Utoljára 2018-ban nyert Argentína Libertadores-kupát, azóta már volt három brazil házidöntő zsinórban, a negyediket pedig épp az idei döntős Boca Juniors akadályozta meg. Vajon az argentin csapat minimalista játékkal képes felérni a trónra és legyőzni a Fluminense együttesét?

Boca Juniors: Elgyalogoltak a döntőig

Amikor a nyolcaddöntőket megelőzően arról írtunk, hogy a Boca Juniors útja kikövezve az elődöntőig, akkor nem feltétlenül arra gondoltunk, hogy abszolút minimalista játékkal, sok góltalan meccsel beküzdik majd magukat a fináléba, de végül ez volt a forgatókönyv. A klub útját végigkövettük a fináléig, mintha megéreztük volna, hogy idén még talán esélyük is lesz egy nagy eredményre, hosszú évek szenvedése után. A nyolcaddöntőben a Nacional volt az ellenfél, ahol az odavágó gyötrelmes mérkőzést hozott, így írtunk róla:

Az első 30 percből ugyanis egyetlen lehetőséget mutattak meg, amiből a Nacional majdnem gólt szerzett. Valószínűleg, ha még Luis Suárez a csatáruk, akkor ez gól, viszont Ramírez a kapufára kotorta a labdát, onnan fogta meg a Boca Juniors kapusa. Miért érdemes megnézni ezt az összefoglalót? Azért, mert nem hiszed el, amit látsz. Ezek ugyanis a mérkőzés legjobb jelenetei voltak.

Két olyan mérkőzést tudhatott le a Boca Juniors, amire nem feltétlen lehetett büszke, azt gondoltuk, ennél csak jobb jöhet, de mivel kezdődött a negyeddöntő a Racing ellen? Gólnélküli döntetlennel. A visszavágón sem született gól, így 180 perc góltalanság után a büntetők döntöttek. Nehéz behatárolni, hogy jó csapat-e ezek alapján a Boca Juniors, hiszen csak a cél lebeg előttük, miszerint döntőt kell játszani, így álltak ki a jóval erősebb Palmeiras elleni elődöntőkre is. Nem fogsz meglepődni, mikor azt írjuk, hogy az odavágón nem született gól, az lett volna csoda a tendenciák alapján, ha nem 0-0-val ér véget a találkozó. Ez így megint a braziloknak kedvezett, a hazai visszavágó miatt.

Ezt gondolhatták a Palmeiras játékosai is, ezért nyugodtak bele Argentínában a döntetlenbe, viszont elszámították magukat, mert a visszavágón megint arra épített a Boca Juniors, hogy begyötörnek egy gólt, majd leparkolják a buszt a kapu elé. Ez abszolút megvalósult, Edinson Cavani szerzett vezetést, onnantól pedig a második félidőben olyan szinten felborult a pálya, hogy 14 lövést eresztett meg 45 perc alatt a Palmeiras, majd 70%-ban volt náluk a labda, nagy nehezen egyenlítettek, de büntetőkkel megint a Boca Juniors jutott tovább (mindhárom párharcból, mentálisan nagyon erősek).

Fluminense végre megcsinálja?

Amikor a Fluminense kerül szóba, akkor még a mai napig is felmerül Roberto Rivellino, mint a klub valaha volt legjobb játékosa. Vele sem sikerült Libertadores-kupát nyerni, mint ahogyan senkivel sem jutott ilyen messzire a klub a nemzetközi kupasorozatban. A Fluminensének ez egy óriási esély, ráadásul a brazil klubok évek óta fölényben játszanak a dél-amerikai kupákban, minden szinten dominálnak, így ebben a fináléban is ők az esélyesek. A keretükben rengeteg ismerős arc van, olyanok ők, mint valami öregfiúk válogatott: Marcelo, Felipe Melo, Fábio, Marlon, Ganso és Germán Cano.

Azonban nem róluk ismert jelenleg leginkább a klub, hanem Fernando Dinizről. A brazil szövetségi kapitányról, akinek a Dinizismót köszönhetjük, egy újfajta játékstílust, amiről az elmúlt hónapokban nagyon sokat beszéltek, nem véletlenül. A játékrendszernek köszönhetően, ugyanis története legnagyobb sikerére készül a Fluminense.

Ez a rendszer inkább elegáns és esztétikus, mégis kockázatos, elsősorban a labdakihozatal miatt, ha ugyanis hiba csúszik a rövid passzokba, akkor egy labdavesztést alaposan megbüntet az ellenfél. Amit Diniz és csapata csinál, az extrém kockázatvállalás. Úgy játszanak, hogy mindenki a labda környékén van, ezzel jelentős üres területeket hagynak a pálya többi részén.

Hazai pálya előnye

A finálét a legendás Maracanában, amely pont a Fluminense otthona, így a brazil csapat hazai pályán rendezik, ami eléggé komoly előny. Emellett a Dinizismo miatt, pont a Fluminense játéka az, amely a gólszerzést részesíti előnyben, míg a Boca Juniors valószínűleg megint arra a bizonyos 1-2 lehetőségre törekszik majd, illetve várják a tizenegyespárbajt. Ebben ugyanis nagyon erős az argentin gárda, ráadásul náluk is vannak rutinos rókák, elég csak Edinson Cavanira, Sergio Romeróra, Luis Advínculára és Frank Fabrára gondolni.

Ha a kereteket nézzük, akkor nagyon hasonló a két csapat állománya, rutinos és komoly nemzetközi tapasztalattal rendelkező védők, kiváló támadók és fiatal középpályások. Hiányzók azonban mindkét oldalon lesznek, mindkét belső védő és egyben csapatkapitány (Marcos Rojo és Nino) nem bevethető, míg a támadók közül a Bocánál Darío Benedetto hagyja ki a finálét. Ahogyan írtuk, valószínűleg az argentinok nem rohannak fejjel a falnak, törekednek egy kevés gólos fináléra, de még így is a favorit a Fluminense. A győzelmükben azonban nagy érték nincsen, inkább érdemes a sok büntető lapra tenni.

2,5 gól alatt - 1.53 6,5 büntető lap felett - 1.66

A cikkben közölt oddsok a(z) bet365 fogadóirodától származnak és a következő időpontban voltak érvényesek: 2023 november 2. 20:17 UTC.