Bár lassan vége az évnek, a profi jégkorongban nem áll meg az élet. A KHL-ben tartanak szünetet december 30-tól, de az NHL-ben minden napra kapunk meccseket, ráadásul nem is keveset. Ami a keddi napot illeti, a Washington tovább növelheti az előnyét keleten, a Tampa behúzhatja a szenvedő Canadiens ellen, a KHL-ben pedig tovább versenyezhet egymással a CSZKA és a Lokomotiv.

Buffalo Sabres - Washington Capitals

A Buffalo idén már annyiszor szívatta meg a fogadókat, hogy talán össze se lehet számolni. Kiszámíthatatlan egy csapat lett a Sabres. Simán kikapnak a Calgary és az Edmonton ellen, erre a Kings és a Red Wings felett is győzelmet arattak. Megint egy sima vereség a Devils ellen, aztán a Boston ellen 3-1-ről 10 perc alatt 3-6-ra módosítják az eredményt. De most az a Capitals jön a sorban, aki 10 ponttal vezet a 2. helyezett Rangers előtt keleten, és akik az utolsó 7 meccsen nemhogy nem kaptak ki, de még hosszabbításos meccset sem kellett játszaniuk. Hazai oldalon a szokásos hiányzók vannak (McCormick, Pysyk, Lehner és Foligno). A Boston ellen sem szakadt meg az emberelőnyös átok, így már ott tartunk, hogy az utóbbi 14 emberelőnyéből egyet sem tudott gólra váltani a Sabres. Ami annak fényében meglepő, hogy a 20% feletti PP mutató elég jónak számít. A 78.2%-os Penalty Killing még mindig gyenge, de a Boston elleni meccs előtt még 77.5% körül mozgott. Kapuban Johnson várható kezdőnek, O'Reilly szinte szárnyal, Eichel is javuló tendenciát mutat. Azonban mindenképpen meg kell említeni, hogy Evander Kane is belecsöppent egy megerőszakolási vádba. Márpedig Kane 25 meccsen 8 gólt és 5 gólpasszt írt be a neve mellé, viszont a vasárnapi edzésen már nem jelent meg személyes okokra hivatkozva. Az ő játéka kérdéses lesz véleményem szerint. Nem kell sokat visszamenni az időben, mikor még Patrick Kane volt a fő szám szintén erőszakolásos botrányával, úgy látszik a név kötelez.

Chimera-Jason-Washington-Capitals-001

Jason Chimera. Fotó: photosthatrock/Shutterstock.com

A Capitals meg köszöni szépen, jól van. Nem olyan rég olyanokat írtunk, hogy nagyon erős a Montreal, simán behúzhatja a főcsoportot, meg ilyesmik, ma a 6. helyen vannak már csak, és nincs messze a kieső hely. A 108 lőtt gól vendég oldalon az egyik legerősebb a főcsoportban, holtversenyben áll velük az Ottawa és a Boston. A sérültlistán csak Orpik neve szerepel, de már annyira megszokhattuk, hogy legközelebb meg sem fogom említeni. Holtby idő előtt elhagyta az utolsó edzést, de elvileg semmi komoly, és bevethető lesz. Őt is jelölik kezdőnek a Sabres elleni meccsre, nyilván nem akarnak olyan hibába esni mint a Bruins. Ovechkin jobb karja a Montreal elleni meccsen sérült meg (3-1-re nyert a Capitals), de úgy tűnik jól van, és játszani fog. John Carlson is idő előtt is elhagyta az edzést, de ő is bevethető lesz a Buffalo ellen. Carlson azért lenne nagy érvágás, mert a vendégeknél ő tölti a legtöbb időt a jégen, átlagosan 24 perc 48 másodpercet meccsenként. Szóval kemény munkát végez, aminek az az eredménye, hogy a 4. a házi pontversenyben 27 ponttal. Kuznetsov és Backström áll az élen 31-31 ponttal, Ovie a 3. 30 ponttal. A 25% feletti emberelőnyös teljesítmény a liga 3 legjobbja között van, és a 84% feletti Penalty Killing is jónak mondható. Minden adott egy újabb Capitals sikerhez.

Tampa Bay Lightning - Montreal Canadiens

Fontos meccsek várnak a Tampa Bay csapatára is. Csak a 9. helyen vannak a főcsoportban, ami ezzel a kerettel egyáltalán nem meggyőző. És előttük az az Ottawa van, akik viszonylag jó formában vannak most. Az utolsó 10 meccsből 4 mérkőzést bukott el a Bolts, és ha a sormintát vesszük alapul, akkor most egy vereségnek kellene jönnie. Azonban sok hiányzó visszatérhet ma. Ondrej Palat, Johnson, Boyle és Drouin is teljes edzésmunkát végzett, Palat és Johnson pedig nagyon kellene ebbe a keretbe. Megerősítették, hogy Ben Bishop fog kezdeni a hazaiak kapujában, .927-et tud, és 30 védést mutatott be az utolsó, Columbus elleni meccsen (5-2-re nyert a Tampa). A 18%-os PP kihasználás meglehetősen gyenge ilyen támadósorral, és a 78% körüli PK sem túl biztató. Csapata legjobbja Steven Stamkos jelenleg 28 ponttal, őt Nikita Kucherov követi 26 ponttal.

Stamkos_Lightnings

Steven Stamkos hány gólt lő ma? Forrás: Dan4th/flickr

A Canadiens egy bődületes nagy hullámvölgyben van. Az 1-10-0 minden elmond róluk. Az a Montreal, aki 9-0-0-val kezdte a szezont (franchise rekord), az utolsó 10 meccséből 9-et a rendes játékidőben elveszített. És egyelőre nem találják a megoldást erre a formára. Andrighetto visszatér a keretbe a Tampa elleni meccsen, ez biztos. Mivel Price még mindig sérült, kapuban továbbra is Condon a kezdő, akinek már csak .903 díszeleg a neve mellett. Pedig a Pacioretty-Plekanec-Galchenyuk-Subban négyes nagyon erős, de így sem megy. Az emberelőnyös teljesítmény nagyjából megegyezik a hazaiakével, a Penalty Killing viszont bőven jobb, 85%. Mark Barberio fel lett hívva az AHL-ből vendég oldalon. Barberio az előző szezonban Lightning játékos volt, 53 mérkőzésen 7 pontig jutott. Elég motivált most ez a Tampa Bay, és nagyon fontos lenne lehozniuk ezt a meccset, hiszen ez a 2. állomása egy 3 meccses hazai szériának. A vendégeknél kapuban nincs kihez nyúlni. Condon már nem tudja azt hozni, mint amikor Price lesérült, Tokarski meg esélytelen, főleg egy Tampa Bay ellen.

Lokomotiv Jaroszlavl - Metallurg Novokuznyeck

A KHL-ből ez az a meccs, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni, mivel a két csapat nem egy ligában játszik jelenleg. A Lokomotiv a főcsoport első helyéért versenyez a CSZKA Moszkvával, és az utolsó 10 meccsükből 8 győzelemmel végződött. De volt már idén egy 14 vagy 15 meccsen győzelmi szériájuk is. Vasárnap viszonylag simán verték a Szibirt 2-0-ra. A Novokuznyeck meg még mindig a főcsoport utolsó helyén van, és a 43 eddigi meccsükből csak 10 végződött győzelemmel. Az utolsó vasárnap a Sochi ellen, ahol végig dominált a Sochi, de a hosszabbításban egy hazai kiállítás megbosszulta magát, és így tudott nyerni a Novokuznyeck. Előnyben és hátrányban sem vehetik fel a versenyt a hazai csapattal, nagy meglepetés lenne, ha ennek a meccsnek nem hazai győzelem lenne a vége.