Szeptember első hétvégéjén egy újabb legendás helyszínre érkezik a Forma-1 mezőnye: a világbajnokság tizenharmadik állomására, az olaszországi Monzába. Ezzel a versennyel el is köszön Európától a száguldó cirkusz, kelet felé veszik az irányt a csapatok.

F1 Monza

A monzai célegyenes. (Fotó: Wiki)

A leggyorsabb pálya

Az észak-olaszországi versenypálya az egész Forma-1-es versenynaptár leggyorsabb pályája, csak a futam folyamán mintegy 230 km/órás átlagsebességre képesek a versenyzők. A hosszú egyenesek sorát mindössze néhány kanyar, illetve sikán tarkítja, ennek megfelelően a csapatok a minél magasabb végsebesség felé lövik be az autóikat. A pályán kevés kanyar található, s ezek szinte mindegyike híres: kezdve a pálya elején található két sikánnal, de a két Lesmo és az Ascari is ismerős lehet, a leghíresebb kanyar viszont mégis a célegyenesre ráfordító Parabolica. Ha már Parabolica, akkor érdemes megemlíteni, hogy a legendás kanyar nem sokkal a futam előtt kapott új burkolatot, illetve a kijárat is megújult, hiszen egy hosszabb - olasz színekben pompázó - rázókő, illetve műfű is került a kijáratra. Az elmúlt években itt csak aszfalt volt az összesen pár méternyi kis rázókő mellett. Ráadásul a kanyar külső ívén lévő sóder viszonylag nagy részét is eltávolították, így sokkal bátrabban fordulhatnak a célegyenesre a versenyzők.

Rosberg-Nico-McLaren-Mercedes-F1-002

Nico Rosberg. Fotó: MrSegui/Shutterstock.com

A legkeményebb féktáv

A rendkívül gyors pálya viszont nagy igénybevételt jelent a motorok számára. A versenyzők a kör majdnem háromnegyede során padlóig nyomják a gázt, ám a magas sebességről meg is kell állni, és bevenni a kanyarokat. Ezek pedig kegyetlen féktávokat jelentenek, az első kanyarkombináció előtt több mint 250 km/órát lassulnak az autók, mindezt összesen 2,6 másodperc és mintegy 140 méter alatt. Ez pedig nem csak a versenyzőket, de a fékeket is rendkívül igénybe veszi. Ezért is igazán fékgyilkos ez a pálya.

Egy kis visszatekintés…

A két héttel ezelőtti Belga Nagydíjon megtörtént az, amire sokan számítottak, és amitől a Mercedes háza táján igazán féltek: a két autójuk összekoccant, s ez Hamilton versenyébe került. Azóta tisztázódni látszik a helyzet, de ki tudja, melyik versenyző milyen állapotban van az esetet követően. Csak remélhetjük, hogy mindketten nyugodt fejjel vágnak neki a következő futamoknak, és sportszerű, kiélezett csatákat láthatunk kettejük között. Az első szabadedzést egyébként Hamilton nyerte nagy előnnyel Button és Rosberg előtt, míg a délutáni gyakorláson már Rosberg bizonyult jobbnak kettejük közül, de Hamiltont a technika is hátráltatta. A brit mindössze 16 kört tudott megtenni, míg német csapattársa 41-et, de még így is csak 61 ezred másodperc döntött közöttük, míg a két Mercedest a hazai pályán versenyző Ferrarik követték. Érdekesség, hogy az első 12 helyezett majdnem egy másodpercen belül zárt.

… és egy kis előretekintés

Az időmérő edzésen is valami hasonlót várok, Mercedes-győzelmet és rendkívül szoros időket. Nagyon gyors pályáról van szó, kevés kanyar nehezíti a versenyzők dolgát. A vonalvezetés egyszerű, a pálya nem túl technikás. Ezek is arra engednek következtetni, hogy itt bizony egy szoros kvalifikációt láthatunk. Hamilton és Rosberg vívhatja a pole pozícióért zajló mercedeses házicsatát. A bet365-nél fogadhatunk arra is, hogy mennyi lesz a győztes előnye a második helyezettel szemben. Amennyiben 0.150 másodpercen belül lesz az első két helyezett, akkor befektetett pénzünk 2.62-szorosát nyerhetjük. Ha esetleg valaki mégis úgy gondolná, hogy valamelyikük, vagy esetleg valaki más jelentősebb előnnyel zárja majd a szombati napot, úgy megpróbálkozhat a 0.150 és 0.250 közötti opcióval is. Erre 3.25-os odds-on fogadhatunk.

  • Olasz Nagydíj tipp

    Kvalifikáció - a győztes előnye 0.150 másodperc alatt

Superbet üdvözlő bónusz

Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: A monzai célegyenes (Fotó: Wiki)