Rudy Fernandez FIBA EuroBasket

Markkanen a spanyolok ellen

SPF Team 1 tipp 2022 szept 11. 21:08 Szólj hozzá!

Kosárlabda tippek spanyolország Finnország

Elérkeztünk az Európa-bajnokság negyeddöntőihez, ahol nagy meglepetésre finn - spanyol párharc lesz a sokak által várt horvát - litván meccs helyett. Ehhez kellett egy fantasztikus egyéni teljesítmény is. Innen a spanyolok már érvényesítik a papírformát?

2022 szept 13. 17:15 Közvetítés: Unibet
Tipp: 1. negyed: Finnország +1,5 ponttal
Unibet
1.80

Szupersztár fokozatban

Horvátország útja kis túlzással ki volt kövezve az elődöntőig az Eb-n, majd jött Lauri Markkanen. A finn óriás megállíthatatlan, hihetetlen teljesítménnyel rukkolt elő a horvátok ellen. Az első percekben szerzett labdája, majd nem sokkal később hatalmas zsákolása megadta az alaphangot a finneknek. A horvátok magasemberei nem bírtak vele, Saric mindent megpróbált, de Markkanen foghatatlan volt. 

Elképesztő teljesítmény az övé, szinten minden támadás rajta futott keresztül, de egyetlen labdát sem adott el, mellé 43 pontot szerzett, mindezt fantasztikus hatékonysággal. Az utolsó percekben is fontos szerepet játszott, hiszen Saricról elengedve egy stepback triplát biztosította a sikert a horvátok ellen. Saricék nem tértek magukhoz, igaz, hogy páran nem voltak formában a keretből, de ez akkor is meglepő vereség volt. 

A spanyolokkal játszanak a finnek a negyeddöntőben, akik szintén meglepetésre kerültek be. Litvániát győzte le a spanyol válogatott, igazán kiélezett mérkőzésen. Valószínűleg a spanyolok meccsén Scariolo rutinja döntött, de ez elég lesz a finnek ellen? Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy a finn csapat nem kiemelkedő, viszont Markkanen az. Élete formájában játszik, őt kell limitálnia a spanyoloknak. 

A szimpla spanyol sikerben óriási érték nincsen, ráadásul az sem mellékes, hogy Markkanen most több jól védekező magasemberrel néz szembe. A finnek játéka nagyban függ tőle, ha nincsen formában, akkor jönnek a vereségek. A finn sikereket általában a jó első negyedes (vagy félidős) teljesítmény alapozta meg, úgy jöttek ki rendszerint az öltözőből, mintha vért ittak volna. 

A spanyolok viszont többször is beragadtak a rajtnál, három alkalommal nyitottak hátrányból az első negyedet követően. Mi épp emiatt megint azt várjuk, hogy a finnek óriási elánnal kezdenek, majd a meccs végére elfogy a lendület. Az, hogy kikapnak-e, számunkra mindegy, mi az első negyedes hendikepet választjuk. 

  • Spanyolország - Finnország tipp

    1. negyed: Finnország +1,5 ponttal
    Unibet
    1.80

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés


Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

  • Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org
hirdetés

Beszélgetés: Férfi kosárlabda Európa-bajnokság 2022

HT hozzászólt
2022 szept 19. 15:19
Érdekes Európa-bajnokság volt, és jó volt látni a "hazalátogató" európai sztárokat. Szerintem nem kérdés, hogy jelentős mértékben növelték a torna színvonalát. Doncic, Jokic, Giannisz, Markkanen, vagy éppen Schroder hozták azt a szintet az országuknak, amit a szurkolóik elvártak.

Akadtak persze furcsaságok is, nekem az egyik legnagyobb például az, hogy egy olyan lengyel csapat játszhatott végül az egyik dobogós helyért, aki a csoportmeccsek során először a nem éppen világverő finnektől kapott ki 30 ponttal, majd pár nappal később a szerbektől majdnem ugyanennyivel (27-tel), majd újabb pár nappal később a franciáktól 41-gyel.

Aztán sajnálatos módon ezúttal is hosszasan lehetne beszélni a játékvezetésről, ami továbbra is nagyon bosszantó tud lenni (és ezt a döntőben is láthattuk több esetben is, amiből az egyikre részletesebben is kitérnék majd). Évről évre fejlődik a sportág (bevallom, sokszor már én sem tudom, hogy éppen milyen új szabályok vannak), és éppen ezért nem értem, hogy miért nem lehet tenni valamit a teljesen egyértelmű játékvezetői hibák ellen. Például a döntőben az utolsó percekben a spanyol Brown irányváltoztatás közben elcsúszott (nem túlzok: 2 méterre a játékvezető orra előtt), mire befújtak egy faultot a szerencsétlen Heurtelnek, aki hozzá sem ért a spanyolhoz. Mivel 85-73 volt ekkor az állás, és 1:08 volt hátra, így nem volt mérkőzésbefolyásoló a hiba, de ettől még nagyon bosszantó volt már az a tény is, hogy ilyen megtörténhet.

Egy másik hiba viszont nagyon érdekes volt, és felvet bennem kérdéseket.
Röviden a történet: a 4. negyed elején (68-60-as spanyol vezetésnél) Fernandez a támadóidő lejárta előtt rádobta a labdát, ami a gyűrűről lepattant, és a spanyolok meg is szerezték a lepattanót. A játékvezetők azonban nem látták, hogy gyűrűt ért a labda, ezért úgy döntöttek, hogy a franciák jönnek (mivel lejárt a támadóidő). A spanyolok természetesen reklamáltak, majd Scariolo kapott egy technikait, így nemhogy a labdát nem kapták vissza, de még a franciák dobhattak egyet. A sztori azzal lett érdekesebb, hogy a pályán levő kivetítők visszajátszásán mindenki láthatta – aki esetleg az élő meccsen nem vette volna észre –, hogy valóban a gyűrűről jött le a labda, tehát jogos volt a reklamáció. A játékvezető azzal védekezett az edzőnél (a kihangosított mikrofonjának köszönhetően hallható volt), hogy egyetért az edzővel, igazat is ad neki, de nem nézheti vissza az esetet. Amire persze jogosan válaszolta Scariolo, hogy: "De ember, ez itt a döntő, itt nem lehet ilyet csinálni!"

És itt van a probléma. Hiszen ekkorra eljutottunk arra a pontra, hogy már nem csak a nézők és a játékosok, de a játékvezetők is tudták, hogy mi történt valójában. Mégis – a szabályok szerint – az ellenfél hozhatta a labdát.
És ez az, amin mindenképp változtatni kellene. Mert gondoljuk el, hogy mi van akkor, ha ez az eset 8 perccel később történik (esetleg döntetlen állásnál), amikor már csak másodpercek vannak hátra. Az egyik csapat rádobja, a gyűrűről lecsorgó labdát összeszedik, és ahelyett, hogy még egyet dobhatnának, a bírók elveszik a labdát, és a technikai miatt még az ellenfél dobhat egyet. Amivel akár meg is nyerhetik a meccset. És itt most nem a spanyolokra és a franciákra akarom kihegyezni a történetet, hanem hogy miért nem lehet valamit tenni az ellen, hogy ilyen ne történhessen meg. Azt nem vitatom, hogy a játékvezető is ember, vagyis ő is tévedhet (bár a kis ördög ilyenkor mindig azt mondatja velem, hogy ő mégiscsak azért kapja a nem kevés fizetését, hogy éberebb legyen, és a három bíróból legalább az egyik észrevehetné az ilyet). De ha már tévednek, és az egyik edző – pusztán segítő szándékkal :D  – felhívja a figyelmüket a tévedésre (még akkor is, ha Scariolo "segítsége" kicsit erélyesebb volt a kelleténél), nem biztos, hogy az a jó megoldás, ha technikait adunk a reklamálásért. Esetleg vissza lehetne nézni a szituációt, és azt lehetne mondani, hogy ha igaza van a spanyoloknak, akkor övék a labda, ha nincs igazuk, akkor megy a technikai az edzőnek. És tudom, hogy sokan most erre azt mondanák, hogy "de hát nem lehet minden kétes szituációt visszanézni, mert soha nem lenne vége a meccsnek", és ebben igazuk is van, de emlékezzünk csak rá, hogy hány és hány olyan alkalom van, amikor egyszerűen csak kikerül a labda a játéktérről, és csak azért visszanézik a bírók, hogy megtudják, ki jön bedobással.

És még egyszer mondom, senki nem várja el a játékvezetőktől, hogy hibátlanul működjenek és mindent észrevegyenek, de ha tényleg az a helyzet, hogy annyira felgyorsult a játék, hogy 3 bíró már nem képes kézben tartani és átlátni a meccset, akkor el kell gondolkodni, hogy esetleg az ilyen rangos tornákon ne próbálják-e ki az 5 bírós rendszert. Bár lehet, hogy ez is hülyeség, mert lassan több játékvezető lesz a pályán (vagy a pálya szélén), mint játékos. De hogy valamit tenni kellene, az biztos, mert nem csak Európában, de az NBA-ben is egyre több a bírói hiba az elmúlt években.
SPF Előzetes hozzászólt
2022 szept 17. 20:44
Nincs Doncic, Giannis és Jokic, mi lesz így az Eb-döntőben?

A meglepetésektől sem mentes Európa-bajnokság döntőjéhez érkeztünk, ki ülhet fel Európa trónjára? Olvasd tovább

HT hozzászólt
2022 szept 17. 00:12
Ha egy férfi kosárlabda Eb-n – hosszú évekre visszamenőleg – bármikor azt látom, hogy francia-spanyol döntő lesz, akkor nem csodálkozom rajta, elvégre mind a két csapat elég régóta tartozik a kontinens elitjébe.
Most viszont elég nagy hiányérzet van bennem.

Sokan mondogatták a torna elején – és igazuk is volt –, hogy ez lesz a valaha volt egyik legerősebb Európa-bajnokság, elvégre az NBA legnagyobb sztárjai tértek haza, hogy erősítsék hazájuk csapatát. Többek közt ennek is volt köszönhető, hogy olyan országok, mint például a finnek vagy a németek erőn felül tudtak teljesíteni. Ha mégis ki kellett volna emelni egyetlen csapatot, aki az elmúlt évekhez (évtizedekhez) képest némileg "gyengébb" kerettel érkezett, az mindenképpen a spanyol lett volna. Olyan játékosok nincsenek már itt a 2015-ös Eb-győztes gárdából, mint Gasol, Mirotic, Llull, Navarro, Rodriguez, San Emeterio és még sorolhatnánk. Egyedül Rudy Fernandez maradt meg a nagy öregek közül, és miközben néztem a spanyolok csoportmeccseit, néha az jutott eszembe (talán pont a Belgiumtól elszenvedett 10 pontos vereségkor), hogy ebbe a csapatba – kis túlzással – simán befért volna még ma is akár egy Sergio Rodriguez, vagy akár egy Ricky Rubio. De aztán a spanyolok mégis csak elvergődtek valahogy a döntőig, és nem is esélytelenek. Méghozzá azért nem, mert a másik oldalon sem egy világverő alakulatot látunk.

A franciák egy aránylag elég erősnek tűnő csapattal érkeztek, hiszen az NBA-ben szerepelő játékosok közül többen is hazatértek a tornára (Gobert, Fournier, Luwawu-Cabarrot, Maledon), és a többiek is komoly európai élcsapatokban játszanak. Ennek ellenére valahogy mégsem éreztem őket az elején esélyesnek a végső győzelemre, mert nekem személy szerint nagyon hiányzott ebből a keretből egy olyan játékos, mint amilyen például Nando de Colo volt korábban (de lehet, hogy ezzel csak én voltam így). Mindenesetre a franciák nem igazán akartak rám cáfolni, mert pocsékabbnál pocsékabb meccseket játszottak. A csoportmeccsek során vereség a németektől és a szlovénoktól, nyögvenyelős győzelem a magyarok és a litvánok ellen, majd az egyenes kieséses szakaszban jöttek az izzadságszagú hosszabbításos sikerek a törökök és az olaszok ellen. Egészen az elődöntőig szinte semmit nem láttunk abból a francia csapatból, akit egyesek az Eb egyik legnagyobb favoritjának tartottak.

És ilyen előzmények után most itt állunk, és azt látjuk, hogy ez a két csapat játssza majd a döntőt. Ezért is írtam az elején, hogy van bennem egy elég nagy adag hiányérzet. Aztán persze lehet, hogy a döntőben majd megmutatja mind a két alakulat, hogy nem véletlenül vannak itt, és összehozzák a torna leglátványosabb meccsét, de erre azért túl nagy pénzt nem tennék.

Még több Kosárlabda