Csehország legnagyobb derbije, melynek csapatai sok megpróbáltatást átéltek az elmúlt 130 év során, előfordult, hogy elnyomó rendszerek miatt a sorsuk is veszélybe került, de végül mindketten visszaültek a trónra, szinte már összenőtt a Slavia és a Sparta párosa, nem is létezhetnének egymás nélkül. 

2023 ápr 15. 19:00 Közvetítés: UnibetBet365

Szlávok és a spártaiak

A Slavia és a Sparta Prague számít a legrégebbi klubnak (1892 és 1893-ban alapították őket) Csehországban, illetve a legsikeresebbek is. A csehszlovák-érában is ők ketten uralkodtak (Sparta 21, míg a Slavia 13 bajnoki címet szerzett), majd a különválás utáni időszak is a Sparta és a Slavia dominanciáját hozta a bajnokságban. A Sparta az ősi spártai küzdeni tudást jelképezi, harci szellemük ihlette a klub alapítását. A Slavia a nevéből eredően szláv gyökerekkel rendelkezik. 

Tévedés szülte gyűlölet: Még manapság is előkerül az antiszemitizmus a Slavia kapcsán, ugyanis zsidók által alapított csapatként hivatkoznak rájuk, de ez nem volt igaz. Történészek bizonyították, hogy a Slaviának nincsenek zsidó gyökerei, ha így lett volna, akkor a náci megszállás alatt őket is megszüntetik, ahogyan jó pár zsidók által pénzelt cseh labdarúgó klubot. A tévedést egy barátságos meccs szülte, ami rossz időjárási körülmények miatt elmaradt a Slavia és a West Ham között 1922-ben, azon a cseh klub vezetői a biztosítási pénzeket megtartották. Ennek híre ment és a következő prágai derbin a Sparta szurkolói antiszemita rigmusokat kiabáltak. 

Az első meccsükre viszonylag hamar sor került, hiszen ugyanazon a pályán osztozott a két klub. Az 1896-ban rendezett mérkőzés 0-0-ra végződött, 121 néző volt kíváncsi a találkozóra, a következőkre viszont már külön-külön pályákat építettek, melyek alig 150-200 méterre voltak egymástól. A kezdeti években csak regionális szinten tudta összemérni erejét a két klub, melyek esetében jól kirajzolódik egy-egy sikerkorszak.

Botrány a derbin: 1931. szeptember 27-én a Sparta otthonában rendeztek bajnoki mérkőzést, de addigra már olyan feszült lett a viszony a klubok között, hogy a felek aprították egymást a pályán. Nincs mit szépíteni, hiszen agyrázkódás és lábtörés is volt találkozón, bíró több, mint 50 szabálytalanságot fújt be, botrányba fulladt a meccs.

A Slavia például 1907 és 1911 között nyert 9-1-re, 9-2-re, de még 5-1-re is, utána következett a Sparta-korszak, ahol szinte sorra nyerte 4-5 éven át a mérkőzéseket a klub. Az első világháborút követően a Sparta térnyerése folytatódott, de az első csehszlovák ligát mégis a Slavia nyerte, épp a Sparta előtt, következő szezonban viszont helycsere történt az élen. A két klub vetélkedett a bajnoki címekért még a náci megszállás és a második világháború alatt is. 

Majdnem világbajnokok lettek

Az 1934-es világbajnokságot a fasizmus árnyékában rendezték meg, amelyet nem nyerhetett más, csak a hazai pályán szereplő Olaszország. Azóta eltelt majd 90 év során is több botrányos eset kiderül arról a tornáról, ahol Benito Mussolini kontrollált mindent. Az olasz diktátor hazája győzelmét akarta, ezért mindent megtett. Meglehet, ha végig normális bíráskodás történik, nincsen befolyásolás, akkor Csehszlovákia megszerezte volna első világbajnoki aranyérmét. A válogatott szinte egészében a Slavia és Sparta játékosaira épült, akik félre tudták tenni az ellenségeskedést, döntőig meneteltek, de ott 2-1-re kikaptak az olaszoktól, pedig a 80. percben még vezettek!

Legendák a háború árnyékában

Akkoriban a térség legnagyobb kupasorozata a Mitropa-kupa volt, amely Közép-Európa csapatait tömörítette (magyarok, csehszlovákok, osztrákok, jugoszlávok, de olasz és svájci csapatok is kaptak meghívást). Ebben a sorozatban többször döntőztek a prágai sztárcsapatok, Sparta két, míg a Slavia egy alkalommal nyerte meg a sorozatot. Mai szemmel nézve, akkoriban ebben a térségben játszották a futballt, így olyan labdarúgók, mint Josef Bican, Oldřich Nejedlý, František Plánička vagy Antonín Puč világklasszisnak számítottak, de a háború elsöpörte a karrierjüket. 

A Slavia majdnem csődbe ment

A háború utáni időszak nem tett jót a Slaviának, hiszen az egykor legendás klub össztűz alá került: 1948 februárjában Csehszlovákiában államcsíny történt, melynek során a Csehszlovák Kommunista Párt került hatalomra és diktatúrát hozott létre. A kiterjedt társadalmi változások a sportot is érintették, amelyet a szovjet mintára újragondoltak. A tapasztalt és rátermett tisztségviselőknek távozniuk kellett, helyükre új, a kommunista párthoz lojális tisztviselők léptek, akik többnyire nem kapcsolódtak ahhoz a klubhoz, amelyet vezetniük kellett.

A játékosokat klubok közötti átigazolásra kényszerítették, csapatokat átneveztek, egyeseket kiesésre kárhoztattak, másokat méltatlanul előléptettek, egész klubokat töröltek el és újakat alapítottak. Mesterségesen kreáltak nagycsapatokat. Ezek a változások a Slaviát is érintették, amely ráadásul „burzsoá” klubként a bukását kívánó kommunista vezetők rosszindulatával szembesült. Az is fájt a kommunistáknak, hogy korábbi lemondott elnök, Edvard Beneš kiállt a Slavia mellett. Végül a szurkolóknak kellett anyagi támogatással kisegítenie a gárdát, csodával határos módon megszerezték František Veselýt, aki a korszak legjobb cseh játékosa lett és egyben a Slavia történetének legfontosabb labdarúgója.

A Spartát is megtörték

Miközben a Slavia az életben maradásért küzdött, addig a Sparta helyzete sem volt annyira könnyű, hiszen Prágában katonacsapatokat hoztak létre, akik minden támogatást megkaptak, míg a Spartát megpróbálták térdre kényszeríteni. Ez majdnem sikerült is, hiszen az 1950-es évek végén közel kerültek a kieséshez. A Sparta azonban nem adta fel, de a kommunista rezsim sem, ha egy kicsit jobb játékosa vagy edzője volt a Spartának, azonnal vitték a Duklához.

Ennek ellenére a Sparta felkapaszkodott, bajnoki címeket tudtak nyerni, de a hanyatlás gyorsan bekövetkezett. A '70-es évek eleje a különös bajnoki eredményekről volt ismert, hiszen míg a csehszlovák ligában szenvedett a Sparta - végül ki is esett -, addig a nemzetközi kupában KEK-elődöntőig meneteltek. A '80-as évek második felére tudott csak a Sparta visszakerülni oda, ahová való, az első helyre, míg az utolsó csehszlovák bajnokságot is ők nyerték. 

Minden visszaállt a régi rendbe

A különválás után, amikor már nem a Csehszlovák Kommunista Párt diktált a sport terén, hirtelen visszaállt a régi erőviszony, rögtön a Slavia és a Sparta kezdett el versengeni a bajnoki címekért, míg az egykori államcsapat, a Dukla hamar megszűnt. Ezek után a '90-es éveket már a Sparta dominálta, egészen a 2000-es évek második feléig, amikor megkezdődött a Slavia térnyerése is, miközben a két klubban olyan játékosok fordultak meg, mint Tomáš Rosický, Petr Čech, Karel Poborský, Patrik Berger, Vladimír Šmicer, Jan Koller és Pavel Nedvěd. Az újabb cseh aranygeneráció. 

Sparta és Slavia küzdelem a 21. században

A 2022/23-as szezonban is a Sparta és a Slavia Prague küzd a bajnoki címért. A két rivális fej-fej mellett halad, ezért is lesz fontos a szombat esti bajnoki, amely akár a bajnoki versenyfutást is eldöntheti. Egyértelműen a Sparta van jobb formában, kezdeti bizonytalanság már a múlté, az akkor összegyűjtött hátrányból mostanra előny lett. Hazai pályán ugyan 2.20-as szorzót kínálnak a Sparta sikerére, de mint tudjuk, ez egy feszültségektől sem mentes derbi, ahol bármi megtörténhet, így óvatosan a tétekkel. 

  • Sparta Praha - Slavia Prága tipp

    Sparta DNB-vel
    Bet365
    1.62

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés