Elérkeztünk az év egyik legjobban várt atlétikai eseményéhez, a Boston Maratonhoz, melynek idei kiadása egészen különleges lehet, ugyanis a maratonfutás királya, Eliud Kipchoge is rajthoz áll. Önmagában már a pálya és a verseny története is különleges, nem lenne meglepő, ha 2023-ban valami történelmi tettet látnánk a kenyai zsenitől. 

Boston Maraton történelme

A maratonfutás legrangosabb eseménye az olimpia után a Boston Maraton. Az első versenyre 1897-ben került sor (egy évvel az athéni olimpiai játékok után), de már akkor volt időkorlát az induláshoz, ugyanis a bostoni verseny egyik sajátossága, hogy nem indulhat akárki, csak aki a versenyt megelőző évben egy előre megszabott limitidőn belül teljesít. Ez nemenként és korosztályonként eltérő, de ne gondoljuk azt, hogy könnyű kvalifikálni. 

A kvalifikáció mellett a verseny másik különlegessége, maga a pálya kialakítása és a verseny napja is. Az esemény ugyanis a Patriots' Day-re (A hazafiak napjára) esik. Az 1969-es verseny óta április harmadik hétfőjén tartják (addig minden év április 17-e). Hopkintont csak úgy emlegetik, mint ahol minden kezdődik, ugyanis innen rajtol a Boston Maraton, amely kanyargós, kissé lejtős utakon ér be Boston városába, a cél pedig a legendás Boylston Street. 

A Red Sox és a maraton kapcsolata: A Boston Red Sox minden évben hazai meccset játszik a Patriots' Day alkalmából az MLB-ben, mely 11:05-kor kezdődik. Amikor a meccs véget ér, akkor a tömeg átvonul a Fenway Parkból a befutó helyszínére, hogy szurkoljon a futóknak.

Fontos kiemelni, hogy ez egy különleges pálya, ugyanis pont a vonalvezetése miatt nem számít az itt elért idő hivatalos világcsúcsnak. A Boston Maraton szintkülönbsége ugyanis a megengedett maratoni értékeket meghaladja, gyorsabb tempóra képesek a versenyzők, ráadásul a folyamatos hátszél is segíti a futókat. A bostoni futóversenyen többször állítottak fel nem hivatalos világrekordot az elmúlt évtizedekben, így, ha Eliud Kipchoge megdöntené a berlini rekordját, az sem számítana világrekordnak. 

Világrekordok helyszíne: Az első világcsúcs 1947-ben, Suh Yun-bok nevéhez fűződik, nem sokkal később ketten is világcsúcsot futottak, de kiderült, hogy rövidebb volt a versenytáv a hivatalos maratoninál. A nőknél Liana Winter (1975), Joan Benoit (1983) és Buzunesh Deba (2014) ért el világrekordot, de egyik sem számított hivatalosnak, mint ahogyan a férfiaknál 2011-ben Geoffrey Mutai teljesítménye sem. 

A verseny sajátossága továbbá, hogy rendkívül sok ember tekinti meg a helyszínen az eseményt, közel fél millióan szurkolnak a futóknak. Egy népünnepély, ahol minden versenyzőt biztatnak, de azért itt is történnek csalások, egyik ilyen Roise Ruiz győzelme volt 1980-ban, amikor meglepően könnyedén haladt át a célvonalon, majd kiderült, hogy a 42,195 km helyett, csak 800 métert tett meg. A hölgyet később nagyértékű sikkasztás és kokainnal való kereskedelem miatt is letartóztatták. 

Terrortámadás a maratonon

A világot megrázta az a tragédia, ami 2013-ban történt a Boston Maraton befutójánál. A Boylston Street utolsó méterein, céltól pár méterre néhány másodperc eltéréssel két bomba is robbant. A terrortámadás három áldozatot követelt, több százan sérültek meg, sokan végtagjaikat veszítették el, lebénultak. A Netflix a tragédia 10. évfordulójára készített egy átfogó dokumentum sorozatot, American Manhunt: The Boston Marathon Bombing címmel. 

A három részes tényfeltáró sorozat bemutatja magát a tragikus eseményt, olyan kamerák szögéből, amelyeket még nem láthattunk, illetve a nyomozást és a hajszát az elkövetők után. A két csecsen származású terroristát hamar azonosították, egyiküket egy rendőrségi akció során megölték, míg a másik a mai napig börtönbüntetését tölti, miközben hivatalosan halálbüntetést kapott, de a kivégzést még nem hajtották végre.

Kicsoda Eliud Kipchoge?

Valószínűleg az emberek többsége különböző versenyfelvételeken látta már Eliud Kipchogét, ha máshol nem, akkor a 2019-es bécsi Ineos 1:59 Challenge alkalmából - mely a világ egyik legnézettebb eseménye volt -, amikor a kenyai futó célja az volt, hogy ideális közegben két órán belüli maratoni eredményt fusson. Erről készített dokumentumfilmet Ridley Scott csapata, mely az HBO Max felületén elérhető. A Kipchoge: The Last Milestone-ban a szereplők részletesen beszélnek a történelmi eseményről, ahol a kenyai klasszis teljesítette a célkitűzést, első emberként a világon, két órán belül futotta le a maratont. 

Ez azonban mondhatni mesterséges körülmények között történt, így nem számít világrekordnak, de a hivatalos világcsúcsot is Kipchoge tartja: 2 óra 1 perc 9 másodperccel, amit a berlini maratonon ért el. Kipchoge terep- és középtávfutással kezdte karrierjét, először akkor hívta fel magára a figyelmet, amikor 2003-ban a középtávfutás legendáját, Hicham El Guerroujt sprintelte le a párizsi atlétikai világbajnokságon, ezzel megnyerve az 5000 méteres síkfutást.

Az eredmények viszont később nem jöttek olyan ütemben, ahogyan szerette volna, rendre második vagy harmadik helyen zárt, de ez annak is köszönhető, hogy korszakos legendákat kellett volna legyőznie, mindössze 20-22 évesen. Hicham El Guerrouj addigra már háromszoros világbajnok volt, pályafutása csúcsán, míg Kenenisa Bekele szintén akkor robbant be a köztudatba, sorra nyerte a versenyeket. Kipchoge jó versenyző volt, de náluk fiatalabb és kevésbé tapasztalt. 

Irány a maraton!

Teltek az évek, de Bekele uralkodását nehéz volt megtörni, majd 2012-ben történt egy sorsfordító pillanat. A kenyai válogatón rosszul mérte fel az erejét, sem 5000, sem 10000 méteren nem tudott bekerülni az olimpiai csapatba. Ekkor már 28 éves volt, felmerült benne a kérdés, hogyan tovább? Elutazott Franciaországba, hogy egy félmaratonon induljon, ahol harmadik helyen ért célba, de az eredmény ennél is fontosabb volt, ugyanis a verseny történetének harmadik legjobb idejét futotta. 

Még abban az évben kipróbálta magát a félmaraton világbajnokságon, majd egy Barcelonában aratott győzelem után átállt a 42,195 km-es távra, a teljes maratonra. Az első versenyét sikerrel vette, Hamburgban kétperces előnnyel verte a mezőnyt. Élete első World Marathon Majors eseményében rögtön második helyet szerzett Berlinben, minden idők ötödik legjobb eredményével. Azt a versenyt Wilson Kipsang nyerte világcsúccsal!

World Marathon Majors: A maratoni futók számára rendezett kiemelt kategóriás versenyek sorozata (Berlin, Tokió, Boston, Chicago, New York és London). Az esemény 2006-ban indult útjára, azóta a legtöbb WMM-versenyt Elioud Kipchoge nyerte (12 alkalommal diadalmaskodott a fent említett versenyek valamelyikén). 

A következő évtől viszont tarolt Kipchoge, sorra nyerte a rangos maratonokat, de egy idő után már nem szimplán csak nyerni akart, egyre komolyabb célokat tűzött ki maga elé. Az egyik ilyen a világcsúcs, majd a két órán belüli világcsúcs, illetve az összes WMM-verseny megnyerése, mindegyiket pályacsúccsal. A Chicago, Berlin, Tokió és London maratonokat már megnyerte, közülük háromban a kenyai tartja a versenycsúcsot is (Chicagóba tehát még vissza kell térnie). 

Edzések és a segítők

Eliud Kipchoge az edzésmódszereivel és a tudatosságával, illetve az akaraterejével tűnik ki a futók közül. A maratoni futás már előtte is népszerű volt, de Kipchoge sikerei után került újfent középpontba, melynek fontos eleme a győzelmei mellett az időeredményei is. Nem szimplán nyer, hanem űridőkkel nyer, hiszen az eddigi versenyeinek az átlaga: 2 óra 3 perc 33 másodperc. Elhelyezve ezt az eredményt, ennél a történelemben mindössze 15-en futottak jobb időt, míg Kipchogének ez az átlagos teljesítménye. 

Ezek az eredmények pedig nem a véletlen műve, hiszen a berlini versenyre - ahol többször is világcsúcsot futott - külön segítővel készül a kulacsok terén. A mindig mosolygós és lelkes német úriember, Claus-Henning Schulke olyan elánnal adja a kulacsot a kenyai klasszisnak a verseny közben, mintha az élete múlna rajta. Schulke azonban pontosan tudja, mennyire fontos a feladata, hiszen a frissítés az egyik alapköve a sikernek, így munkája elengedhetetlen Kipchoge sikereiben. 

Kipchoge és a stábja tisztában van a Boston Maraton sajátosságaival is, miszerint az időjárás kiszámíthatatlan. Előfordultak korábban áprilisban hóviharok, szakadó eső, de 30 fokos időjárás is, idén úgy tűnik, hogy 12-13 fok és eső lesz. Kipchoge nincs egyszerű helyzetben. A szintrajzot ugyan modellezték Kenyában, pontosan tudják, milyen erőbeosztás kell a győzelemhez. A felkészülés továbbra is Kipchoge főhadiszállásán, Eldoretben történt, ahol sok dolgot tudtak szimulálni, de egyetlen dolgot nem: az időjárást. 

Az időjárás döntő tényező a Boston Maratonon

A 2023-as Boston Maraton kiemelkedő lesz, abból a szempontból mindenképp, hogy a 2022-es World Marathon Majors versenyek győztesei közül hárman indulnak. Eliud Kipchoge, Evans Chebet és Benson Kipruto tavaly a hat maratonból négyet megnyert, így tényleg nehéz lenne ennél erősebb ellenfeleket összerakni. Esetleg még Amos Kipruto és Kelvin Kiptum indulása lenne erősítés. Elemzésünk során, három kérdést vizsgálunk majd:

  • Születhet-e nem hivatalos világcsúcs?
  • Le tudják-e győzni Kipchogét?
  • Kipchoge képes versenyrekordra?

Ahogyan említettük, az időjárás befolyásoló tényező lesz, ugyanis a hőmérséklet hasonló ahhoz, mint amiben Bécsben futott az Ineos Challenge alkalmából. Ez az érem egyik oldala, ami még jó is lenne, de a verseny reggelére párát, kisebb zivatart írnak, majd későbbre szitáló esőt, ez lassíthatja a mezőnyt. Amikor Mutai 2011-ben rekordot futott, akkor napsütés volt, viszonylag jó idő, mondhatni ideális a futásra.

Kipchoge esetében sokkal kifizetődőbb lenne még egy 18-20 fok is - pedig ez nem feltétlen ideális futóidő -, ugyanis Berlinben ilyen körülmények között ért el világcsúcsot. A meleget jobban bírja, mint az esőt, ráadásul Kenyában folyamatosan 15-20 fokban készült. Ez mindenképp gátló tényező lehet, ahogyan a pára is. Amikor 2019-ben hasonló körülmények voltak, akkor 2 óra 15 percen kívüli eredménnyel ért be a győztes. 

Ebből a szempontból már a Mutai-féle versenyrekord is kérdéses, hiszen 2 óra 3 percen belül kéne futni, messze nem ideális körülmények között. Az időjáráson kívül meg kell említeni az emelkedőket is, hiszen az is másfajta felkészülést igényel. Mint említettük, erre készült Kipchoge, de talán pont a Heartbreak Hill lehet az, ahol sebezhető, mert a Berlin vagy London Maratonok alkalmával, nem ilyen körülményekhez szokott. 

Chebet vagy Kipruto kiváló versenyzők, de körülbelül 2-3 perccel lassabbak, mint Kipchoge normális körülmények között. A legjobb eredményük ott van, mint Kipchoge átlaga, szóval csak akkor nyerhetnek, ha valamilyen módon Kipchoge hibázik. Evans Chebet szorzója csábító (10.00), de óriási bravúr lenne legyőzni Kipchogét (1.20). Majdnem akkora, mintha Kipchoge megdöntené a versenyrekordot (esetleg a világcsúcsot). 

Duplázd meg nyereményed akár 100$ értékig

A Stake.com-on a legrangosabb európai focira fogadva megkétszerezheted nyereményed.

Stake regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: Paul Velasco/Shutterstock