A francia első osztályú bajnokság, a Ligue 1 sokat vesztett a presztízsből a nyár folyamán. A csapataik alig tudtak erősíteni, olyan játékosok hagyták ott a ligát, mint Lionel Messi, de várható Kylian Mbappé vagy Neymar távozása is. Eddig tartott a lufi? Ki az, aki megszorongathatja a PSG csapatát? Lehetnek új kihívók, esetleg ugyanaz a vergődés lesz 2023-2024 során, mint tavaly? A francia bajnokság létszámát csökkentették, így most már nem 20 csapat, hanem csak 18 küzd egymással!

PSG: Sokat gyengült a címvédő párizsi sztárcsapat?

Mióta Lionel Messi és még sok más klasszis átigazolt a PSG-hez, gyakorlatilag velük volt tele a sajtó. A BL-győzelem nem jött össze, ahogyan jósoltuk, hamar szétesett utána a párizsi sztárcsapat. A világbajnok Lionel Messi távozott, a másik világbajnok Kylian Mbappé folyamatosan balhézik, most már mindenki elkönyvelte, hogy még idén eligazol a csapattól. Eközben Sergio Ramost is elengedték, miközben fű alatt megint elköltöttek majd' 160 millió eurót

Érezhetően egy fokkal tudatosabban igazoltak, hiszen olyan játékosok érkeztek, mint Lucas Hernández, Milan Skriniar vagy Manuel Ugarte, amivel a hátsó alakzatot erősítették. Eközben érkezett edzőnek Luis Enrique, aki nehéz fába vágta a fejszéjét. A spanyol szakembernek azonban szerencséje lehet, ugyanis Mbappé és akár még Neymar távozásával sokkal nyugodtabb környezetben tevékenykedhet. 

Dembélé, mint Mbappé pótléka: Nagyon úgy tűnik, hogy a PSG vezetése inkább Ousmane Dembélével képzeli el a jövőt, ugyanis aktiválták a kivásárlási árat, amolyan biztonsági lépés, ha Mbappé távozna, így is maradna a támadósorban egy jobbszélsőjük, aki gyors és jól cselez, igaz, befejezése gyenge. 

Az azonban kétségtelen, hogy sokat gyengült a PSG, ráadásul még nem ért véget a nyár. Szaúd-Arábia erősen ostromolja a csapat irányítóját, Marco Verrattit is, ráadásul az érkezők oldalán nem ártana még támadót igazolni. Felmerült Rasmus Hojlund vagy Victor Osimhen érkezése is. A PSG-nél tehát valószínűleg az átigazolási időszak utolsó napjáig várható mozgás, így nehéz megtippelni, pontosan mire lehetnek képesek.

Ha nem sikerül pótolni az esetlegesen távozó Mbappé - Neymar duót - és egy középcsatárt igazolni -, akkor könnyedén nehéz helyzetben találhatják magukat. Az sem megoldás, ha maradnak, hiszen Neymar borzasztóan sérülékeny, míg Kylian Mbappé most már láthatóan nem akar a párizsiaknál játszani. Az is felmerült, hogy egy komplett szezonra kiültetik őt. Luis Enrique nincs könnyű helyzetben, ugyanis nem tudja, pontosan milyen csapattal készüljön a szezonra, mindezt alig pár nappal a bajnoki rajt előtt. 

Olympique Marseille: Jól erősítettek a déliek

Komoly változások voltak a bajnoki bronzérmes Olympique Marseille keretében. Marcelino személyében új edző érkezett, akit a LaLigából ismerhetünk. A Valenciánál nem volt egyszerű élete, de általában top6-ba kormányozta a csapatát, komoly elnöki ellenszélben. A spanyol jó szakember, aki most úgy tűnik, minőségi keretet kapott. A kezdeti aggodalom abban merült ki, hogy távozott Alexis Sánchez és a klublegenda, Dimitri Payet. 

Talán utóbbi volt a nagyobb érvágás, hiszen ezzel lezárult egy korszak, amelynek korábban óriási potenciált tulajdonították, hiszen a Payet - Thauvin párostól sokat vártak. A keret megújult, bár kétségtelen, hogy még így is az egyik legnagyobb igazolás a 34 éves Pierre-Emerick Aubameyang. A gaboni támadó már bőven túljutott pályafutása csúcsán, de ha olyan motivált lesz, mint Barcelonában, akkor 15 gólt minimum berámolhat a francia ligában is. 

Renan Lodi, Ismaila Sarr és Geoffrey Kondogbia hasznos kiegészítők lehetnek, akiknek szintén jól jön a vérfrissítés, hiszen karrierjük megrekedt. Velük a keret mélyebb, egyedül a balszélső posztja kérdéses még az OM-nél, de mivel a riválisok sem tudtak megfelelően erősíteni, ezért megeshet, hogy a Marcelino szigornak köszönhetően a PSG elsődleges kihívója az Olympique Marseille lesz idén. 

Monaco és Olympique Lyon: Folytatódik a vesszőfutás?

Nehéz megítélni, hogy milyen az, mikor egy keret szinte alig változik a nyár folyamán, csak edzőt cserél egy csapat. A Monacónál ez történt, Adi Hütter érkezett, aki korábban Németországban, Svájcban és Ausztriában dolgozott. Hütter esetében ki kell emelni, hogy csak a kisebb ligákban tudott igazán jól szerepelni (ott is általában erősebb csapatokkal), míg Németországban azért nem végzett annyira kiemelkedő munkát a Frankfurt és a Mönchengladbach kispadján. 

A Monaco csapata tehát alig változott (védelemben volt egy csere), bíznak abban, hogy csak az edző személye jelentette a problémát. Ez egy nehéz kérdés, ugyanis szerkezetileg azért bőven akad probléma a kerettel, nehézkes náluk a védekezésből támadásba való átmenet (és a visszarendeződés is egy eladott labda után), ráadásul nem egy életbiztosítás az Embolo - Ben Yedder csatársor sem. A hercegségbeli klubnál valószínűleg az orosz tulajdonosok eltaktikázták magukat, ezért ez a spórolás. 

Disasi ment, Salisu jött: A defenzív játékkal komoly gond volt a Monacónál Tchouaméni és Badiashile távozása miatt, majd a spórolós vezetőség úgy döntött, Disasitól is megválnak, így hiába érkezett a Southampton csapatától Mohammed Salisu, úgy tűnik, nem fejlődik a védekezés. 

Az Olympique Lyon esetében még a tavalyi szezon közben megtörtént a váltás, de ha megvizsgáljuk, óriási fejlődés nem történt Laurent Blanc irányítása alatt. A Lyon szinte majdnem ugyanazt hozta, mint előtte, továbbra is Alexandre Lacazette volt az egyszemélyes támadósor, akitől a győzelmeket várták. Ez valószínűleg idén sem változik, hiszen érkező alig volt, ellenben távozó sokkal több. 

Néhány perember ment (Dembélé, Faivre és a korábbi nagy reménység, Aouar), míg a kezdők közül Thiago Mendes eligazolása lehet érzékeny veszteség. Ettől függetlenül hasonló a helyzetük, mint a Monacónak, úgy próbálnak elindulni a következő szezonban, hogy nem történt vérfrissítés, majd Lacazette megint megoldja a dolgokat egyedül. Érdekes döntés, mivel már a francia válogatott támadó is elmúlt 32 éves és nem fiatalodik. 

Stade Rennes és Nice: A Ligue 1 újdonsült bástyái?

Bruno Génésio negyedik helyig vezette tavaly a Stade Rennes csapatát. Ha nincsen Martin Terrier súlyos sérülése, akkor ez a keret valószínűleg bejöhetett volna a dobogóra, szóval a 56 éves szakember munkájára nem lehet panasz, amit lehetett, azt Génésio megtette. A nyár legkomolyabb távozója Hamari Traoré, aki jobbhátvéd és egyben a gárda csapatkapitánya volt. A pótlását nem sikerült megoldani, ami kissé érthetetlen, mert az a poszt eléggé üresnek tűnik nélküle. 

Az utánpótlásból igyekeztek pótolni, de Traoré épp azért volt kapitány, mert 30 éves rutinos játékos, aki stabilitást adott a hátsó alakzatnak. A jelenlegi védelem viszont 20-22 évesekből áll, ami sosem jó előjel egy szezon előtt. Az azonban vitathatatlan, hogy ez egy nagyon tehetséges keret, tele fiatal és ambíciózus játékossal, ráadásul Terrier is visszatérhet október folyamán, nagy lehetőségek vannak a Rennes csapatában, de kell még egy rutinos játékos a védelembe. 

Kockáztatnak Nizzában: A klubot átvevő Ineos brit cég terve az, hogy sztárcsapatot építenek Dél-Franciaországban. A kerékpárból tudjuk, hogy ez általában megy nekik, de itt nem jól fogtak hozzá. Ennek az lett az eredménye, hogy a Nice hirtelen újból középszerű csapat lett. Ezért 2023 nyarán meglepő döntésre szánták rá magukat: felforgatnak mindent. Francesco Farioli személyében Törökországból hoztak egy 34 éves olasz edzőt. 

Nehéz eldönteni, hogy ez lesz-e az év húzása vagy bedől a csapat, mindenesetre ennyinél nem álltak meg. A csatársor jelentős részét eladták, helyükre érkezett a Lorient robosztus támadója, Terem Moffi, aki tavaly 18 gólt szerzett. A támadósor másik fontos igazolása Jérémie Boga, akinek nem jött be az olaszországi élet. Visszatért Franciaországba Morgan Sanson, korábbi francia válogatott labdarúgóval erősített a Nice. Érdekes csapat lesz, érdemes lesz rájuk figyelni, mert okozhatnak meglepetéseket. 

Lille és Lens: Kezdhetik elölről

A bajnoki ezüstérmes Lens a tavalyi szezon meglepetése volt, ennek örömére szét is kapták a keretet, elvitték a két legjobb játékosukat: Lois Openda a Leipzig játékosa lett, míg Seko Fofana Szaúd-Arábiába szerződött. Franck Haise jó edző, de most nehéz dolga lesz, mert a távozók érzékeny veszteségek. Openda góljaival sokszor a semmiből mentett pontot a csapatnak, míg Fofana kiválóan játszott a középpályán. Az érkezők összességében egyelőre nem tűnnek zseniális igazolásoknak, de ha ebből is képes Haise jó csapatot építeni, akik odaérhetnek a dobogóra, akkor emeljük kalapunkat!

A Lille védelmének oszlopa távozott (José Fonte), míg a másik megsérült. Mellettük távozott a támadósor két szélsője, Timothy Weah és Jonathan Bamba. Három kulcsjátékosért kaptak 11 millió eurót, nem mondható, hogy életük üzletét kötötték, bár az is igaz, Fonte már 38 éves volt, de a Weah - Bamba duóból ki lehetett volna 30-40 millió eurót (ha szimplán a piaci értéküket nézzük). A szélsők pótlását megpróbálják házon belül, ami bátor döntés, míg a védelembe Samuel Umtitit igazolták. Nem lesz egyszerű éve Paulo Fonseca mesternek sem, ha ebből a keretből ütőképes csapatot akar varázsolni. 

Le Havre: Mire képes Loic Nego együttese?

A végére pedig maradt az újonc Le Havre, akiknek sikerült első helyen feljutniuk, de a dolgok neheze csak most következik. Egyrészt, csökkentették a Ligue 1 létszámát, így hiába van csak két kieső és egy rájátszásra kényszerülő csapat, sűrűbb lett a francia első osztály. Van körülbelül 13-14 csapat, amelynek most elsőre biztosnak tűnik a tagsága jövőre is a Ligue 1-ban, de nincs köztük a Le Havre. 

Egyrészt azért, mert Luka Elsnerrel ugyan feljutott a gárda, de a szlovén edző eddig egyszer sem remekelt az első osztályban. Franciaországban az Angers köszönte meg neki idő előtt a munkát (19. helyen álltak vele), de a belga Standard Liége sem volt elégedett a szlovén szakemberrel. Igaz, korábban sikereket ért el az Olimpia Ljubljana csapatával, viszont a szlovén és a francia liga között óriási a különbség. 

Loic Nego posztján egy hasonló képességű (és korú) játékossal kell megküzdenie a kezdőért. Nagyon fontos lesz a rajt Le Havre számára, de ebben sincsen szerencséjük, hiszen első négy idegenbeli találkozójuk nem tartozik a nyerhető kategóriába, esetleg hazai pályán csenhetnek el pontokat az ellenféltől. Egyelőre úgy tűnik, hogy a Le Havre keretére nehéz szezon vár. 

Konklúzió

Az elmondható, hogy összességében a francia bajnokság gyengült, ez szinte minden gárdára érvényes, egyedül talán csak az Olympique Marseille tudott szinten maradni, talán kicsit erősödni is. Ehhez mérten nem rossz opció, hogy a PSG-t leszámítva, ők lesznek a bajnokok (3.00). A szorzó ajándék, nem igazán látunk reális kihívót az ezüstért folytatott harcban. A top4 esetében érdemes még meglepetésre pályázni, ugyanis a Stade Rennes idén is odaérhet a legjobbak mögé (3.00), de a Nice jó helyezése sem lenne meglepetés (4.00). Vannak olyan lehetőségek is, hogy melyik csapat végez jobb helyen, itt érdemes a Lille, Lens és a Monaco ellen fogadni. 

  • Ligue 1 tipp

    Bajnok a PSG nélkül: Olympique Marseille

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Fotó: rarrarorro/Shutterstock, YES Market Media/Shutterstock, Alizada Studios/Shutterstock, Marco Iacobucci Epp/Shutterstock,A.Taoualit/Shutterstock