A labdarúgó klubvilágbajnokság egyre nagyobb eseménynek számít, főleg amiatt, hogy Szaúd-Arábia rendezi, akik szeretnék betörni a labdarúgás piacára. Az idei torna ezért kiemelkedő lesz, nem mellesleg a mezőny is figyelemre méltó. Az idei sorozatot is európai csapat nyeri, eseleg megtörik a 2012 tartó sorozat?

Szaúd-Arábia mindenhol jelen van

A sportswashing teret hódít, elsősorban a labdarúgásban, élen jár benne Szaúd-Arábia, amely így próbálja megváltoztatni az ország imázsát. Egy elnyomó rezsimről beszélünk, ahol a nőknek szinte alig vannak jogaik, akik nem értenek egyet a rendszerrel azok sem járnak jók, ha pedig még kritizálni merik, akkor akár fel is darabolják őket. Ennek ellenére a szaúdiak nem zavartatják magukat, labdarúgó világbajnokságot rendeznek, topligás csapatokat vásárolnak, illetve a saját bajnokságukba hoznak világsztárokat. 

A sportswashing egy sportcsapat vagy sportesemény szponzorálása annak érdekében, hogy eltereljék a figyelmet a máshol alkalmazott rossz gyakorlatokról. Ezt a taktikát gyakran alkalmazzák olyan vállalatok és kormányok, amelyeknek rossz a környezetvédelmi vagy emberi jogi teljesítményük, kihasználva az emberek sport iránti szeretetét, hogy „tisztára mossák” imázsukat.

A szaúdi élvonal ennek ellenére minimális nézettségnek örvend, hiába töltötték fel a ligát szupersztárokkal, igazolt Szaúd-Arábiába Cristiano Ronaldo, Karim Benzema vagy Neymar, nem hozott ugrásszerű növekedést, pedig az elvárások jelentősek voltak. A pénzt azonban továbbra is öntik a sporteseményekbe, hiszen csak így tudják tisztára mosni az elnyomó rezsimet és legitimmé tenni a diktatúrát.

Ebbe a vonalba tökéletesen beleillik a korrupt FIFA és a szaúdi koronaherceg, Mohamed bin Szalmán egyessége, miszerint Szaúd-Arábia rendezi 2023-as labdarúgó klubvilágbajnokságot. Egy olyan sorozatot, aminek a FIFA sokkal komolyabb szerepet szán a későbbiekben, jelenlegi esemény pedig csak az előszobája annak, amit pár év múlva rendezni akarnak. 

Klubvilágbajnokság rövid története

Annak ellenére, hogy ezt egy 21. századi dolognak gondoljuk, maga a klubvilágbajnokság ötlete már a 19. században létezett, sőt az első tornát még az 1900-as évek elején megrendezték. Az 1950-es években felélénkült az európai és dél-amerikai országok és klubok ellentéte a labdarúgásban, ezt meglovagolva rendeztek interkontinentális mérkőzéseket, hogy melyik klub a világon a legjobb. Ikonikus csaták jöttek, közülük emelkedik ki a The Battle of Montevideo, amely a történelem egyik, ha nem a legdurvább kupadöntője volt, sok kiállítással és botránnyal. 

Az érdeklődést azonban ennek ellenére sem lehetett sokáig fenntartani, mivel Európából a BEK-győztes klubok nem mutattak érdeklődést a döntő iránt, ezért végül Japán kezdte jelentős összeggel szponzorálni az eseményt, de ez is kudarcba fulladt. A jelenlegi formájában a 2000-es évek óta létezik a sorozat, de folyamatosan variálnak a lebonyolításon. Az elmúlt években Marokkó adott otthont az eseménynek, amely megint a botrányoktól volt hangos. A döntőig elverekedte meg a szaúdi Al Hilal, de már a részvételük is erősen kérdőjeles volt, azonban szaúdi nyomásra az AFC őket jelölte indulónak.

Erőltetik, de nincsen rangja

A torna egyáltalán nincsen középpontban, szükséges rossznak tekinthető a klubok számára. Ezért is lehet érdekes, hogy 2016-ban a jelenlegi FIFA-elnök, Gianni Infantino felvetette, hogy legyen 32 csapatos a klubvilágbajnokság. Végül az összlétszámot csökkentették 24 csapatra és a négyévente történő rendezésben állapodtak meg. Ennek a sorozatnak 2021-ben kellett volna kezdődnie, de a világjárvány közbeszólt, így elmaradt a Kínában rendezett esemény.

A felek időközben megállapodtak, hogy 24-ről az eredeti, 32 csapatos formátumra változtatják vissza a tornát, amit végül 2025-től rendeznek meg, ráadásul nem téli vagy kora tavaszi, hanem júniusi lebonyolítás lenne. Az egészről megkérdezték az európai klubokat tömörítő szervezetet, akik határozottan ellenezték az ötletet, de Infantinót ez nem izgatta. 

A klubvilágbajnokság résztvevői

Az evidens, ha tavaly valahogy összehozták a szaúdi résztvevőt, akkor ez idén sem lesz másként. A hat kontinens bajnoka mellett ott lesz a házigazda kiemelt csapata az Al Ittihad, aki Szaúd-Arábia bajnoka. Az idei torna is röhejesen indul, de vizsgáljuk meg, kik vesznek részt ezen a mesterkélt eseményen. Az Al Ittihad mellett ott lesz az európai BL-győztes Manchester City, a Libertadores-kupagyőztes Fluminense, illetve Ázsiából az Urawa Red Diamonds, Afrikából az Al Ahly, CONCACAF-zónából a mexikói León, míg Óceánia képviseletében az Auckland City.

Manchester City: Felülnének a világ trónjára

Pep Guardiola rekordra készül, hiszen jelenleg Carlo Ancelottival karöltve tartják a legtöbb klubvilágbajnoki győzelem csúcsát, de a spanyol szakember a negyedik sikerével az élre törne. A fent említett gárdákból egyértelműen az angolok a legerősebb, még annak ellenére is, hogy Kevin de Bruyne hosszabb időre kidőlt. Az Erling Haaland - Julián Alvárez - Phil Foden trió elől erős, ha olyan napjuk van 3-4 gólt is berámolnak, de az elmúlt hetekben azért nem ment úgy a City szekere.

Fluminense: A Dinizismo sikere

A brazilok azért akarnak eljutni a döntőbe, mert akkor összecsapna korunk két nagy elméje, Pep Guardiola és Fernando Diniz. Utóbbit egy innovatív szakembernek tartják, aki feltalálta a Dinizismót, mellyel megnyerte a Libertadores-kupát. A taktikát egyre többen akarják másolni, de nem olyan egyszerű az. A Fluminense nem a legerősebb kerettel rendelkezik - talán még az Al Ittihad is ütősebb náluk, de náluk másra helyeződik a hangsúly.

Al Ittihad: Megnyeretnék velük a trófeát

A tavalyi döntős részvétel után, most Szaúd-Arábia végre megnyerné az első klubvilágbajnoki címét is, mindezt hazai pályán. Elsőre abszurdnak tűnik a Manchester City és a Fluminense mellett, de egyrészt az Al Ittihad keretét eléggé megerősítették (Karim Benzema, N'Golo Kanté, Fabinho, Romarinho, Luiz Felipe), másrészről pedig a bírók segíthetik őket. A torna előtt Benzema és Romarinho kisebb sérüléssel bajlódtak, de már rendben vannak.

Urawa Red Diamonds, Al Ahly, Auckland City és a León

A másik négy csapat közel sem annyira ismert. A japán Urawa egy tradicionális nemzetközi kupamenő gárda, keretükben vannak európai játékosok is, de ők elsősorban a fegyelemre és a stabil védekezésre építenek majd. Az egyiptomi Al Ahly keretéből a francia Anthony Modeste emelkedik ki, de neki sincsen egyszerű dolga, mert sok mérkőzése elmaradt a gárdának, így nem tudni, milyen állapotban vannak. Az Auckland City messze a leggyengébb csapat - nem véletlenül estek ki az első körben -, míg a León képes lehetne meglepetésekre is akár, ha nem az Urawával, majd esetleg a Manchester Cityvel kéne játszaniuk. 

Klubvilágbajnokság menetrendje és mérkőzései

A Szaúd-Arábiában, Dzsidda városában rendezett esemény december 12-22. között zajlik, rögtön az első játéknapon sort kerítenek egy Al Ittihad - Auckland City első körös találkozóra (amit a szaúdiak 3-0-ra nyertek), majd a második körben a felső ágon Al Ahly - Al Ittihad, míg az alsó ágon az említett Urawa Red Diamonds - León találkozót rendezik. A felső ágon a Fluminense kapja majd az Al Ittihad - Al Ahly duóból valamelyiket, míg a Manchester City az említett Urawa - León párosítás győztesét. A döntő mellett bronzmeccset is rendeznek, hogy igazán nagy és felesleges legyen a buli. 

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés