Eléggé komoly kontraszt lehet két végkimenetel között a Gent - Wevelgem belga egynapos kapcsán. A csapatok egyik része mezőnyhajrára készül, míg a többiek a szeretnék "szétkapni" a mezőnyt. Melyik forgatókönyv érvényesülhet?

Döntő fontosságú utolsó 50 km

Amikor mezőnyhajrákról beszélünk, általában 170-200 km körüli szakaszokra gondolunk, esetleg olykor 210 km-es távok is vannak. Ez még optimális egy sprinter számára. Régebben a sprinterek jobban bírták a 240-260 vagy esetleg 280 km-es etapokat, Mario Cipollini több ilyen típusú hajrát is megnyert. Az évek során azonban csökkent az ilyen típusú versenyek száma, elsősorban az egynaposokra koncentrálódtak. Ezért a mai sprinterek már nincsenek feltétlenül hozzászokva a 230 km-t meghaladó versenyekhez, háromheteseken is elvétve található ilyen etap. 

A Gent - Wevelgem viszont egy trükkös egynapos, hiszen a táv 250 km, többnyire sík, de akadnak macskaköves részek és kisebb emelkedők is. Mindegyik fórumon, szakértői portálon a következőt taglalják: sprint vagy szökés? A szakértők sem tudnak semmi biztosat, hiszen tényleg az események alakulásától függ (és a versenyzők erejétől), melyik forgatókönyv valósul meg. Amire felhívjuk a figyelmet, az időjárás. Rendkívül kedvező a sprinterek számára, 16-17 fok, napsütés, kevés felhő és gyenge oldalszél, amik nem rostálják meg a mezőnyt. 

Jumbo-Visma vagy Quick-Step?

A Jumbo-Visma lehet az új nagyhatalom a tavaszi klasszikusokat figyelembe véve. A Wout van Aert - Christophe Laporte - Tiejs Benoot hármas által fémjelzett sor tartott erődemonstrációt a Harelbekén, ahol Laporte és Van Aert másfél percet vert a mezőnyre, utolsó 40 km-en belül senki sem tudta őket megközelíteni. A Quick-Step egyelőre formán kívül, hiába a "Farkasfalka" név, egyelőre a farkasokat bedarálják. 

Idén öt egynapos verseny volt, ahol mindössze egyetlen 3. helyet tudott elérni a Quick-Step. A világbajnok Julian Alaphilippe a baszk körverseny térhet vissza, kihagyta teljesen a március végi egynaposokat, Patrick Lefevere csapatfőnök pedig úgy döntött, hogy a Gent - Wevelgemre egy Fabio Jakobsen és Kasper Asgreen által fémjelzett sorral vág neki. Lefevere döntése értelmében, elsősorban sprintre készülnek, de ha kell, akkor Asgreen képes a Jumbo-Visma sorával tartani a lépést. 

Ezzel elérkeztünk a legfontosabb kérdéshez: mennyit bírnak a sprinterek? A táv 250 km, ahogyan említettünk, ez manapság már megterhelő, főleg nagy tempónál. A Jumbo-Visma érdeke a minél nagyobb tempó, ezért van a keretben a fent említett hármas mellett Edoardo Affini és Nathan Van Hooydonck, akik mind hatalmas tempóra képesek. A mezőnyben Jakobsen mellett, ott van Tim Merlier, Sam Bennett, Jasper Philipsen, Dylan Groenewegen, Pascal Ackermann és Arnaud Démare. 

Hasonló távon és körülmények között Démare az egyetlen, aki képes lehet a legjobbakkal tartani, Ackermann, Merlier és Groenewegen nem rossz, ha 230-240 km-es etapról van szó, de ők a teljesen sík szakaszokat szeretik, míg az idei Wevelgem nem sorolható ebbe a kategóriába. Az egyik opció így, amiben lehet érték, hogy Wout van Aert dobogón végez (1.72). A belga klasszis megdöbbentő formában, sorra nyeri a versenyeket. Szökésből és sprintből egyaránt tudna nyerni. 

Egymás ellen

A head-to-head fogadásokat preferálók számára érdekes lehet a Greg van Avermaet vs Arjen Livyns. Előbbi a rutinos olimpiai bajnok, akinek a formája a koronavírus miatt visszaesett, de azért még így is hozza a top20-30 körüli helyeket. Livyns hiába 27 éves, nem rendelkezik komoly rutinnal ilyen hosszú versenyeket illetően (Greg van Avermaet végez előrébb: 1.66).

A másik izgalmas párosítás az Alex Aranburu - Dries Van Gestel "csata". A belga Van Gestel egy rutinos segítő,  akinek voltak idén szép eredményei, de összességében az a dolga, hogy Peter Sagan, Anthony Turgis, Niki Terpstra, Edvald Boasson Hagen négyesnek segítsen. Minimum negyedik, de inkább ötödik ember a csapatban. Pályafutása során, mindössze egyetlen verseny volt, ahol a 230 km-t meghaladó távon top30-ban tudott végezni (8,7%). 

Kétségtelen, hogy míg Van Gestel klasszikus pavés versenyző, addig Alex Aranburu inkább egy "mindenes". Olyan versenyző, aki bírja a dombosabb hajrákat, kisebb emelkedőket és klasszikus egynaposokat, illetve a rövidebb időfutamokat. Idén már jól ment pavékon is, Iván García Cortina mellett a Movistar másik opciója erre a versenyre. Ennek értelmében, nagyobb esélye van egy jó helyezésre, mint az "örök segítőnek", Van Gestelnek. 

  • Kerékpár tippek

    Alex Aranburu előrébb végez, mint Dries Van Gestel
  • Wout van Aert dobogón végez

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fabio Jakobsen (Fotó: kovop58/ shutterstock.com)