Érdekes döntések születtek az elmúlt hetekben a Basel edzői stábjában. Talán épp ennek a levét ihatja meg a csapat? Jól kezdtek a Konferencia Ligában, de könnyedén a kiesés szélére sodródhatnak, ha nem változik a helyzet!

2022 okt 13. 18:45

Az új edző első hibás döntése?

Alex Frei korábban a Dortmund, Rennes és a Basel játékosa volt, gólt szerzett világbajnokságon, korszakának meghatározó svájci támadója. Alig fejezte be karrierjét, máris edző lett, pár év után pedig az ország egyik legnagyobb klubjához került. A Basel irányítását nyáron vette át, kezdetben minden rendben ment, vették az akadályokat a KL-selejtezőben, majd valami teljesen megváltozott az edző gondolkodásában szeptember közepére.

A gárdában több rutinos játékos is van: Taulant Xhaka, Fabian Frei, Michael Lang, Marwin Hitz és Szalai Ádám. Szinte mindenki biztos kezdőnek számított korábban, Fabian Frei volt a kapitány, ha ő nem tudta vállalni a játékot, akkor Xhaka vagy Lang vette át a vezér szerepét. Ádámnak is megvoltak a játékpercei, KL-selejtezőkben még gólt is szerzett. Alex Frei azonban hirtelen elkezdte száműzni a rutinos játékosokat.

Előbb Szalai Ádám került ki a keretből, elmondta a mester, hogy nem hosszabbítják meg vele a szerződést, ha akar, akkor távozhat. A svájci válogatott Taulant Xhaka sem úszta meg, októberre ő is kikerült a kezdőből, ahogyan a csapatkapitány Fabian Frei is. Miközben Fabian Frei behívót kapott a svájci válogatottba, nem fért be a Baselbe, igaz, legutóbb a Slovan ellen kapott 45 percet. Michael Lang is csak elvétve léphet pályára.

Az eredmény az lett, hogy a rutinos játékosok módszeres leépítésével a vereségek is jöttek, pedig Alex Frei elmondta: innentől csak a fiataloknak ad teret. Egyből a mélyvízbe dobta őket, semmi átmenet, olyan játékosokat, akik alig 18-20 vagy 22 évesek. Drasztikus lépés, nem meglepő ezek után, hogy kikaptak a Lugano elleni meccsen a hétvégi fordulóban, de előtte a Slovan ellen sem játszottak jobban, pedig hazai környezetben fogadhatták őket.

Ajándék a szlovákoknak?

Ez a felforgatott keret azt eredményezte, hogy hazai pályán helyezkedési hibák sokaságát követték el, pont egy ilyenből kapták az első góljukat is a Slovan Bratislava ellen. Az első félidőben már eldöntötték a meccs alakulását a Slovan játékosai, ha kicsit jobban figyelnek, akkor a második játékrészben még tehettek volna közé két gólt, így akár 4-0-ra is nyerhettek volna idegenben.

Mindezt úgy érték el, hogy 60%-ban a Baselnél volt a labda, 19 kapura lövéssel próbálkoztak a hazaiak, de igazán veszélyes csak egy-két helyzetük volt. Mindezen információk után kissé meglepő, hogy a Slovan hazai pályán nem egyértelmű favorit, hiszen az "odavágón" is sokkal jobban játszottak, míg a Baselnél megtört a lendület az "öregek" kiszórásával, de ahogyan látjuk, Frei nem akar ezen változtatni. Mi emiatt a hazaiaknak szavazunk bizalmat!