Nem tudom, mennyien hallottatok róla, de számos szabályváltoztatás történt az elmúlt 1 hónapban. Első lépésként Valenciában szigorították a motorvezérlés állítását – erről részletesebben az előző beharangozóban olvashattatok – második lépésként pedig betiltották a befújt-diffúzor ilyen mértékű használatát. De ne lépjünk át ezen ilyen hamar. Mit is jelent ez?

Mint sokan hallottatok róla, a RBR és idővel az összes nagy csapat kifejlesztette a rendszert, melynek köszönhetően gázadás nélkül is kipufogógázok jutottak az autó diffúzorába, mely plusz leszorítóerőhöz juttatta a pilótát. Ez azt jelentette a gyakorlatban, hogy hiába áll a féken a pilóta, a motor ugyanúgy pörög tovább, de teljesítményleadás nem történik, mivel 1.) az égés nem a motorban, hanem a kipufogórendszerben történik, 2.) nem történik semmilyen benzinbefecskendezés, egész egyszerűen a hideg levegő keresztül áramlik a motoron – segítve ezzel a motor hűtését. A levegő áramlásáról a fojtószelepek voltak hivatottak gondoskodni, ezek a kis szelepek voltak azok, melyek gáz elvételkor sem záródtak be. Na most ezt a megoldást szabályozta az FIA, és úgy döntött, hogy alapállapotban - gázadás nélküli állapot – ez a fojtószelep csak 10%-os állapotban állhat, azaz a gázadásnál maximálisan átengedhető levegő 10%-a mehet át a motoron alapállapotban. A gázadásos helyzeteknél nem volt szabályozás, ott amint a gázra léptek, egyből a mérnökök által meghatározott levegőmennyiség áramlott át a motoron keresztül a diffúzorig.

Ez rendben is lett volna. Ám jön egy csavar a történetben. A Renault – mint motorszállító – előállt azzal a kéréssel, hogy nagyobb mértékű fojtószelep állást szeretnének alapállapotban, mint a többi motorgyártó. Hogy mivel indokolták? 2009-es adatokat mutattak, ahol ezek a szelepek nagyobb mértékben álltak akkor is – hűtési célokat szolgálva – igaz, akkor még semmilyen aerodinamikai célra nem felhasználva. Míg a többi csapat csak aerodinamikai célra fejlesztette ki. Így a szabályváltozás megbízhatósági gondokat okozott volna az összes Renault motorral hajtott autóban. Ez nekik nem csak plusz segítség, hanem az autó működésének egyik elengedhetetlen feltétele. Az FIA péntek este, a 2 szabadedzés után döntött, hogy teljesítik a Renault motoros autók kérését, és számukra engedélyezik az 50%-os szelepállást alapállapotban. Ekkor felháborodott az F1-es fórumok tagjainak többsége, mondván mekkora undorító dolog jogosulatlan – ráadásul ilyen mértékű – előnyhöz juttatni 3 csapatot csak azért, mert ők más motorral mennek.

És itt jön a következő csavar. Szombat délelőtt az FIA visszavonta az előző napi döntését, és mégsem engedélyezték a francia motorgyártó aggregátjait használó csapatoknak a nagyobb arányú szelepállást. Hogy mire hivatkozva, azt nem tudom, mindenesetre sokat elmond az FIA-ról, hogy nem telt el 24 óra a 2 ellentétes döntés között. Hallani olyat, hogy az egész szabálymódosítás el lesz törölve, és csak ezért mente bele a RBR, hogy ezen a versenyen ők is 10%-os szelepállással menjenek, míg más hírek szerint a Német Nagydíjtól kezdve már megkapják az engedményt, és a pénteken odaígért 50%-os szelepállással teljesíthetik a szezon hátralevő részét.

Hát ahogy az egész írás, úgy az FIA munkája is követhetetlen. Minden megfontoltságot és ésszerűséget nélkülöző döntések sorozata jellemzi a munkájukat.

A sorozat folytatása következik.

 

És akkor ha már F1, ha már Silverstone, akkor essen néhány szó a versenyről és a pályáról is. Az Angol Nagydíjnak helyt adó Silverstone-i pálya egy klasszikus Formula-1-es versenypálya, mely a 2. világháborúban még katonai reptérként szolgált. A pálya 5891 méter hosszú, ezzel a versenysorozat 2. leghosszabb pályája (csak az egyik leghíresebb Formula-1-es pálya, a belga Spa-francorchamps-i versenypálya hosszabb ennél). Karakterisztikáját tekintve rendkívül gyors, kifejezetten aero pályának számít. Nagy fékerőt nem igényel, sokkal jellemzőbb a kiszámíthatatlan időjárás. Ahogy azt az időmérőn is láthattuk, percről percre változhatnak a pályaviszonyok, melynek köszönhetően izgalmas versenyeken szurkolhatunk kedvenceinknek. A fent említett dolgok miatt elsősorban RBR pályának mondhatnánk, ám pont a módosítások miatt megjósolhatatlan versenyre van kilátás. Pont ezért nem is tudnék tippet sem adni. Az biztos, hogy a Renault motorral hajtott gépek visszaeshetnek a versenyben – bár ki tudja, hogy mennyire volt jogos a panaszuk, és mennyire csak kifogás –, a McLareneket alapvetően érzékenyen érintette a szabály. Úgy látszik, hogy elvesztették az autó stabilitását, és lehet, hogy megint visszaesnek az év eleji teszteken látott szintre. Na azért ez túlzás, ha nem is arra a szintre, de az előző versenyeken látott szinthez képest igen mélyre. A Mercedest szintén megviselte ez a változtatás, nagyon elszakadtak a Ferraritól, és valahogy még inkább a semmi közepén terelik a gépeiket. És a nagy nyertes: a Ferrari. Egy olyan pályán, ahol alapesetben a RBR-től több mint fél másodpercre lennének, és most van köztük 1 tized…sokat elmond az erőviszonyok változásáról. És akkor még nem számoltuk bele, hogy a Bikák időmérőn mutatott fölénye jelentősen csökkenni szokott a versenyeken. Így azért igen megtévesztő lehet a RBR első sor, de nem lepődnék meg, ha egy gyors spanyol érne át először a célvonalon az 52. kör végén. De ezt nem merném tippként mondani, elég csak az 5 percenként eleredő esőre gondolni.
Így ha tippeket nem is adhatok, de jó szurkolást kívánok a 14:00-kor kezdődő Angol Nagydíjra.

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés