Foci katar Szaúd-Arábia

Szaúd-Arábia megrendezné a 2030-as labdarúgó világbajnokságot!

Szaúd Arábia VB 001 (1833942067) Fotó: Fred Duval/Shutterstock

Már a katari világbajnokság alatt is napvilágra kerültek olyan pletykák, miszerint Szaúd-Arábia is labdarúgó világbajnokságot rendezne, ráadásul nem is oly távol, hanem 2030-ban, alig 7 év múlva. Vajon realitás lehet ez olyan kandidálókkal szemben, mint a spanyol - portugál - ukrán trió, esetleg a dél-amerikaiak pályázata?

Szaúd-Arábia megirigyelte Katar vb-rendezését

Alig telt el pár hónap a 2022-es katari labdarúgó világbajnokság óta, egyre inkább élesednek azok a hangok, miszerint Szaúd-Arábia eséllyel pályázhatna a 2030-as világbajnokság megrendezésére. A katari vb-ről készült egy Netflix sorozat is (FIFA Uncovered), melyben azt fejtegetik, hogyan kaphatta meg korrupció útján az ország a rendezést, miközben messze nem ők voltak a legnagyobb esélyesek, hogy megrendezzék a tornát, hiszen számos hiányosságuk volt (infrastruktúra, stadionok stb.). 

Hasogdzsi-ügy: Az újságíró, Dzsamál Hasogdzsi a Közel-Kelet egyik legjelentősebb rendszerkritikus értelmiségijeként hagyta ott szülőhazáját, Szaúd-Arábiát. Bizonyos ügyek miatt azonban olykor tiszteletét kellett tennie hazája konzulátusain, így történt 2018-ban is, amikor az isztambuli főkonzulátusra kellett mennie, ahonnét már nem jutott ki élve. A szaúdi titkosszolgálat korábban már feltelepítette telefonjára a Pegasus kémprogramot, pontosan tudták, mikor kell elkapni, egy speciális egység elrabolta, megkínozta és feldarabolta. Kezdetben Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg tagadta, hogy bármi közük lett volna Hasogdzsi eltűnéséhez, majd heteken át tartó hazudozás kezdődött a szaúdi vezetők részéről, mire kiderült az igazság. Ennek ellenére az ügyben nem történt érdemi büntetés, Mohamed bin Szalmánt, mint ahogyan oly sok más esetben, nem érte retorzió, hiába volt egyértelmű, hogy a szaúdi vezetés megöletett egy a kormány számára ellenségnek vélt újságírót, aki külföldön él és dolgozik.

Mohamed bin Szalmán úgy döntött, hogy Szaúd-Arábia a sport egyik központja lesz, így próbálja majd elfogadtatni országát - és a saját bűneit is - a világgal. Azt már az elmúlt évszázadokban is megszokhattuk, hogy színház kell a népnek, ez pedig manapság a sporton keresztül valósul meg: Adolf Hitler olimpiát rendezett, Benito Mussolini elérte, hogy az olaszok világbajnokságot nyerjenek a II. világháború előtt, majd a 2010-es években vb-t rendezhetett Vlagyimir Putyin és utána Katar is. 

Tudatos előkészületek

Még 2021-ben napvilágot látott egy cikk a The Guardian felületén, miszerint Szaúd-Arábia már addig 1,5 milliárd dollárt (átszámolva, körülbelül 550 milliárd forintot) költött arra, hogy sport által megszilárdítsa a hírnevét (ez az úgynevezett: sportswashing). A Grant Liberty elemzésében ismerteti, hogy a sport által próbálják a szaúdiak népszerűsíteni az ország turizmusát, illetve elfedni az emberi jogi visszaéléseket (ellenzékiek megöletése, jemeni népirtás, ENSZ-nyomozók halálos megfenyegetése stb.). 

A sporttal azonban ezek elfedhetőek, hiszen rendeztek az elmúlt években rangos golf és snooker tornákat, Forma-1-es versenyeket, exkluzív szerződést kötöttek közel 150 millió dollár értékben a Spanyol Labdarúgó Szövetséggel, miszerint ők rendezhetik a Spanyol Szuperkupát, de az olaszok is már háromszor rendeztek szuperkupa döntőt Szaúd-Arábiában, legutóbb épp a milánói derbit

A Forma-1 mellett még más motorsport eseményeknek is otthont ad az ország, köztük a Dakar-ralinak, de a küzdősportok különböző összecsapásaira is sor kerül a királyságban, köztük pankrációra (WWE) vagy épp olyan boxmeccsekre, mint a Clash on the Dunes (Anthony Joshua vs. Andy Ruiz Jr.). Emellett most már Premier League csapatokat is vásárolnak, amelyből óriási felháborodás volt, de végül a Newcastle csak a szaúdiaké lett (azóta pedig már BL-t érő helyen állnak az angol pontvadászatban).

Mohamed bin Szalmán összefogást sürget

Annak ellenére, hogy Cristiano Ronaldo is Szaúd-Arábiába igazolt, a szaúdi koronaherceg tisztában van vele, hogy ez önmagában kevés lesz a vb-rendezéshez. Cristiano Ronaldo lehet egy arca az eseménynek - mint ahogyan mondjuk David Beckham később beállt a katari rendezés mögé -, de Szaúd-Arábia önmagában nem fog világbajnokságot rendezni, főleg nem a katari torna utána nyolc évvel. Hiába ez lenne a második torna mindössze a Közel-Keleten, a két dátum túl közeli. 

Ekkor a szaúdiak úgy döntöttek, hogy az Egy vb három kontinensen szöveggel fogják eladni az ötletüket, ami az Egyiptom - Görögország - Szaúd-Arábia közös pályázat. Ez lehetne az első világbajnokság, amely három kontinenset hozna össze. Már Sepp Blatter gondolatai is a világbéke körül forogtak (a pénz és a hatalom mellett, mondván ezzel még Nobel-békedíjat is kaphatna), de az újdonsült FIFA-elnök, Gianni Infantino is szeretne nyomot hagyni a világban. 

Infantino mániája az interkontinentális rendezés, ráadásul rendkívül jó kapcsolatokat ápol a Mohamed bin Szalmánnal, rendre együtt nézik a vb-meccseket, legyen szó a 2018-as oroszországi, vagy a 2022-es katari tornáról. Ha Infantinón múlna, akkor már holnap odaadnák a rendezést Szaúd-Arábiának, hiszen hirtelen óriási barátja lett a katari vb-nek is, miután kapott egy házat az országban. 

Ukrajna, mint rendező?

Gianni Infantino számára rendben van, ha egymástól többezer kilométerre lévő országok, különböző kontinenseken akarnak vb-t rendezni közösen, de annak nem igazán örül, hogy Ukrajna is kandidál, mégpedig a spanyol - portugál duóval. Az utóbbi kettő esetében szinte minden adott (stadionok stb.), ráadásul 2000 óta (tehát 30 év alatt a 2030-as vb-ig) mindössze két világbajnokságot rendeztek Európában (2006 és 2018). 

Infantino és a FIFA többször is konfliktusba került Ukrajnával, emiatt gyengül is az ő pályázatuk, ráadásul azt se felejtsük, hogy Infantino korábban igencsak jó barátságban volt Vlagyimir Putyinnal. Valószínűleg emiatt utasította vissza, hogy a 2022-es vb-döntőt megelőzően az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij beszédet mondjon a világbéke kapcsán. Infantinónak csak akkor kell a világbéke, ha abban részt vehet Vlagyimir Putyin, Mohamed bin Szalmán és a többi hasonszőrű barátja.

Arról már ne is beszéljünk, hogy lenne még egy nagy közös dél-amerikai pályázat is (Uruguay - Argentina - Chile - Paraguay), illetve Marokkó egyedül kandidálna, ők mindig nagyon lelkesek ilyen téren. Ezeknek azonban reális esélye nincsen, valószínűleg a szaúdiak és az ukránok pályázata között fognak dönteni 2024-ben. Az biztos, hogy időközben már a szaúdi pályázat egyik résztvevőjével, a görög elnökkel is találkozott Infantino, de a többi kandidálóval nem hajlandó beszélni. Egy évvel a választás előtt már el is dőlt, hogy a szaúdiak rendezik a 2030-as tornát?

Borítókép: Fotó: Fred Duval/Shutterstock


Hozzászólások 1

grof19
grof19
2023 febr 20. 14:49

Fiatalabb koromban dolgoztam olyan cégnél ahol az olajkitermelés volt a főtevékenység. Láttam néha bizonyos dolgokat és az olajban olyan hatalmas összegek vannak amivel mindent vagy legalább is sok mindent el lehet intézni. Talán még a Világbajnokság rendezését is.

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?