És akkor haladjunk ezeken végig lépésről lépésre. Először is az újabb évközi szabályváltoztatásokról kell beszélnünk. Alapból gusztustalan dolog egy évadon belül alapdolgokat módosítani, de hogy versenyről versenyre is változtassanak … na ez a nem semmi.

Még mindig a szokásos motorvezérlés – kipufogó – diffúzor alkotta bermuda háromszögben vagyunk. Az előző beharangozókat nem olvasók kedvéért kis emlékeztető: Red Bull Renault-éknál kitalálták, hogy gázadáskor valós teljesítményleadás nélkül is gázokat tudnak a kipufogón keresztül a diffúzorhoz juttatni, melyhez nem más, mint egy új motorvezérlés. Ám az FIA-nak eszébe jutott, hogy ezt mégsem hagyhatja így, mivel már túl nagy a RBR előnye, és mégis izgalmassá kellene tenni az évadot, ezért úgy döntöttek, hogy beszűntetik. Ám ekkor váratlan dologgal álltak elő a csapatok: 2009-es telemetrikus adatokra hivatkozva kérték ezen szabályváltoztatás eltörlését illetve enyhítését, melynek az FIA eleget is tett. Egészen a Silverstone-i versenyhétvége első napjának közepéig. Akkor ugyanis visszavonták az engedményt, és ismét mindenkire egyformán vonatkozott az új szabály. Ám azért az FIA-nál is észbe kaptak, és rájöttek, hogy ez nem használ a sportnak, ezért úgy döntöttek a versenyt követő délután, hogy a következő – mostani, Nürburgring-i – futamtól kezdve visszaállítják a Valenciában használt szabályokat. Ez mit is jelent?

A motor ugyanúgy teljesítményleadás nélkül képes gázokat kibocsátani, mely ugyanúgy átmehet a diffúzoron keresztül, melynek köszönhetően az autó hátsó traktusa jelentős leszorítóerőhöz juthat. Egyedüli változtatás az év eleji szabályokhoz képest, hogy az időmérő és a futam között nem állíthatnak a mérnökök az autók motorvezérlésén, melynek köszönhetően az ezt használó autók időmérős teljesítménye – ha nem is radikálisan, de – tizedmásodpercekben mérhetően lassulni fog. Persze azért nem kell félteni az első számú közellenséget, a Red Bull Renault-kat. Még így is van akkora „edge”-ük a mezőny fölött, hogy képesek 2-4 tizeddel verni az aktuális riválisokat.

Azért mégis érdekes, hogy visszaállt a valenciai trend, ám mégis a nagyok sorra fejlesztették az új diffúzorokat és kipufogórendszereket.

Jelentős újításokkal készült a Renault csapat. A pénteki nap során az egyik pilóta az első padlólemezt és az első szárnya, míg a másik pilóta a hátsó padlólemezt – lényegében a diffúzort – valamint az új kipufogórendszert tesztelte. A 4. erőt képviselő Mercedes GP – a franciákhoz hasonlóan - új első szárnyat, kipufogót és diffúzort tesztelt. A McLaren is az autó hátsó részén kísérletezik, igen komoly gondok voltak a hazai versenyükön, nagyon nem volt egyensúlya az autónak, ráadásul eltűnt hátulról a tapadás. Erre a hétvégére úgy tűnik, hogy a balanszt megtalálták, legalábbis a versenyzőik nyilatkozatából ez jön le, ám az egy körös tempójuk nagyon messze van a Ferrari és a Red Bull tempójától. Az előbb említett két csapat sem tétlenkedett. A Ferrari már az előző nagydíjra jelentős újításokkal érkezett – elég csak az új diffúzorra vagy hátsó felfüggesztésre gondolni -, míg a címvédők állandó fejlesztésekkel érkeznek futamról futamra, melyekről azonban nem lehet sokat olvasni a nemzetközi médiában. Az azonban biztos, hogy az aktuális fejlesztések már nem csak az idei szereplést fogják meghatározni, de a következő évi autó alapjául is szolgálnak, így mindenki gőzerővel fejleszt, próbál értékes századokat találni az autókon. Apropó, következő év. Ha nem is a jövő évet, de az elkövetkezendő 5 évet jelentősen befolyásolni fogják az új szabályok. Ezekbe mélyebben még nem mennék bele, mert nagyon képlékeny még a dolog, de az biztos, hogy 1600 ccm3 –s, V6-os motorok fognak dübörögni a versenyautókban. Ugyanúgy csökkenni fog a motorok fordulatszáma, a jelenlegi 19000/percről 15000/percre fogják lekorlátozni a motorok teljesítményét. Jelentősen meg fog nőni a KERS szerepe, mivel az eddigi 60 kilowatt/óráról 180 kilowatt/órára fog nőni a teljesítményük, mely mintegy 160 lóerőhöz juttatja majd vernseyzőjét. Ezzel szorosan összefügg, hogy a boxutcában majd csak az elektromos motor hajthatja az autót, így a boxba érkezés előtt a pilótának ki kell kapcsolnia majd a jó öreg Otto-motort, és csakis zöld energiát felhasználva teljesítheti a távot. Ez egyben az önindító meglétét is szükségessé teszi, így az elakadt autókat a korábbival ellentétben már nem kell tologatni, hanem papíron újra tudja majd indítani a pilóta. Ami még érdemleges változás, hogy az eddig hét sebességes váltó egy fokozattal bővülni fog, így az összes Formula-1-es versenyautó 8 fokozatú váltóval lesz ellátva.

De akkor nézzünk valami aktuálisat is. Féltávnál vagyunk, és elérkeztünk a Nürburgringre. A pálya egy 5.148 méter hosszú aszfaltcsík, melyen a versenyzők optimális esetben 60-szor haladnak körbe. Karakterisztikáját tekintve egy vegyes versenypálya: vannak benne trükkös, lassú kanyarok, de ugyanúgy megtalálhatóak benne a gyors, egyenes szakaszok is. Pont ezért közel sem nevezhető egy könnyű pályának, eléggé igénybe veszi a pilótákat. Az időjárás rendkívül szeszélyes, és az esetek döntő többségében igen hideg. (Ez szegény umekumek számára nem túl jó hír, ugyanis ez nem Alonsonak dolgozik, ugyanis a Ferrarik a hideg körülmények között nem tudják kihozni az autójukban rejlő potenciált.) Pont ezért a Pirelli ide a közepes és lágy típusú gumijait hozta, ami kis fénysugár lehet a Scuderiának, lévén nem kell a kemény keveréken szenvedniük.

Hogy mi az, amire fel kell készülnünk a hétvégén? Hát nem lövök mellé nagyon, ha azt mondom, hogy bármire. Az időjárást tekintve, itt bármikor leszakadhat az ég, az előrejelzések szerint meg is fog érkezni az égi áldás – ám ezt azért kezeljük fenntartással, nem egyszer lőttek már mellé ezek a nagy jósok. Ami az erősorrendet illeti, továbbra sem férfi nemi szerveket – pontosabban másét bármikor, de a sajátomra vigyázok – tenni a győztesre, de ha minden optimálisan alakul, akkor elvileg a RBR valamelyik pilótáját inthetik le vasárnap délután 3/4 4 körül a kockás zászlóval. Egy Vettel – Alonso – Webber dobogót várok.

De ne szaladjunk előre!


Ha az időmérőre kellene mondanom valamit, akkor én a Sutil – Kobayashi párharcot ajánlanám 1.70-ért a hazai versenyző javára illetve egy di Resta – Maldonado fej-fej melletti küzdelmet szintén a hazai javára 1.65-ért.

 

Remélem, tudtam segíteni, és figyelemmel fogjátok kísérni az időmérőt és a versenyt is. Már csak a szokásos ebéd utáni szundi kedvéért is. :)

 

Bármi kérdésetek vagy észrevételetek van, a versenyhez kapcsolódó fórum topicba nyugodtan beírhatjátok.

 

Üdv.: Lord

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés