Beköszöntött a november, ez pedig a Forma 1-es szezon végének a közeledtét is jelenti. Mindössze három futam van hátra, és kiderül, hogy ki lesz 2014 világbajnoka. Hamilton és Rosberg versenyfutásában egyelőre a brit áll jobban, de minden egyes pont kulcsfontosságú lehet a végelszámolásnál.

Rosberg-Nico-McLaren-Mercedes-F1-001

Nico Rosberg (McLaren Mercedes). Fotó: MrSegui/Shutterstock.com

Élvezetes pálya

Az Amerikai Egyesült Államokban kezdi meg a véghajrát a száguldó cirkusz. A helyszín Austin, Texas. Az igazán amerikai hangulat miatt a pilóták is örömmel versenyeznek itt, főleg hogy még a pálya is meglehetősen jól sikerült. Az első versenyt két évvel ezelőtt rendezték a Hermann Tilke tervei alapján készült pályán. Nézőként rögtön észrevehetjük a pálya bizonyos pontjai közötti jelentős szintkülönbséget. Élesebb szemű nézők pedig azt is kiszúrhatják, hogy némely kanyar bizony ismerős lehet valahonnan. Van itt a silverstoni Maggotts-Beckettsnek, a hockenheimi arénának és a törökországi nyolcas kanyarnak is "másolata". Ez a pálya igen jó kombinációja a lassú, gyors, nyújtott kanyaroknak, és nem szabad megfeledkezni az egy kilométer hosszú hátsó egyenesről sem. Reméljük, hogy mi, nézők is legalább annyira élvezni fogjuk a vasárnapi versenyt, mint amennyire a versenyzők élvezik ezt a pályát.

Valaki mindig hiányzik

Nincs szerencséjük az amerikai nézőknek a Forma 1-es versenyekkel. Volt, hogy Indianapolisban mindössze hatan köröztek, tavaly Räikkönen hagyta ki a futamot, és idén sem teljes a mezőny. A Caterham és a Marussia nem utazott el Amerikába, mindkét csapat komoly gondokkal küzd. Ráadásul sokáig úgy volt, hogy Vettel sem vesz részt a szombati időmérő edzésen, hiszen autójában kicserélték a komplett erőforrást, ami miatt a boxutcából lesz kénytelen rajtolni. Végül a Red Bull németje kigurult szombat délután is, és megtett pár tiszteletkört.

Rosberg elől

Hamilton mindhárom edzésen remekelt, és nagyon úgy tűnt, hogy neki áll a zászló ezen a versenyen is. Jött azonban Rosberg, és a kvalifikáció győzteseként a legjobbkor törte meg csapattársa dominanciáját. Jellemző még az austini pályára, hogy több kanyar kijáratán is igen széles az aszfaltcsík. Ez pedig a bahreini pályára hajaz, és emlékezhetünk, hogy ott micsoda versenyt láttunk kettejük között. A végletekig kiélezett párharcot ott Hamilton nyerte, most itt az idő, hogy Rosberg bizonyítson. A két Mercedes mögött a két Williamset találjuk, amiben szintén semmi meglepő nincs. Az ötödik helyet Ricciardo szerezte meg a ferraris Alonso előtt. A negyedik sor a McLareneké lett volna, azonban Button öt helyes rajtbüntetése miatt csak hátrébbról várhatja majd a vasárnapi rajtot. A legjobb tíz sorát Räikkönen és Sutil zárta.

Vettel-Sebastian-F1-001

Vettel a boxutcából rajtolva futhat egy jó versenyt. Fotó: efecreata media group/Shutterstock.com

Hátulról előre fuss!

Nagy kérdés, hogy lesz-e igazi csata a két Mercedes közt, amire az elmúlt futamokon nem nagyon volt példa. Ha komoly csatát vívnak egymással, akkor bizony odaérhet rájuk csendben Bottas és Massa, hiszen a két Williams ígéretesnek tűnt, már ami a versenytempót illeti. Érdemes lehet Vettelre is figyelni, aki egész hétévén a versenyre készült. Az első szabadedzés kivételével utolsó helyen zárta a gyakorlásokat, méghozzá bőven. Az, hogy végig vasárnapra készültek, illetve hogy tele vannak új szett abroncsokkal, még meg is hozhatja az eredményét. Pontszerző helyre simán jó lehet, de sajnos szinte semmit (1.28) nem adnak rá a fogadóirodák. A legjobb 6-ba is odaérhet akár, de erre is csak 2.25-os szorzót kapunk. Érdemes nézni, hátha feljebb megy ez a futam kezdetéig, 2.50-3 között már jobban elgondolkodnék rajta. Egyébként a gumistratégiára érdemes lehet még figyelni. Ha esetleg Vettel a közepes keverék mellett dönt, és mások nem sokan lesznek így, akkor be lehet vállalni, hogy Vettel jön ki utoljára a boxba. Bet365-nél ezt a Driver Specials részen találjuk.

Lehet kavarodás egy kör alatt

Ami viszont tetszik, az nem más, mint hogy Hamilton vezet az első kör végén. Rosberg elég magabiztosnak tűnt, de szerintem benne van azért, hogy elizgulja az elejét. A hiba mindenkiben benne van, és azon van a nyomás, aki előrébb van. Ezen a pályán lehet előzni bőven, Hamilton akár át is ugorhatja csapattársát az első körben, erre pedig 5-ös szorzót ajánl a bet365. Merészebbek Bottasra (11.00) is rakhatnak, a Williamsek sem szoktak rosszul rajtolni, akár még erre is látok esélyt.