A világbajnokság hétfői játéknapja a sűrű hétvégi menetrend után mindössze 4 mérkőzést tartogat, ám a felhozatal rendkívül széles. Jégre lép valamennyi végső aspiráns, a rangadók napja már a kieséses szakaszt idézi.

Nem lesz fegyverletétel

Az űrhoki papíron tükörsima párharccal indul. A lettek évek óta a legjobbak között szerepelnek. A csoportkörben rendre véget ér a vb-jük, de a kötelező sikerek mellett a közelmúltban Szlovákia, Finnország és az USA skalpja is kellett a biztos bennmaradáshoz. Kanada felőrölte őket. Beliavski 0-5 után kapust cserélt, lehetőségeihez mérten forgatta a csapatot. Támadójátékukról mindent elmond, hogy az első harmadban volt a legtöbb esélyük, azt a 20 percet mínusz 3-al zárták. Csehország ellen újabb vereség. A gólhoz megint Daugavins-Darzis duó kellett, valamint Sotnieks és Galvins kapta a legtöbb játékpercet. A változás annyi volt, hogy Masalskis kezdett. Továbbá kétszer is vezetést szereztek, ami hatalmas tett annak tükrében, hogy egész meccsen csak 10 lövésük volt.

Forsberg-Peter-jegkorong-002

Peter Forsberg. Fotó: Matt Boulton/Flickr

Svédország a nyitómérkőzésen a házigazdákat szétlövéssel győzték le. A csehek ellen 40-45 percig kontroll alatt tartották az összecsapást. Többször is vezettek két találattal, a 3 gólos előny kiépítése viszont rendre hiba csúszott. Forsbergék a klasszis kezdés után Nakladal lövése után lejtmenetbe kerültek, de Rask gólja is jelezte a semmiből is képesek eredményesek lenni. Jagrék hatalmas feltámadása okán kapus lehozatallal még az egyenlítésért is menniük kellett. A sógorokat gyorsan lerendezték. A második harmadban 3 perc leforgása alatt szerzett 3 góllal pedig végleg padlóra küldték. A Nashville sztárja óriási napot fogott ki, szinte minden gólban benne volt. A záró harmadban eldőlt, hogy Nilsson SO nélkül zár. A kevés gyenge pontjuk egyike, hogy az emberelőnyös játékszituációkat elszalasztják. A csoportkörben még jelentős különbségek vannak egyes válogatottak között. A svéd győzelem számomra nem kérdés. Emellett jónak tartom a skandinávok csapat góljait, ami egy nagyobb hendikepet is előre vetít.

Nagyhatalmi játszma

Oroszország felvezető meccseit totális dominanciával megnyerte. A Znarok-csapat az ujjgyakorlatok során mindkétszer az első harmadbeli teljesítménnyel lezártnak tekintette a párharcot. A későbbiekre nézve jelzésértékű, hogy az eddigi 6 harmadból csak kettőn tették oda magukat, mégsem forgott veszélyben a 3 pont. Az oroszok nemcsak minőségileg, de gondolkodásban is előrébb jár a norvég-szlovén párosnál, ez leginkább Dadonov megmozdulásain látszott. Egyelőre apró negatívum, hogy az ellenfelek legjobbjai: Thoresen és Kopitar egyaránt gólig jutott.

Az USA az NHL rájátszása miatt számos klasszisát nélkülözi, de ez az elmúlt évek világbajnokságain ez megszokottá vált. A fiatal csapat a Finnország feletti söprésével figyelmeztette a konkurenciát, hogy komoly céljaik vannak. Azonban másnap a norvégok ellen jelentős visszaesést produkáltak. Az egyetemi klubokból érkező játékosok megkapják a 10-15 percüket, de ilyen jellegű sorozatterhelésben még nem volt részük. A finnek elleni játék igazi hoki-showt hozott. A második meccsükön a töménytelen kiállítás ellenére nem alakult ki folyamatos játék. A vb-n az érdekeltek az első igazi megmérettetésükhöz érkeztek. Mindkét fél hibátlan, de a korábbiaktól egyértelműen több kell.

Mindenki a tv előtt

Kanada és Csehország ellentétesen indította a világeseményt. A juharlevelesek a lettek kiütése után a németeknek sem kegyelmeztek. A második harmadban még az első 20 percben mutatott dominanciát is felülmúlták, majd 42 perc után már 10 volt közte. A prágai kedvencek a svédekkel fantasztikus meccset nyomtak. Pokolból a mennybe, majd onnan újra Fortuna rosszabbik oldalára kerültek. A lettek ellen megismétlődött a svéd forgatókönyv, többször is hátrányba kerültek. A 43 éves Jagr vezetésével sikerült a fordítás, aki 2 meccs alatt 2 gólnál tart. A kanadai hatékonyságot /az ellenfelet mindkét meccsen kapus cserére kényszerítették/ és a cseh védekezést látva 6-7 találat kinézőben van.

Tippelj a világbajnokság mérkőzéseire és nyerj! Részletek ITT!

Az északi rivalizálásnak évtizedes történelme van, habár az elmúlt évtized korosztályos és felnőtt szinten is a kék-fehérek sikereiről szólt. A norvégok csak egy-egy barátságos mérkőzésen kapták el nyelvrokonainkat. 3 meccsen 3 vereséget hoztak össze. Eddigi egyetlen közös ellenfelük az USA volt, ott a piros-kékek értek el reménykeltőbb eredményt. Legutóbbi tétmeccsük az ötkarikás játékokon volt, ott a 6-1-es finn diadallal kijött a valós differencia.

Borítókép: O2 Aréna. Fotó: Honza Groh/Wikipédia