Egy sorozat, amelyet garantáltan nem néztél az elmúlt években, most viszont több okod is lesz rá. Mit érdemes tudni az ázsiai Bajnokok Ligájáról? Mely világsztárok vesznek részt a sorozatban? Az európai BL-sorozattal párhuzamosan zajlik az ázsiai, mindkettőben lesznek magyar válogatott játékosok! 

Ázsiai Bajnokok Ligája sajátosságai

Az elmúlt években is akadtak ismert játékosok az ázsiai BL-ben, de nem volt annyira reflektorfényben, mint idén. Ez annak is köszönhető, hogy Szaúd-Arábia belendült az átigazolási piacon, nem spóroltak, akkora összeggel csábították a sztárokat, amire sokan igent mondtak. Ennek köszönhetően pedig a szaúdi első osztály mellett, növekszik az ázsiai Bajnokok Ligája értéke is. Egy olyan sorozaté, amely 1967 óta létezik és az évek alatt különböző formátumokban zajlott.

Csalóka lehet a korai évek izraeli uralma, ugyanis az arab-izraeli konfliktus miatt, az arab klubok megtagadták a részvételt, emiatt tudtak dominálni az izraeli csapatok. A '70-es években sokáig szünetelt a sorozat, majd egészen 1985-ig kellett várnia az újraindításához. Az ezt követő 20 évben többször változott a lebonyolítás, kis túlzással, de minden évben másfajta módszert használtak. 

Nyugat és Kelet: Az egyik fontos újítás volt a 2000-es évek elején, hogy Ázsiát keleti és nyugati régióra bontották, ezzel megoldva az utazás - és a politika - kérdését, ugyanis Japánból nem lenne egyszerű mondjuk egy iraki és iráni csoportellenfelekkel játszani, hiszen önmagában az utazás elvenne egy napot, nem beszélve a költségekről. A nyugati régióba kerültek a szaúdi, katari, üzbég, emírségekbeli, iráni vagy iraki klubok, míg a keleti régióba a japán, dél-koreai, kínai vagy az ausztrál csapatok. A csoportokat ezek alapján osztották be. 

Az új rendszernek köszönhetően eltolódtak az erőviszonyok a keleti régió irányába, hiszen a japán, kínai vagy épp dél-koreai klubok sokkal fejletebbek voltak (2006 és 2018 között, mindössze egyetlen nyugati klub tudott nyerni ázsiai BL-t). A lebonyolítás azonban folyamatosan módosult, igaz, hogy a kétpólusú elosztáson nem változtattak, de a létszámot hol növelték, hol csökkentették. Jelen állás szerint, a főtáblán 40 klub kap helyet, de a 2024/25-ös szezontól ez is változik.

Tudatos módosítások

Fontos megjegyezni ezt a dátumot, ugyanis 2022. február 25-én tartottak egy sajtótájékoztatót, ahol bejelentették, hogy 2023/24-es szezontól az ázsiai Bajnokok Ligája visszatér az őszi-tavaszi menetrendhez (merő véletlen, hogy épp akkor vannak a mérkőzések, amikor az európai BL-ben is), ráadásul az eddigi 3+1-es légiós-szabályt megváltoztatják, innentől 5+1 légióst regisztrálhatnak a klubok.

A katari világbajnokságot követően újabb módosítások történtek, csökkentik a létszámot 24 klubra a főtáblán (12-12 fős csoportok), nyolc mérkőzést rendeznek a csoportkörben a keleti és nyugati gárdáknak, majd innen a legjobb 8-8 klub jut be az egyenes kieséses szakaszba, ahol a nyolcaddöntőkben még oda-visszavágós alapon rendezik, viszont a negyeddöntőktől kezdve egy semleges helyszín ad otthon a tornának. Ahogyan tehát az európai Bajnokok Ligája is változik 2024/25-től, úgy az ázsiai is hasonló módon. 

Nyugati régió: Szupersztárok egymás közt

A szabályok megváltoztatása (légiósok számának növelése), egyértelműen kedvezett az olyan nemzeteknek, mint Szaúd-Arábia, akik a nyáron alaposan bevásároltak. Cristiano Ronaldo együttese az utolsó pillanatban tudott a főtáblára kerülni a selejtezőkből, viszont ennyire erős gárdával szinte favoritnak tekinthető a végső győzelemre. Elég megnézni, hogy az ázsiai BL-ben főtáblára kerülő szaúdi kluboknak milyen légiósaik vannak:

  • Al Hilal: Neymar, Sergej Milinkovic-Savic, Kalidou Koulibaly, Rubén Neves, Malcom, Moussa Marega, Jang Hyun-soo, Aleksandar Mitrovic és Yassine "Bono" Bounou
  • Al Nassr: Cristiano Ronaldo, Sadio Mané, Marcelo Brozovic, Alex Telles, Talisca, Seko Fofana, David Ospina, Ghislain Konan, Pity Martínez, Aymeric Laporta és Otávio
  • Al Ittihad: Karim Benzema, N'Golo Kanté, Fabinho, Jota, Marcelo Grohe
  • Al Fayha: Vladimir Stojkovic és Henry Onyekuru

Önmagában már az nem lesz egyszerű mutatvány, hogy ezekből a játékosokból mondjuk egy Al Nassr stábja kiválassza azt az 5 labdarúgót, akit regisztrál: Cristiano Ronaldo, Sadio Mané, Marcelo Brozovic, Aymeric Laporte evidens, de ki marad ki az Otávio, Seko Fofana, Alex Telles, Talisca és David Ospina ötösből? Az Al Hilal kihagyja majd a folyamatosan sérüléssel bajlódó Neymart, hogy regisztrálni tudja a Koulibaly - Malcom - Mitrovic - Bono - Milinkovic-Savic ötöst, miközben Rubén Neves is kimarad a BL-ből?

Katar: Ha azt gondoljuk, hogy csak Szaúd-Arábia kezdett vásárlásokba, akkor elég megnézni a Qatar Stars League csapatait, ahol helyet kap Marco Verratti, Philippe Coutinho, Javi Martínez, Andy Delort, Rodrigo, Rafinha vagy a kolumbiai válogatott védője, Jeison Murillo. Érezhetően náluk is megkezdődött a terjeszkedés, nem álltak le a világbajnoki rendezésnél, olyan játékosokat igazoltak, akik még mindig képesek topligákban játszani, van bennük pár szezon. 

Katar szerepe fontos lehet, ugyanis a 2024/25-től zsugorodó főtáblán a szaúdiak mellett, ők kapják a második legtöbb helyet a csoportkörben Nyugaton. A 12 csapatos nyugati régióból a két nemzet elvisz alanyi jogon 5 helyet, ráadásul még a selejtezőből is felkerülhetnek csapataik. A térség másik feltörekvő állama az Egyesült Arab Emírségek. A 2024/25-ös főtábla szempontjából már fontos lesz, ki nyeri a bajnoki címet, nem véletlen, hogy a klubok komoly erősítésbe kezdtek.

Egyesült Arab Emírségek: Ha a csak az ismert játékosokat nézzük, akkor a bajnokság legerősebb csapata az ázsiai BL-ben is érdekelt Sharjah, ahol Miralem Pjanic, Kostas Manolas és Paco Alcácer is helyet kapott. A ligában rúgja még a bőrt Andrés Iniesta, de érdekes transzfer volt nyáron az EL-győztes Sevilla belső védőjének, a 28 éves Karim Rekiknek a megszerzése is. Mellettük még a svájci válogatott Haris Seferovic, az egykori olasz válogatott Manolo Gabbiadini vagy a marokkói Adel Taarabt lehet ismerős. 

Mi lesz a térség többi csapatával?

Jelen állás szerint, Jordánia, Tadzsikisztán vagy épp India is automatikusan ad csapatot a BL-főtáblára, de a következő szezontól ez nincs így. Irán, Irak és Üzbegisztán még a kedvezményezett, bár érezhető, hogy ezek a ligák játékerőben jelentősen elmaradnak a fentebb említett országokhoz képest. Üzbegisztán próbál zárkózni, bár ott a legnagyobb igazolás még 2008-ban volt, mikor Rivaldót megszerezték. Manapság jobbára szerb, lengyel, grúz vagy montenegrói labdarúgókra építenek. 

Ebből kiindulva, tökéletesen látszanak az erőviszonyok, Szaúd-Arábia kimagaslik a régióból, de mondhatni a teljes sorozatból, hiszen alig akad olyan klub, amelynek a Transfermarkt alapján a keret összértéke meghaladná a 20 millió eurót, míg a szaúdi klubok esetében 100 millió euró feletti összegről beszélünk. Már az önmagában óriási meglepetés lenne, ha valamelyikük kiesne a csoportjából. 

Érdekes párosítások Nyugaton

Az A csoportban lehet talán a legnehezebb dolga az egyik szaúdi klubnak, az Al Fayhának, akik az Al Ainnal és az üzbég Pakhtakorral kerültek egy négyesbe. Az Al Ain jó volt régen a nemzetközi kupában, most kicsit gyengült a keret, de nem sokkal gyengébb az Al Fayhánál, míg az üzbégek a csoportkörben rendre megnehezítik az ellenfelek dolgát. A B-ben kapott helyett a katari Al Sadd, de innen kimagaslik az említett Sharjah, mégpedig a Manolas - Alcácer - Pjanic triónak köszönhetően. A következő négyesben is egyértelműek az esélyek, mivel az Al Ittihad dominálhat, Karim Benzemával a fedélzeten, kiütéses sikerekre van kilátás. 

A szaúdi domincia tovább folytatódhat, hiszen az Al Hilal kapta a legkönnyebb ellenfeleket Nyugatról. Nem elég, hogy a gárda tele van sztárokkal, még a sorsolás is kegyes volt velük, Mitrovic, Malcom esetleg a majd felépülő Neymar, szórhatja a gólokat. Az E lesz a halálcsoport Nyugaton, itt kapot helyett Cristiano Ronaldo és Sadio Mané csapata az Al Nassr, illetve a katari Al Duhail is, ahol Philippe Coutinho játszik. Rajtuk kívül az ázsiai BL-ben hagyományosan erős Persepolis is kellemetlen ellenfél lehet. Ez a csoport talán már hozhat minőségi focit!

Keleti régió: A helyzet változatlan

Mióta elkülönítették a két régiót, azóta a keleti blokkban kimagaslik a japán - dél-koreai - kínai hármas, olyan mértékű a fölényük, hogy csak elvétve történik meglepetés, olykor egy-egy ausztrál csapat szintet lép és döntőzik. A nagy trióból Kína hanyatlása viszont érzékelhető, míg a 2010-es évek elején történt pénzköltésnek köszönhetően felemelkedett, de mivel nem volt tudatos az építkezés, ezért nem meglepő módon a csapataik összeomlottak. A kétszeres BL-győztes Guangzhou Evergrande abban a formájában megszűnt, most már egy jóval szerényebb kerettel dolgoznak a másodosztályban. 

A többi kínai klub is gondban lehet az ország anyagi helyzetének romlása után, így valószínűleg két ország dominanciája várható a régióban: Japán és Dél-Korea. Klubjaik már az elmúlt években is uralták a térségét, a japán Urawa Red Diamonds háromszor volt döntős hat év alatt, de nyerni tudott a Kashima Antlers és a dél-koreai Jeonbuk Hyundai Motors is. A mostani erőviszonyok között is kiemelkednek a japán és dél-koreai klubok, talán csak a Ventforet Kofu kerülhet majd bajba a csoportkörben, ott reális az esély, hogy a kiegyenlített négyesben a Buriram, Melbourne vagy a Zhejiang meglepi a japánokat. 

Magyar jelenlét Ázsiában

Ahogyan az európai Bajnokok Ligájában, úgy az ázsiaiban is lesz magyar játékos, ráadásul válogatott labdarúgó, hiszen Ádám Martin a dél-koreai Ulsan Hyundai játékosa. A válogatott labdarúgónál felmerült nyáron a távozás lehetősége, mivel kevés játéklehetőséget kapott, ráadásul egy európai csapat jelentkezett be érte, de a klubjával nem tudtak megegyezni. Ádám Martin végül maradt az Ulsannál, azóta már kezdő, így bizonyíthat majd a BL-csoportkörben is. 

Mit jelent egy szupersztár érkezése az ázsiai BL-nek?

Nem minden esetben, de akadt már rá példa, hogy egy-egy sztár az ázsiai BL-ben kiemekedő volt, ilyen a francia Bafétimbi Gomis esete, aki a Ligue 1-ban is szépen termelt, török gólkirály is volt, majd az akkor szupercsapatként funkcionáló Al Hilal vezére lett, kétszer nyert BL-t, torna legjobb játékosa és gólkirálya lett (most a Kawasaki Frontale csapatát erősíti, akik az I csoportban kaptak helyet, épp Martin Ádám klubja, az Ulsan Hyundai mellett). A 2010-es évek közepén olyan játékosokkal, mint Dario Conca, Elkeson, Paulinho vagy Goulart, simán domináltak, míg kispadon Marcelo Lippi vagy Luiz Felipe Scolari irányított. 

Most viszont szupersztárok érkeztek, olyan labdarúgók, akikre nincsen felkészülve a többi gárda. Az olyan klubok, mint az Al Hilal vagy az Al Nassr, ahol ráadásul gólgépek vannak, nehezen megállíthatóak, hiszen, ha nem megy Ronaldónak vagy Neymarnak, akkor majd Mané, Mitrovic vagy Talisca rugdossa a gólokat. Minden csapatrészben van egy sztár, ezzel pedig bőven lehet ellensúlyozni a többi játékos gyengeségét, bár gyorsan tegyük hozzá: az a szaúdi válogatott, amely a világbajnokság legyőzte Argentínát, jelentős részben azokból a játékosokból áll, akik a szaúdi liga topcsapataiban (és a BL-ben) szerepelnek. 

A sorozat legnagyobb esélyese

Ha az edző személyét, keret felépítését vizsgáljuk, akkor az Al Hilal pályázik a legnagyobb eséllyel a végső győzelemre. Az edzőjük Jorge Jesus, Benficával anno EL-döntős volt, Flamengóval Libertadores-kupát nyert. Valószínűleg a sorozat legjobb szakembere, mellette pedig a keret is hihetetlenül erős. Neymar játéka ugyan kérdéses, de ha hajlandó pályára lépni, még akkor is ott lehet a keretben Mitrovic, aki ilyen körülmények között világklasszis támadó, Koulibaly a védelem oszlopa lehet, középpályán pedig Milinkovic-Savic lehet garancia a sikerre (Neymar helyett pedig Malcom vagy Rubén Neves is szerepet kaphat).

Emellett pedig, regisztrálhatják még +1 főként a dél-koreai válogatott belső védőjét, Hyun-soo Jangot, aki nem mellesleg kétszer nyerte már meg az ázsiai BL-t. A légiósokon kívül, pedig egészen elképesztően erős a keret a szaúdi játékosokat tekintve, hiszen Salem Al-Dawsari egy helyi legenda, gólt szerzett Argentína és Mexikó ellen a vb-n, volt a Bajnokok Ligája legértékesebb játékosa. Salman Al-Faraj az Al Hilal és a szaúdi válogatott csapatkapitánya, de a védelem két szélén is válogatott labdarúgók vannak. Ez a keret messze a legerősebb az ázsiai BL-sorozatok történetében, nem véletlen az sem, hogy az elmúlt négy évben kétszer nyert BL-t az Al Hilal!

Az ázsiai Bajnokok Ligája jövője

Minden attól függ, mennyi pénzt hajlandóak áldozni az arab térségben a labdarúgásért. Ha továbbra is repkednek a milliók és az eszement összegek, akkor csak idő kérdése, még az emberek nem kezdik el nézni ezt a sorozatot, ahol Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Neymar vagy épp Sadio Mané játszik hétről hétre. Érezhetően abba az irányba tolódik el az ázsiai Bajnokok Ligája, ahol a cél a minél több szupercsapat küzdelme egymással. A kisebb országokat kipaterolják, minőségi találkozókat akarnak, sztárokkal, nem lennénk meglepve, ha következő években növelnék a légiósok számát is. A pénz uralja a labdarúgást, abból pedig eléggé sok van abban a térségben, így Európa gondban lehet!

100%-os első befizetési bónusz 500 RON-ig

Az első befizetésed a Betanónál akár 500 RON bónuszt is eredményezhet a sport és kaszinó részlegeken.

Betano regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Christian Bertrand/Shutterstock, Alizada Studios/Shutterstock, MTI/Czeglédi Zsolt