Lassan a Formula-1-ben is véget ér a nyári szünet, újra megkezdődnek a munkálatok a gyárakban.

Az idei év 12. versenyhétvégéje a péntek 10 órakor kezdődött első szabadedzéssel indult. Ekkor kaptak lehetőséget a tesztpilóták, valamint ekkor tesztelik a csapatok az esetleges új elemeket. Ha már új elemek: elsősorban a középcsapatok fejlesztéseiről számolhatok be, azon belül is a Renault valamint a Williams próbálkozásairól. Utóbbiak a belga hétvégére új hátsó vezetőszárnyakkal készülnek, melyekkel különböző leszorítóerőt érhetnek el, mely különösen fontos a Spa-Francorchamps-i pályán. A francia csapat ennél szélesebb körű fejlesztésekkel készül a versenyre: új padlólemezt hoztak, átalakított kipufogóval készülnek, valamint módosított hátsó fékrendszerrel szerelték fel a gépeket, illetve számos kisebb változtatást eszközöltek a karosszérián is. De hogy ki ne maradjanak a nagyok is, meg kell említenem a Red Bullt is, aki az 3 futam óta tartó nyeretlenségét szeretné lezárni, éppen ezért új fejlesztésekkel érkeztek Belgiumba is. Newey csak a 17-es számú trükknek nevezte, ami valóban előrelépést hozhat a csapatnak, ha már ő is ilyen nyíltan, és legfőképp ekkora magabiztossággal beszél erről. Ezen trükk nyomán került az autóra új fejlesztésű hátsó szárny valamint DRS elem, illetve a kipufogó-diffúzort is átdolgozták, így ezeknek köszönhetően jelentős tapadásbeli növekedésre számíthatnak. A Ferrari sejtelmesen nyilatkozott az újításokkal kapcsolatban, konkrétumról nem olvastam sehol. Mindössze annyi szivárgott ki, hogy az újításoknak köszönhetően pozitív irányba változott az autó kezelhetősége, így nagy valószínűséggel a hétvégére fent hagyják azokat. És hogy a Mercedesről is legyen néhány szó: látható, hogy amíg a csapatok nagy része azon ügyködött, hogy nyerjenek néhány század vagy tized másodpercet, addig a mercedeses Ross Brawn annyival le tudta az egészet, hogy „A két hetes gyárbezárással kevés lehetőségünk volt fejleszteni…”. Szerintem ez mindent elmond a Schumacher visszatérése óta helyzetről a Mercedesnél. No comment.

Érdemes még megemlíteni a Renault csapat pilótapárosát is, ugyanis változások voltak a vezetői ülésekben, pontosabban egyben. A német Nick Heidfeldnek megköszönték eddigi munkáját és „könnyes” búcsút vettek tőle, helyére pedig a Formula-1-es legenga, Ayrton Senna unokaöccsét, Bruno Sennát ültették. Ez így szép és jó, egy átlagos pilótacsere, legalábbis annak tűnik. Csak hogy a német, nem hagyta ezt annyiban, és bíróságra viszi/vitte az ügyet, és a következő versenyen már újra ő szeretné elfoglalni a helyet az egyik autóban, mivel érvényes szerződése van a Renault csapatával. A történetnek még folytatása várható a későbbiekben.

De hogy ne Blikkesedjünk el ennyire, legyen szó a belga pályáról, körülményekről és a szabadedzésekről is.
Szóval a pálya az Ardennek szívében található, és a maga 7.004 méteres hosszával a versenyévad leghosszabb pályája. Karakterisztikáját tekintve konkrét sajátosságot nem lehet megfogalmazni, leginkább a lassú és gyors kanyarok kombinációjaként lehet jellemezni, melyek 1-1 hosszabb szakasszal vannak elhatárolva egymástól. Sokat mondó adat, hogy itt van a legtovább gázelvétel nélkül teljesíthető szakasz is. Egész pontosan 23 másodpercig. Ez az első kanyart (La Source) követő része a pályának, mely egészen a Les Combes-ig tart, így magába foglalja a full gázon teljesíthető Eau Rouge-t is, – mely után kezdődik a DRS zóna -  melyet a F1 történetében Michael Schumachernek sikerült így bevenni. Igen nehéz pálya a belga kör, mert kompromisszumokat kell kötniük a versenyzőknek. Ez ugyanis nem Monza, itt nem úgy megy, hogy 0-ra állítjuk a szárny meredekségét, aztán repesztünk ezerrel, a kanyarokat meg valahogy bevesszük. Itt is hasonló egyenes van, melyhez motorerő, és nagy végsebesség szükséges, ezzel közvetlen kapcsolatban a fékteljesítmény is igen meghatározó ezen a pályán, de ezek mellett szükség van az elképesztő méretű tapadásra is, ugyanis a gyors és lassú kanyarok tempós teljesítéséhez is nélkülözhetetlenek. Így nagyon fontos, hogy időben megtalálják a pilóták az egyensúlyt az autón, és így ne szombaton, az utolsó pillanatban, vagy utolsó utániban kelljen a finomhangolásokat állítgatni a gépeken. És akkor még szót kell ejtenünk a gumikról is. Erre a hétvégére a Pirelli a lágy (sárga) és közepes (fehér) keverékeit hozta el, ám ezek tesztelésére az időjárásnak köszönhetően még igen kevés alkalmuk volt a pilótáknak. Hogy miért is, arról a következő rövid összefoglalóban lesz szó.

Az első szabadedzést száraz körülmények között kezdték a pilóták, amikor is a Mercedes párosa merészkedett a pályára. Teljesítettek is 2 mért kört, ám utána jött a – szokásos – égi áldás, így feleslegessé vált az esőben való körözgetés. Az eső megszűnését követően folyamatosan szivárogtak ki a pilóták, és egymás idejét folyamatosan javítva harcoltak a 3. helyért – a 2 Mercedes ideje ilyen pályaviszonyok mellett elérhetetlen volt. Ebből a csatából a McLaren csapat rangidős pilótája, Jenson Button jött ki győztesen. Igazából ez az edzés túl sokra nem volt hivatott, sok tesztlehetőséget nem biztosított a versenyzők számára, maximum a vizes és intermediate gumik tesztelését tette lehetővé, ám ezekre idén már számos alkalommal volt példa.

A második szabadedzés kicsit fordított felállásban kezdődött. Itt vizes aszfalt fogadta a pilótákat, az első 30 perc nem is telt mással, mint hogy felszárítsák az aszfaltot. Ezután kezdődött a tényleges tesztelés és finombeállítás. Itt a Ferrari és a Red Bull duója volt a legmeghatározóbb, Hamilton fékhibákra panaszkodott, Button meg valahogy eltűnt a mezőnyben, vagy csak egyszerűen nem volt szem előtt. Nem voltak rosszak, de valahogy ott volt a távolság köztük, és az előbb említett 2 gárda között. A Mercedes lövöldözött, de sajnos csak vaktölténnyel. A száradó pályán tudtak néha-néha az élre kerülni, meg akkor, amikor feltették a lágy keveréket, ám így is csupán 1-2 tizedes előnyt tudtak kiautózni. Az edzés utolsó 30 percére megint esőt jósoltak, így a srácok úgy gondolták, hogy a Mercedes példáját követve, ők is felteszik a lágy keverékeket, és ekkor kezdődött meg az igazi csata az első helyért, elsősorban Alonso és Webber között, melyből az ausztrál került ki győztesen. Őket követik a McLaren pilótái, Button és Hamilton sorrendben, majd Massa és Rosberg következik. Hogy merre van Vettel? Csak a 10.? Nem tudom, hogy milyen irányba változott a szorzója, de már megint sunyizik az ifjú német. Az lehet, hogy majd’ másfél másodperccel le van maradva a csapattársától, csak éppen ő végig kemény gumikon ment. Így lágyon még nem mutatott semmit. Jó eséllyel holnapra befuthat a pole pozícióba is. És az edzés utolsó fél órájára tényleg megérkezett az eső, voltak kisebb próbálkozások, de különösebb dolgot senki nem alkotott.

Ezek alapján időmérőre Vettel győzelme szerintem reális lehet 2.20-ért, viszont versenyen Alonso meglepetést okozhat szerintem. Nagyon elégedett volt az autója egyensúlyával, úgy érzem, hogy megtalálták a számukra optimális beállítást. Így egy izgalmas futamon akár a dobogó legfelső fokáig harcolhatja magát. A Red Bull időmérő győzelmére adott 1.70 is egész elfogadhatónak mondható, valamint a H2H fogadások között is érdemes szemezgetni. Perez – Barrichello fogadás az ifjú mexikói javára 1.45-ért vagy a Sutil – di Resta eseményt szintén hazai „győzelemre” 1.55-ért.


További tippekkel az időmérő után jelentkezek a Belga Nagydíj Topicba.

 

Mindenkinek jó szurkolást (és ebéd utáni szunyókálást) kívánok.

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés