Véget ért az NBA szezonja a Golden State Warriors sikerével, de nincs megállás az Észak-Amerikai profi ligában, hiszen magyar idő szerint péntek hajnalban rendezik meg az draftot. A 2015-ös "osztály" nagyon erősnek tűnik, és több all-star potenciálú játékos is elkelhet a börzén. Lássuk ki lesz az első, és mire érdemes fogadni. 

Mi is az a draft?

A draft révén kerülnek az NBA-be a fiatal tehetségek a ligába. Vannak játékosok, akik nem is jelentkeznek egyetemre, vagy főiskolára (Lebron vagy épp Kobe), hanem rögtön a draftra mennek. A többség azonban az felsőoktatásból kerül be az NBA-be. Az NCAA-ben pallérozódnak éveken át (valaki már az újonc éve után az NBA-be jelentkezik), ami jó erőfelmérő a fiatalok számára. Manapság már egy NCAA meccs hatalmas felhajtás, és a March Madness is megér egy külön misét. Itt figyelik meg a scoutok a tehetséges fiatalokat. Nem csak Amerikában tanuló kosárlabdázók kerülhetnek fel ám a draftra, hanem európai vagy akár ázsiai, vagy dél-amerikai játékosok is. A draftok manapság már kétfordulósak, és összesen 60 játékos kerülhet így a világ legjobb bajnokságába. Az első kör 30 választottjának garantált szerződést adnak az NBA csapatok, míg a következő kör játékosainál a csapatok döntik el, hogy adnak-e nekik szerződést a következő szezonra. A mock draftokon próbálják meghatározni, hogy melyik játékos hányadik a rangsorban, és melyik csapat viheti el. Az élmezőnyben azok a csapatok választhatnak, akik az alapszakaszban a liga leghátsó szekciójában végeztek. Minden évben sorsolással döntik el, hogy ki választhatja ki az 1/1-et, azaz a legtehetségesebbnek vélt játékost. Idén a Minnesotáé a legjobb választás pozíciója, őket követi a Lakers, majd Philadelphia. Okafor vagy Towns? Ez itt a kérdés.

NBA-logo-001

 NBA Draft: Okafort vagy Towns?

Ki lesz a draftelső?

Sokáig Jahlil Okafort várták az első helyre, aztán jött Karl-Anthony Towns, és úgy tűnik, megszerzi az álompozíciót. Persze nagyon sok függ a Minnesota csapatától, de elvileg ígéretet tettek Towsnak, hogy őt választják ki első helyen. Erre 1.11-et adnak a fogadóirodák, amiben én semmi értéket nem látok. Egyrészt tehetség és tudás alapján Towns az egy per egy, de a Minnesota vezetői mindig képesek meglepetésre. Flip Saunders véleménye hétről-hétre változik. Ő a Minnesota feje (ezért ilyen gyenge a csapat..), és még két hete Okafor volt az álma, de aztán látta Towns workoutját, és az óta ő a kedvence. Ki ez a két fiú, és miben is jók? Kezdjük először Townsszal. A Kentucky sztárja hatalmas potenciállal rendelkezik, és sokan Tim Duncanhez hasonlítják. A Dominikai válogatott centere, egy rendkívül érett kosárlabdázó képét kelti. Nagyon magas kosár-IQ-val rendelkezik, emellé párosul egy fantasztikus gyorsaság, és lábmunka. Középtávolit (és a triplákat!!) kiválóan dobja, és nem csak támadóoldalon mutat elit képességeket. Védőoldalon jól blokkol, kiválóan állítja meg a magasembereket, és jó az ütemérzéke. Gyorsasága révén pedig jól veszi fel a versenyt a kisebb termetű játékosokkal is. Gyorsan tanul, és ha ilyen ütemben fejlődik, pár éven belül az NBA legjobb centere lehet. Okafor más tészta. Hatalmas tehetség ő is, és támadóoldalon talán jobb is, mint Towns. Támadóarzenálja, már most ligaelit, de védekezése bőven hagy kívánni valót maga után. Egyértelmű, hogy ő a támadóoldali munkájából fog megélni az NBA-ben. Hiába van meg a testalkata a ligához, ezt nem tudja kamatoztatni védekezésben. Ha támadóoldalon Olajuwonhoz hasonlítható, akkor védőoldalon Brook Lopezhez, ami nem túl nagy dicséret. 

Mi várható a top10-ben? 

D-Angelo-Russell-NBA-001

D'Angelo Russell.

Fotó: TonyTheTiger/Wikipédia

A draft legnagyobb ugrója Kristaps Porzingis. Pár hónappal ezelőtt még top15 környékére várták a lett óriást, de kiválóan sikerült a workoutja, és mindenkit meggyőzött, hogy érdemes őt top5-ben választani. Hatalmas potenciállal rendelkezik. Hiába 215 centi, eddig erőcsatárt játszott, és nagy valószínűséggel az NBA-ben is ilyen poszton kezd majd, és fokozatosan szoktatják majd a center poszthoz. Kiválóan dob, és fantasztikusan triplázik, ezért is használták őt négyes poszton. Amerikában megmutatta, hogy jól védekezik a palánk alatt, azonban még nagyon vékony, így muszáj rá egy kis súlyt pakolni. Azonnal kezdő lehet a ligában, és Sabonisi magasságokba emelkedhet. Az első ötbe két periméter játékost várnak. D’Angelo Russell és Emmanuel Mudiay két különböző kombóhátvéd. Russell a kevésbé atletikus, jól passzoló, míg Mudiay az igazi energiabomba. Russell rossz védő, és gyenge izomzattal is rendelkezik, így nagy kérdőjel, hogy védőoldalon mire elegendő a játéka. Mudiay jól védekezik ugyan, de sérülékeny. Nagy kérdőjel, hogy a Phillynek milyen kisember kell Noelék mellé. A Knicksnél egyelőre senki nem tud semmit. Winslow és Hezonja stabil top10-es picknek mondhatók, és mindkettőjük előtt szép NBA karrier áll. Hezonjának kicsit vissza kell vennie az egójából, míg Winslownak támadásban kell fejlődnie. Utóbbi már most kezdő kiscsatár képét mutatja, és kiválóan védekezik a posztján.

Bizonytalanság

Nagyon sok játékosról lehetne még beszélni, de fogadási szempontból csak kettőt emelnék ki. Az egyik egy nagy előre ugró lehet, aki nem más, mint Frank Kaminsky. Fokozatosan fejlődött, és mostanra odáig jutott, hogy esélye van még a top10-re. NCAA-ben csapataival rendre dominált, és benne volt az év egyetemista csapatában is. Center létére, kiválóan dobja a hármast, jól passzol, és jól lát a pályán. Szinte mindig jó döntéseket hoz. Azonban hiába a magassága, ez nem párosul atletikussággal, így védőoldalon nem igazán tudja megállítani az energiabomba centereket. Jól mutat a 11 lepattanó, de az NBA-ben ez a fizikális adottságai miatt drasztikusan csökkeni fog, ha nem pakol magára jó pár kiló izmot. Mindezek ellenére, ő egy Pau Gasol klón. Jazz, Indiana vagy épp a Detroit is elviheti, így szerintem simán befér majd a top12-be. A nagy visszaeső Willie Cauley-Stein lehet. A draft egyik legkiválóbb védője. Egyértelmű, hogy pár éven belül a ligában is dominálhat ebben, és ott lehet az év legjobb védői csapatában. Támadóoldalon viszont nagyon gyenge. Szinte csak zsákolásokra képes, amolyan DeAndre Jordan szintű center, csak még gyengébb kiadásban. Középtávolija egyáltalán nincs, és sokszor fordult vele elő, hogy jóval alacsonyabb játékosok is levédekezték őt. Pár hónapja még top8-ba várták, de eléggé sérülékeny, és úgy tűnik, hogy ez egyre inkább visszaüt nála. 

20.000 Ft sportfogadás üdvözlő bónusz + 60 ingyen pörgetés + 10.000 Ft ingyenes fogadás

Az új Unibet játékosok akár egy 20.000 Ft értékű befizetési bónuszban, valamint 60 ingyen pörgetésben részesülhetnek, sőt ha általunk regisztrálnak és befizetnek akkor 10.000 Ft ingyenes fogadást is kapnak!

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés