Eljött július, a Tour de France ideje. Idén talán még több kérdés merült fel az összetett esélyeket illetően, mint az elmúlt években. Vajon egy gyengébb tavasz után Chris Froome meg tudja szerezni negyedik sárga trikóját? Mire lehet képes Nairo Quintana a Giro után? Alberto Contadorban még van annyi, hogy megszorítsa a legjobbakat? Richie Porte végre felnő a legnagyobbakhoz? Megannyi kérdés, amire próbálunk majd választ adni. 

Könnyebb útvonal?

Lássuk be, a tavalyi Tour de France a Sky dominanciája miatt kicsit unalmassá vált. Persze voltak így is izgalmas etapok, de borítékolható volt Chris Froome végső sikere, ahogyan Peter Sagan zöld trikója is. Ezt az egyeduralmat próbálja megtörni Christian Prudhomme, aki a Tour de France versenyigazgatója. Volt szó nyolc fős csapatokról is, de egyelőre csak az útvonal "könnyítésére" törekedtek. Ellenetétben az elmúlt évvel, idén nem lesz annyi hegyi etap, viszont ezek jóval keményebbek lesznek. A sprintereknek is próbáltak kedvezni, ugyanis sok lesz a sík hajrá, ami növelheti az esélyeiket a ponttrikó megszerzésére. 

A 104. francia körverseny Düsseldorfból indul, egy 14 kilométeres egyéni időfutammal. Németországból Belgiumon át Franciaországba tart a mezőny, két sprintereknek kedvező etappal és egy dombosabb szakasszal. Az összetett menőknek az első komolyabb megmérettetés az ötödik etapon következik, ahol egy hegyi befutó vár a mezőnyre (Planche des Belles Filles 8 kilométer hosszú és a meredeksége 8,5% felett van átlagban). Utána újra a sprintereké lesz a főszerep, majd a 8-9. szakaszon újra jöhet egy kis csata Quintanáéktól. Az egyik fontos etap a 13. lehet (épp a francia nemzeti ünnepen), ahol mindössze 101 kilométert kell teljesíteni a mezőnynek, de két komolyabb hegyi rész is lesz benne. Az érdekesebb a Mur de Péguere lehet, ami "csak" 9 kilométer, de lesznek 18%-os meredekségű részei is. Ezek után a dombosabb szakaszok kerülnek előtérbe, majd az utolsó héten az Izoardon (14 kilométer 7,3% a legkeményebb hegyi befutó az idei kiírásban) és az utolsó időfutamon (22,5 kilométer) dőlhet el a győztes kiléte. Túl sok esélye tehát nincsen az összetett menőknek, hogy a hegyekben dolgozzák le a hátrányt, itt aki nyerni akar, annak mindig résen kell lenni és olykor meglepő helyeken kell majd támadni.

Favoritok

Chris Froome idei szezonja nem sikerült olyan erősre, mint amiket az elmúlt években megszokhattunk tőle. Ha mást nem, legalább a Dauphinén dominált, de idén még ott sem (2014-ben nem nyert ott, akkor a Touron sem tudott diadalmaskodni). Azonban nála is hasonló a helyzet, mint Lance Armstrongnál: az amerikai is 32 éves korára tapasztalta ki a tökéletes felkészülést a Tourra, így az előtte lévő versenyek már nem is nagyon motiválták őt. Szinte már csak gyakorlásnak és edzésnek használja ezeket Froome is, hogy különféle stratégiát ki tudjon próbálni. Ilyen volt, amikor Barcelonában a lejtmenetben megpróbált meglépni a főmezőny elől márciusban. A rutin mellett a másik legfőbb előnye a csapata, mely csak érte dolgozik. A Skyban nincsenek egyéni érdekek, mindenki alárendeli magát Froome sárga trikójának. Óriási tempót fognak menni a hegyi etapokon és nem fogják hagyni, hogy bárki megszökhessen. Froome veszte viszont épp saját maga lehet. Mi van, ha tényleg nem sikerül megfelelő formába hozni őt? Ha sebezhető lesz, akkor hiába a nagy tempó Landától vagy épp Thomastól, a többiek bedarálják őt. Amit viszont én várok tőle idén, az a meglepő helyeken történő támadások (lejtmenetek, olykor sík részeken elgurulás), amivel próbálja demoralizálni a mezőnyt. Mindezek ellenére győzelmében sok értéket nem látok (2.25). Sebezhetőbb, mint az elmúlt években, az útvonal sem kedvez neki annyira, de azért van akkora rutinja, hogy ezt a versenyt is megnyerje.

Christopher Froome Tour de France 2016 001

Christopher Froome - Tour de France (Fotó: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com)

Érdekes, hogy Richie Porte (2.87) lehet Chris Froome legnagyobb kihívója egy háromhetes versenyen. Az ausztrál rászolgált erre az idei teljesítménye alapján, de én még mindig szkeptikus vagyok vele kapcsolatban. A világ legjobb egyhetes versenyzője, azonban három héten át még mindig kérdés, hogy tud-e konstans jó teljesítményt hozni. Elkerülik-e őt a szerencsétlenségek, nem lesznek komolyabb megingásai, mert ha ezek mégis valóra vállnak, akkor bizony idén sem nyert Tourt a tasmán ördög. Időfutamon fel tudja venni a versenyt Froome-mal, ahogyan a hegyekben is, talán a lejtmenet lehet a gyengéje és a csapata. Nem rossz ez a BMC, de közel sem olyan erős, mint a Sky. Nálam még mindig sötét ló Porte, ezért is nem is nagyon merek róla semmi komolyabbat írni, mert nála tényleg bármikor közbejöhet egy olyan dolog, ami kettétöri a versenyét. Képessége és teljesítménye is megvan rá, hogy Tourt nyerjen és most van élete formájában, de talán idén túl korán jött ez a csúcsforma, ami lehet a verseny harmadik hetében komolyabban visszaüthet. Szinte minden riválisa őt nevezte meg legnagyobb favoritnak, szerintem a mentális hadviselés részeként egy kis terhet is próbáltak rá tenni. 

Sokan a Giro d'Italián mutatott gyengébb teljesítménye miatt eleve nem is számolnak Nairo Quintanával (7.50) az összetett győzelem szempontjából. Pedig nincsen sok időfutam, ráadásul meredek és hosszú emelkedők lesznek, igaz nem lesz belőlük sok. Bivalyerős sorral megy a Movistar és az élete formájában lévő Alejandro Valverdével. A spanyol legenda kiváló tavaszt tudhat maga mögött, de elmondása szerint a Touron csak a kolumbiait fogja segíteni. Volt két mondata, ami beszédes volt azért: "nem engedhetjük meg magunknak, hogy túl sok időt veszítsek. Szeretnénk, hogy a riválisainknak mindkettőnkre figyelni kelljen, így újabb lehetőséget teremtve Nairo számára." Az tehát látszik, hogy a Movistar kétfejű lesz, ami nem is probléma, mert ez az útvonal jó lehet Valverdének is. Sok a dombosabb szakasz, kisebb időfutamok, ahol ő dominálhat. Nálam nagy kérdés Quintana formája is, mert azét nem könnyű két körversenyt teljesíteni ilyen rövid idő alatt. Sokan azt mondják, hogy nyert ő már így Vueltát a Tour után, de azt nem teszik hozzá, hogy akkor a mezőny is fáradt volt, most viszont a többség friss. Emiatt azt sem zárom ki, hogy Valverde összetettben előkelőbb helyen végez majd, mint a csapatkapitánya.

Chris Froome kerekpar 012

Christopher Froome középen, mellette Romain Bardet és Nairo Quintana. Fotó: Frederic Legrand - COMEO/Shutterstock.com

A spanyol Alberto Contador nagyon magabiztosan nyilatkozott a Dauphiné alatt. Úgy érezte, hogy a felkészülése rendben halad, nem lesz vele semmi probléma. Az biztos, hogy jó segítőkben nem lesz hiánya (Mollema, Pantano), de vajon a forma is jó lesz? Elmúlt években mindig történt vele valami. Idén azért lássuk be, a forma sem volt valami átütő nála, nem voltak már meg azok a legendás megindulások és támadások, amik 3-4 éve jellemezték őt, de ettől függetlenül én örülnék egy jó teljesítménynek tőle, ahogyan a francia Romain Bardettól is. Rendre bevállalja a hosszabb és magányos akciókat az AG2R versenyzője, idén pedig kapott maga mellé még egy jó segítőt (Frank), így megint felérhet a dobogóra (4.50). 

A pöttyös, a fehér és a zöld

Idén egy nyereménysorsoláson is részt vehetnek azok, akik a különböző trikók győzteseire fogadnak. Az összetett pontversenyért kiosztott zöld trikónak is hatalmas presztízse van, melyet az elmúlt években a kétszeres világbajnok Peter Sagan (1.50) uralt. Megmondom őszintén, ezt a szorzót én nem tudom komolyan venni, pláne az útvonal tekintetében. Oké, Sagan nyert zsinórban öt ponttrikót, de az idei változtatásoknak hála egy klasszikus sprinternek is lehet esélye a pontversenyben. Erre lesz gyakorlatilag 7-8 szakaszuk van, ami eléggé sok, míg "Saganosabb" etapból olyan 3-4 pluszban. Lehet nem lesz elég a zöld trikóhoz, és akkor még szóba sem került Michael Matthews (17.00), Brian Coquard (41.00), akik szintén bírják a dombokat. 

Peter Sagan kerekpar 012

Peter Sagan. Fotó: Ian_Sherriffs/Shutterstock.com

A hegyi trikónál az az érdekes helyzet állhat fent, hogy 2015 után újra jó esélye lehet egy összetett győztesnek rá. Ugyanis nem lesz kiemelten sok emelkedő, így a hegyi hajrák és az utolsó emelkedők fel fognak értékelődni, így még nagyobb bajban lesznek a klasszikus hegyi menők, akik csak a szökések miatt jöttek. Ugyanis a nagy tempót diktáló Sky vagy Movistar simán bedarálhatja az elmenéseket, hogy aztán Froome-ék egymás között döntsék el a hegyi etapok sorsát. Emiatt én nem tartom kizártnak Froome vagy épp Porte győzelmét sem (26.00).

A legjobb fiatalnak járó fehér trikó sorsa leszűkűl 2-3 emberre. Simon Yates szereplése nagyban függ csapattársa Chaves formájától is, míg a Bahrein csapatában egyértelmű vezér a dél-afrikai Louis Meintjes (2.10). Én tőle alaphangon első tizet várok (1.57), mivel a hegyekben már felveszi a versenyt a legjobbakkal, rutinja is egyre nagyobb, egyedül az időfutam jelenthet számára problémát. Riválisa lehet még a feltörekvő német Emanuel Buchmann (7.00), csak nála nagy kérdés, hogyan bírja majd a három hetet. 

Szavazz a végső győztesre!

Ki nyeri a 2017-es Tour de France-t?
Richie Porte
Chris Froome
Alberto Contador
Romain Bardet
Nairo Quintana
Alejandro Valverde
valaki más (kommentben megírom)
make free surveys
 
  • Tour de France tipp

    Összetett: Valverde előrébb végez, mint Fuglsang

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Christopher Froome - Tour de France (Fotó: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com)