mezőny.

1998: Ullrich - Pantani, 1989: Lemond - Fignon és Delgado (ha nem késik el a prológról) és még lehetne folytatni (1975 stb.). Ez nem csak a Tourra vonatkozik, hanem az összes GT-re. Jót tenne a kerékpársportnak, ha nem alibizés menne, vonatozás a hegyekben, hanem olyan csaták, ami a Girón is volt.

Közben Evenepoel Adriatica Ionica Race-n nyert egy szakaszt, laza két perc előnnyel. Azért volt ott 8 WT csapat, közte olyan versenyzők, mint Vanmarcke, Roelandts, Anacona, Meintjes, Theuns vagy épp csapattársa, Gilbert. Azt mondták, ahogyan oktatta a korosztályát, azt nem lehet megcsinálni a felnőttek között. Párszor azért sikerül neki és még mindig csak 19 éves (jövőre már több nagy versenyen is láthatjuk majd, akkor fogja megismerni a világ). Hétvégén Clasica San Sebastian, Alaphilippe pihenésével rá épültek a QS, de ott lesz a német körön is. Egy kis érdekesség, az Ionicán volt egy befutó, ahol a Quick Step megcsinálta a sprintben az 1-3-at, nem vicceltek. Szétkapták a mezőnyt, hajrát pedig simán lehozták, így lett mindenki dobogós: https://www.youtube.com/watch?v=fpHvQg0dMsA

Assassin hozzászólt
2019 júl 29. 21:30
Én is megköszönöm Pozzatonak a szervezést, és gratulálok mindenkinek. Sajnos, az utolsó szakaszokra már nem tudtam tippet beküldeni, de így sem maradt bennem túlságos hiányérzet.

Még több Kerékpár