Senki sem számított arra, amit a 2014-es NBA nagydöntő 3. meccsén láttunk. A Spurs az első két negyedben megsemmisítette a hazaiakat: Duncanék 71 pontot szórtak az első félidőben, egyszerűen minden összejött az ezüst-feketéknek. Történelmi meccs volt, de a Heat-nek nem maradt ideje, hogy a sebeit nyalogassa.

James-LeBron-Miami-Heat-008

LeBron James (labdával) extrát játszik majd a 4. meccsen. Fotó: Domenic Gareri/Shutterstock.com

Egyszer volt Budán kutyavásár!

Abban gondolom sokat egyetértünk, hogy a Spurs dobószázaléka a 4. meccs első félidejében nem fogja karcolni a 80-at. Duncanék az első negyedben 86.7%-al dobtak mezőnyből, majd a másodikra 66%-ra esett vissza a vendégek dobóteljesítménye. Nooormális?

Nem az. Ilyen egyszer volt, és soha többet nem lesz. King James összerántja a csapatot, mert bizony a büdös nagy igazság, hogy a Spurs felmosta velük a parkettet. Popovich Diaw-t kezdette, valószínűleg böngészte az első két találkozó statjait, és rájött, hogy jó az, ha két francia is van a pályán. Diaw lélekben kettes, testben viszont minimum négyes, de inkább center. Nem igazán van rá embere a Heatnek, mert a vékonydongájú Lewis úgy tolja be palánk alá, ahogy akarja. Ha rádupláznak, már megy is kipassz. Ha már a passzoknál tartunk, a Spurs játékosai még pofátlankodnak is. Az még csak-csak, hogy Diaw az első meccsen no look passzt ad hazai pályán, de Mills is megcsinálta a harmadik összecsapáson, ami azért súrolja a pofátlanság vékonyka határát. Green meglepetésre nem dobott triplát a meccs elején. Nem be, de rá sem. A védője (általában Wade) nézett is, hogy ez az ember mit csinál. Green nyitott is 5/5-el mezőnyből. Duncan és Parker átlagosat játszott, Leonard viszont lejátszotta a parkettről a Királyt. LBJ kiskutya volt Leonard mellett, a Spurs hármasa -aki amúgy kettesben játszik- minden tekintetben James fölé nőtt. Támadásban és védekezésben is jobb volt, erre pedig senki sem számított. Karriercsúcsot dobott Leonard, 29 pontjával a mezőny legeredményesebb játékosa volt.

Spoelstra vakarhatja a fejét

Popovich a harmadik meccsre húzott pár meglepőt, most a Heat mesterén a sor. Adja magát, hogy Chalmerst kivegye a kezdőből. A kis Mariót nehezen lehet a kosárlabda varázslója becenévvel illetni az eddig teljesítménye alapján. A legutóbbi meccsen 8/0-át dobott mezőnyből, két pontját büntetőből kaparta össze. Cole mutatott ezt-azt, agresszívabb volt, de a Heat irányítói nagyjából semmit sem érnek eddig ebben a párharcban.

Tompa volt a Király

A King James az első meccsen begörcsölt, aztán a másodikra feltámadt, és meccset nyert a Heatnek. Amikor azt hihettük, hogy otthon majd lejátssza Leonardot a pályáról, pont az ellenkezője jött be. Leonard nem ütött be felesleges személyiket, és 40 percet a pályán tölthetett. James nem érezte komfortosan magát, azt a 7 eladott labdát pedig képtelenség megmagyarázni. Tompa volt LeBron, de annyira, mint még soha.

Mi várható a 4. meccsen?

Splitter-Tiago-San-Antonio-Spurs-001

Tiago Splitter (még a Tau felsőjében).

Fotó: Christian Bertrand/Shutterstock.com

Egyszerű: Heat-siker. Itt mindenki hetedik meccset akar, az NBA pedig üzlet. Egyébként sincs olyan nagy különbség a két együttes között, ha a Heat kulcsemberei összekapják magukat, Lewis hozza magát, Chalmers és Cole felnő a feladathoz, Allen bevág 3-4 triplát, Andersen pedig kitakarítja a festéket, akkor meglepően sima is lehet ez a mérkőzés. A Spurs visszavette a pályaelőnyt, aztán képtelenség, hogy ismét minden behullik, amit rádobnak a srácok.

Sokkal, de tényleg sokkal agresszívebb Miamit várhatunk. James és Wade impresszív lesz, aztán valószínűleg Bosh-t is visszahozzák a meccsbe. Az előző fellépésen pedig egyedüliként a mezőnyből hibátlanul dobott. A prücök mindössze annyi, hogy négyet emelt rá. Abból az négybőll minimum kettő volt put back, amikor lecsorgót simított vissza, egy tripla, egy pedig nincs előttem, így laza tempó lehetett.

Jamestől 30, a Wade és Bosh párostól 35-40 pont kell, különben nincs esély. Aztán lehet imádkozni is, hogy a Spurs érdekes statisztikai anomáliája ne ismétlődjön meg. Azért ne feledjük, Green idegenben még mindig 'gyengén' dobja a triplákat, az első írásban volt róla szó, hogy a Thunder ellen otthon 65 %-al dobott kintről, Oklahomában viszont emberi 35%-al. Leonardnak sem lesz újra 30 pontos meccse, szóval én amondó vagyok, hogy nagyon el lesz fenekelve a Spurs, a Heat pedig 2-2-re módosítja a párharc állását.

Amit én várok, az az, hogy a Heat dinamikusan, és sokkal összeszedettebben játszik majd, mint az eddigi meccseken. Támadni kell a gyűrűt, de nem csak viccből, hanem konok módon. Le kell ültetni Duncant és Diaw-t, mert hatalmas károkat okoznak a Heatben.

Nem létezik, hogy James ne szívja fel magát egy ilyen meccs után: ha kell, maga dob 40-45 pontot, de nem hagyja, hogy a Spurs 3-1-re elhúzzon.