Gyakorlatilag minden klasszis a mezőnyben a vasárnapi cyclocross világkupán, sőt, még egy kis szlovén versenyen Tadej Pogacar is cyclocrossra vált!

Ne hagyd ki!

Vasárnap délután 13:35-től kezdődik a közvetítés az Eurosporton, először a női Dendermonde-i futammal, majd 3 óra után a férfiak következnek. A belga pályán tér vissza a szám királya, Mathieu van der Poel, aki egy komolyabb sérülésből lábadozott az elmúlt hetekben. Összeáll így a nagy trió (Wout van Aert, Mathieu van der Poel és Tom Pidcock), egyelőre az idei formák alapján úgy tűnik, hogy Wout van Aert verhetetlen:

"Wout nagyon jó formában van. Arra számítottam, hogy azonnal nyer, de nem úgy, ahogyan tette. Ez valóban lenyűgöző volt, szóval jó volt látni. Talán, igen, versenyezhetek a győzelemért. Nem tudom, hogy van-e hozzá lábam, hogy kövessem őt, de a mögötte lévő csoportban ott lehetek" - nyilatkozta Mathieu van der Poel.

Azzal mindenki tisztában van, hogy a holland a legjobb a mezőnyben, de első versenye lesz idén, míg Van Aert impresszív győzelmeket aratott, amíg Van der Poel lábadozott. Ami leginkább megdöbbentett, az a havas Val di Sole-i verseny volt. Nulla tapasztalattal érkezett a hófödte tájra a belga klasszis, később, mint a társai - akik ráadásul gyakorolhattak a pályán -, ráadásul a versenyt megelőző napon még egy saras és hideg Essen-i futamot nyert meg.

Ezek után Olaszországban bántóan simán nyert Wout van Aert, hiába kezelte jobban a kerékpárt, hibázott kevesebbet Michael Vanthourenhout, nyers erőből megoldotta a győzelmet a belga klasszis. Adrie van der Poel (Mathieu édesapja, nem mellesleg cyclocross világbajnok) írta, hogy elemezték Van Aert Strava adatait, amik megdöbbentőek voltak, így nem lennénk meglepve, ha behúzna a karácsonyi versenyt is (1.60).

Ebben akkora érték nincsen, mindenesetre nem látom, ahogyan Pidcock vagy Iserbyt megszorongatná. Mathieu lehet a szűk keresztmetszet, de nála tényleg nem tudni semmit a formáról. Ha úgy tér vissza, ahogyan tavaly oktatta a többieket, akkor semmi esélye senkinek, de ezzel egyelőre érdemes várni. Pidcock? Őszintén szólva, nem látok akkora értéket a dobogójában, akkor már inkább az említett Michael Vanthourenhout (2.50), aki az elmúlt hetekben megint elkapta a fonalat.

Vas Kata Blanka és a dobogó

Fogalmam sincsen, milyen hatással volt Blankára a kihagyás, de a 2.00-es szorzón kínált dobogója önmagában egész jó odds. Az is igaz, hogy Lucinda Brand visszanyerte formáját, Marianne Vos visszatért, mindeközben két 19 éves holland berobbant a legjobbak közé (Puck Pieterse és Fem van Empel). Az eddigi 2-3 ellenfél helyett, most 5-6 komolyabb riválissal kell megküzdenie a magyar tehetségnek.

Nem mondanám, hogy egyszerű dolga lesz Blankának. A legutóbbi világkupán (dec. 19-én Namur) DNF-ként zárta a versenyt, lehetséges, hogy ezért is a kétely vele kapcsolatban. Az biztos, hogy a jelenlegi mezőnyből Brand van a legjobb állapotban, ráadásul nem indult a megterhelő havas olasz versenyen (edzőik nem tartották jó döntésnek), így többet tudott pihenni. Namurban így magabiztos fölénnyel verte a többiek a holland világbajnok.

Azt nehezen tudom elképzelni, hogy Vos és Brand ne zárjon dobogón (nagy hiba kéne), szóval marad egy hely, amire a Betsema - Pieterse - Van Empel - Vas négyes pályázik. Forma alapján Van Empel és Betsema a realitás, szóval hiába kecsegtető 2.00-es szorzó a magyar lány dobogója, tényleg csak az tegye, aki nagyon bízik benne.