A WMM nem egy új szervezet a küzdősportokban, hanem a World Marathon Majors rövidítése, ami a világ legjelentősebb versenyeit tömöríti. Ezeket próbálta megnyerni a valaha volt egyik legjobb hosszútávfutó, Eliud Kipchoge. Azonban idén már nem csak róla szól a maratoni futás, viszont úgy tűnik, hogy a kenyaiak továbbra is legyőzhetetlenek.

Kipchoge verhető, de vajon a kenyaiak is?

Alig néhány hónapja, hogy Eliud Kipchoge megpróbálta megnyerni a Boston Maratont, de végül kudarcot vallott. Ez nem egy szimpla vereség volt, ugyanis Kipchoge nem bírta a legjobbak tempóját. Azt is fontos megjegyezni, hogy az időjárási körülményekre sem reagált jól. Ezzel pedig megdőlt egy olyan tézis, miszerint Kipchoge verhetetlen. Ha olyanok a körülmények és kellően dombos a maratoni pálya, akkor a kenyai klasszist is le lehet győzni.

World Marathon Majors: A maratoni futók számára rendezett kiemelt kategóriás versenyek sorozata (Berlin, Tokió, Boston, Chicago, New York és London). Az esemény 2006-ban indult útjára, azóta a legtöbb WMM-versenyt Elioud Kipchoge nyerte (12 alkalommal diadalmaskodott a fent említett versenyek valamelyikén).

Ezt azonban jobbára csak a honfitársai tudják megoldani, esetleg olykor az etiópok. Az elmúlt másfél évben, kilenc versenyből, mindössze egyetlen etióp siker született a maradék nyolc kenyai WMM maraton győzelem mellett. Az is fontos tényező, hogy Gabriel Gerald Geayt leszámítva, csak a kenyai versenyzők tudnak 2:03 alatti időt, amivel manapság maratonokat szoktak nyerni.

Mindegyik versenynek megvan a sajátossága: Tokióban és Bostonban például nehéz pálya van, Berlinben szinte teljesen sík, ott a legkönnyebb világcsúcsot futni. Chicago és New York is más-más kaliber, de az a közös bennük, hogy jobbára a kenyaiak dominálnak. Ha választani kéne egy pályát, ahol az etióp (és más nemzetiségű) versenyzőknek van esélyük, az egyértelműen Tokió. Idén is ott tudtak nyerni, elmúlt tíz évből öt alkalommal etiópok nyertek.

Mi a helyzet a nőknél?

A férfiaknál tehát óriási a kenyai dominancia, ráadásul megérkezett az utánpótlás is, így hosszú időre biztosított a fölényük. A nőknél tavaly a Chicagóban Ruth Chepngetich minden idők második leggyorsabb maratonját futotta, emellett megvédte címét. A pályát jól ismeri, okosan osztja be az erejét. Idén a harmadik egymást követő sikerére készül, de van egy apró probléma: Sifan Hassan elkezdett maratont futni.

Sifan Hassan: Valószínűleg minden idők legsokoldalúbb női futója. Világbajnok 1500 és 10000 méteren, utóbbiban és 5000 méteren olimpiai bajnok is. Emellett Tokióban megcsinálta a triplát: a két olimpiai elsősége mellett, szerzett egy bronzérmet 1500 méteren. Ezek után sem állt le, úgy érezte, ki kell próbálni a maratont, mindezt komoly tapasztalat nélkül. A felkészülését sok dolog hátráltatta (köztük a Ramadán), majd a londoni verseny napján rosszul érezte magát, verseny közben megállt nyújtani, volt, hogy 30-40 másodperceket pihent - míg a többiek futottak -, majd minden idők legőrültebb hajrájával megnyerte a versenyt.

A holland fenomén a budapesti világbajnokságon 5000 és 10000 méteren indul, de ne gondoljuk azt, hogy erre az évre befejezte a maratont. Elutazik Chicagóba, ahol szintén a győzelem lesz a tét. Ruth Chepngetich kiváló futó, de ha Hassan tudja tartani vele a lépést, akkor a hollandnak olyan hajrája van, amivel bárkit megver a világon. Nem fogadnánk rá, hogy Chicagóban kenyai siker születik.

Ebből a szempontból is érdekes, hogy épp arra a maratonra adják a legkisebb szorzót, miszerint sikerül a férfi és női mezőnyben is a kenyai siker. Ahogyan említettük, három verseny maradt még erre a szezonra, Chicago így kiesik (2.50), mint kenyai duplázás, viszont ott van Berlin és New York. Németországban a női mezőnyben az etiópok szoktak dominálni, rendre jól felkészülnek (3.50), nem véletlen, hogy erre van a legmagasabb szorzó.

A legjobb megoldás így New York lehet, mind a férfi, mind a női mezőnyben jobbára kenyai dominanciát szokott hozni. Igaz, hogy több kenyai futó is már a párizsi olimpiára koncentrál - Eliud Kipchoge is -, viszont ugyanez érvényes az etiópokra is. A legnagyobb értéket a New York-i duplázásban látjuk a kenyaiak részéről jelenleg.