Eljött a szezon leginkább várt szakasza: a rájátszás. Mindenki a bajnoki gyűrűért küzd. Már csak 16 csapat hajt a bajnoki címért. Az alábbi cikkben olvashattok majd a párharcokról, illetve az esélyesekről. Most jön csak a neheze a csapatok számára. Már az utolsó játéknap előtt lehetett tudni a rájátszásban résztvevő csapatok kilétét, az utolsó meccsnapon pedig fény derült a párosításokra is. Lássuk tehát, kik küzdenek idén a bajnoki címért.

Wade-Dwyane-Miami-Heat-001

Dwyane Wade. Fotó: Mayskyphoto/Shutterstock.com

Keleti konferencia

Egyértelműen a gyengébb konferenciát jelenti a kettő közül, mégis két potenciális bajnokesélyese van a Miami és az Indiana személyében. A maradék hat csapat egyelőre nem mutatott olyan teljesítményt, mint amilyet elvártunk volna, s jól jelzi ezt például a gyengécske Atlanta bekerülése is. A konferencia döntőjében mindenki a Miami-Indiana párharcot vár, és ezen kívül minden más meglepetés lenne. Vagy mégse? Lentebb megtudhatjuk, mire számíthatunk idén.

Indiana Pacers (1.) – Atlanta Hawks (8.)

Söprés várható. Még akkor is, ha a végén kienged a Pacers. Ez az a párharc, ahol mindenről az egyik fél -  jelen esetben a Pacers - dönt. Például arról is, hogy meddig húzza a párharcot. Ha odateszik magukat a fiúk, úgy, ahogy szezon elején, akkor ezt le kell tudniuk 4-5 meccs alatt, azonban ha ugyanazt hozzák, amit szezon végén, akkor akár egy 7 meccses thrillerbe is átmehet a párharc.

Az elmúlt évek alatt Kelet legerősebb csapatává vált az Indiana, és idén végre szintet akarn lépni, és NBA-döntőbe kerülni. Ehhez azonban oda kell figyelni az ilyen párharcokban, és hozni kell magabiztosan a meccseket, hogy a későbbi összecsapásokra maradjon erő. Mindenki egészséges, akikre szükség van. Periméteren a Stephenson-George duó fog dominálni, míg a palánk alatt a West-Hibbert duóra építenek Indianapolisban. Igaz, utóbbi borzalmas formában van mostanában, és ha ez nem javul, akkor komoly bajban lehetnek majd. Úgy gondolom, az Indiana mélyrepülésének egyik oka Bynum és Turner csapathoz kerülése. Ők olyan emberek, akik megbontják a jó csapatmorált, mert képtelenek alkalmazkodni. Turnernél ez a pályán is látszik, mivel passzolni nem igazán szeret, így egy "one man show"-t produkál, ami nem mindig hajtja a csapat malmára a vizet. Ha ők ketten és Hibbert is elkapja a fonalat, és beállnak a sorba, akkor 4-0 lesz. Hogy miért? A válasz Atlantában keresendő.

Megbomlott az egység

Tavaly év végén megbontotta a maradék egységét is a Hawks, és elküldte Josh Smith-t, helyére érkezett tulajdonképpen Millsap, aki egy kicsit más stílust képvisel a palánk alatt. Tud kintről is dobni, de ha kell, a palánk alatt dominál. Ezt a szezont a fejlődésre szánta az Atlanta, azonban a jobb szezonkezdet miatt sokáig a keleti élmezőnynek volt a tagja. A szezon felénél megsérült az egyik kulcsjátékos, a center Al Horford, így az esélyek is jelentősen csökkentek. Ez a játékon is megmutatkozott, és az atlataiak fokozatosan csúsztak hátra a táblázaton, s végül az utolsó helyen kerültek a rájátszásba. Williams és Teaque révén bízhatnak a betörésekben, illetve Korver hármasaiban, de erre nem lehet egy párharcot építeni. Amire még alapozhatnak, az az Indiana elmúlt időszakának rosszabb formája. Úgy gondolom, az első meccsen ki fog derülni az Indiana részéről, hogy az elmúlt időszak csak az altatás jegyében telt, vagy tényleg komoly gondok vannak a csapatnál.

James-LeBron-Miami-Heat-005

LeBron James (balra). Fotó: Domenic Gareri/Shutterstock.com

Miami Heat (2.) – Charlotte Bobcats (7.)

Válság a Heatnél? Nem első a csapat Keleten, ami kicsit bosszanthatja Lebronékat, pláne mert simán elsők lehetnének, ha kicsit összekapják magukat. Azonban ők is leeresztettek a szezon végére. Gondban lehet a Miami a párharcban.

Ez a Miami már nem az a Miami, ami az elmúlt két évet uralta. Lebron ugyan hozz a szokásosat, de rajta se látszódik a motiváció, mint ahogy a többieken sem. A párharcnak továbbra is esélyesei, azonban nem lesz túl könnyű dolguk. Wade ugyan a sérülése után kezd formába lendülni, de továbbra is minden Lebronon múlik. Palánk alatt nem valószínű, hogy dominálni tudják az Al Jefferson vezette Charlotte-ot, így a lepattanó párharcokat, szerintem rendre el fogják veszíteni. Minden a szokásos trió motiváltságán múlik, de úgy gondolom a fiatalos lendület miatt, egy de inkább két meccset el fog hozni a Charlotte.

Régen gyenge volt, most a rájátszásban van

Az említett Charlotte idén végre bekerült a playoffba, pedig éveken át a liga egyik leggyengébb csapata volt. Végül Michael Jordan együttese összekapta magát, és Al Jefferson hathatós segítsége révén simán bekerültek a rájátszásba. Említett Big Al-ra építenek tehát a Bobcatsnél, de sokat várnak Kemba Walkertől és Michael Kidd-Gilchristől is. Utóbbitól azt, hogy legalább kicsit le tudja lassítani Lebron Jamest. Az első két meccset kötelező behúznia a Miaminak, ha nyerni akarja a párharcot. Fogadási szempontból talán azzal lehet próbálkozni, hogy a 6. mérkőzésen fejeződik be a párharc, de nem érdemes nagy összeget rakni.

Toronto Raptors (3.) – Brooklyn Nets (6.)

Az egyik legérdekesebb párharc lehet ez. Bármelyik csapat továbbjuthat, és komoly borsot törhet a következő körben a leendő ellenfele számára. Abszolút kétesélyes párharc, mert a Brooklyn a szezon második felére nagyon szépen összeszedte magát, és a Torontónak is jót tett Rudy Gay elcserélése, hiszen ez után táltosodtak meg.

Nehéz erről a párharcról bármit is írni, hiszen a Toronto az idei év egyik meglepetés csapata. Kyle Lowryból All-star szintű játékos vált, és kiválóan irányítja a gárdát, míg DeRozannak úgy néz ki, hogy sikerült felnőni. A Jonas Valanciunas, és Amir Johnson vezette palánk alatti duó eléggé jól muzsikált idén, és ha Johnson teljesen egészséges lesz a párharc alatt, akkor itt nem sok problémájuk lehet.

Mélyebb a brooklyni keret

A Brooklyn borzalmasan kezdte az évet, és mindenki Jason Kidd vezetőedző fejét követelte, aztán végül Garnették összekapták magukat, és végül simán bekerültek a rájátszásba. A legfontosabb hiányzójuk Brook Lopez a centerposztról, akinek decemberi sérülését, a rájátszás alatt párszor meg fogja érezni a csapat. Garnett és Pierce rengeteget pihent a szezon során, és az alapszakasz vége felé Deron Williams is eléggé sokat ült a padon. Joe Johnson kisebb sérüléssel bajlódik náluk, ahogy Mirza Teletovic is, de nagy valószínűséggel mind a ketten pályán lesznek a sorozat meccsein. Mélységet illetően, talán a Brooklyn kerete mélyebb, és jobb a rotációs lehetőségük, viszont a fiatalos erő a Toronto mellett szól.

Nehéz megtippelni a párharc győztesét, ezért úgy gondolom inkább érdemes arra fogadni, hogy 6-7 meccs alatt dől el a párharc. Sok múlik majd azon, hogy Deronék mit kezdenek majd a fürgelábú Torontóikkal, és attól is sok függ, hogy a palánk alatti hiányosságaikat hogy oldják meg a Netsnél.

Chicago Bulls (4.) – Washington Wizards (5.)

Érdekes párharcnak tűnik ez is, mert a Chicago megint bejutott a playoffba Derrick Rose nélkül, míg végre Wallék összekapták magukat, és szintén képviseltetik a fővárost a rájátszásban. Kilenc éve szintén ez a párharc volt, és akkor nagy meglepetésre a Wizards ment tovább. Idén valami hasonlót várok.

Chicagói oldalról mindenki meg volt könnyebbülve, hogy elkerülték a Brooklyn gárdáját, és szinte biztosra veszik a továbbjutást. Úgy érzik, hogy rutinból le fogják hozni ezt a találkozót. Ilyenkor jön a nagy pofára esés. Noah játéka kérdéses az első meccsen, de nagy valószínűséggel pályára lép. A stabil védekezésére épít továbbra is a Bulls, illetve a hazai pálya előnyére. Azt gondolom ez kevés lesz most. Pár hete még én is egy ilyen párharcból a Bullst mondtam volna továbbjutónak, de mostanra változott a helyzet. DJ Augustinnak és Jimmy Butlernek fel kell nőnie a feladathoz. A Bulls csapatként képes jól játszani, de nincs igazán nagy sztárjuk, aki egy clutch szituációban meccseket tud eldönteni. Pedig ebben a párharcban szerintem lesz rá precedens. Noah jó játékos, és tényleg idén extrát hozott, de most nehéz dolga lesz a Gortat-Nené párossal. A csapat leggyengébb pontjai szerintem az irányító poszt illetve, a hármas pozíció Mike Dunleavy révén. Augustin bármikor képes összeomlani, és egy Wall szintű irányító ellen mindig 100%-ot kell hozni. Dunleavytől várják a szokásos 10 pontját, de Trevor Ariza szerintem végig benne lesz az arcában. Butler-Beal párharc érdekes lehet a kettes poszton, és sok minden eldőlhet rajta. Mennyire képes hozni a rájátszásban Beal a pontjait. Chicagói oldalról 7-8 emberrel fognak dolgozni szerintem a párharc alatt, ami igazán megterheli majd őket (főleg a sérülés hajlamos Noaht), míg a Wizards oldaláról 9-10 fős rotációt várok.

Wizardstól idén meglepetést várok. Ennyit jelent a csapat számára az, hogy Wall egész évben egészséges volt, így rögtön 5. lettek keleten. Van a csapatban potenciál, és fentebb leírtam melyik posztokon várható tőlük a jó teljesítmény.  Meglepetést érzek ennél a párharcnál, és várom, hogy végre mikor jön ki a fáradtság a Bulls részéről. Végezetül pedig ne felejtsük el, hogy a Wizards az egyik legjobb idegenbeli csapat keleten.

Nyugati konferencia

Idén mindenféleképpen erősebbnek, és ütőképesebbnek tűnik ez a főcsoport. Rengeteg potenciális bajnokesélyes, és rengeteg jó párharc alakult ki rájátszásban nyugaton.  Legnagyobb esélyesek a döntőbe jutásra az első négy kiemelt csapat (Spurs, Thunder, Rockets, Clippers), de a maradék négy csapat is eséllyel száll harcba.

San Antonio Spurs (1.) – Dallas Mavericks (8.)

Legendás párharc ez. Elmúlt 11 évben négyszer találkoztak, ebből egyszer konferencia döntőben. Legutóbbi két párharcuk érdekessége, hogy az első körben találkoztak mindkétszer, és a párharc győztese nem jutott túl a második körön. A Spurs továbbra is a liga egyik legerősebb csapata, fantasztikus rotációval, míg a Dallas egy kiválóan dobó csapat, pár jó igazolással.

Duncan-Tim-San-Antonio-Spurs-001

Tim Duncan.

Fotó: s_bukley /Shutterstock.com

A Spurs évek óta ott van az elit csapatok között a ligában, annak ellenére is, hogy a legnagyobb sztárjaik (Parker, Duncan, Ginobili), már túllépték a 30 éves korhatárt. Gregg Popovitch edző kiválóan rotálja a csapatot, így mindenki motivált, és elegendő játéklehetőséghez jut a szezon során. A csapatból idén senki se átlagolt 30 percnél többet, ami a pályán töltött perceket jelenteni. Ez azt jelenti, hogy a csapat kipihent, és még így is simán lettek elsők az egész NBA-t nézve az alapszakaszban. A Dallas ellen nagy favoritként indulnak, de csak óvatosan érdemes bánni a tippekkel ebben a párharcban, mert a két csapat egymásnak a mumusai már évek óta.

A Dallasnál Nowitzki sérüléssel bajlódik, de Mark Cuban csapatának szükség lesz a német sztárra, ha meccsben akarnak maradni. Monta Ellis úgy néz ki, felnőtt a feladathoz, és jó párost alkot Nowitzkivel, míg Calderon jól szolgálja ki őket. Legnagyobb problémája a Mavericksnek a palánk alatti szekció lehet, mert itt eléggé gyengék, de a Spursnél sincsenek eleresztve ilyen téren. Az európai irányítók (Calderon-Parker) csatája érdekes csemege lehet, de a jobb és kipihent csapat a Spurs így nekik is kell továbbjutni.

Oklahoma City Thunder (2.) – Memphis Grizzlies (7.)

A többség sima párharcot vár, én azonban egy kő kemény párharcra gondolok. A Memphis betonvédekezéséről híres, ami itt a rájátszásban még inkább kifizetődőbb. Az Oklahoma leginkább szupersztárjára, és a liga legjobb játékosára, Kevin Durantre, és két segítőjére Russell Westbrookra, és Serge Ibakára helyezi a fő hangsúlyt.

Az Oklahoma idén Westbrook sok sérülése miatt, leginkább egyszemélyes csapat volt. Kevin Durant a vállára vette a csapatot, és egész szezon során extra játékot mutatott, és Michael Jordan által tartott rekordokat döntött meg. Igazi klasszissá érett, és nagy valószínűséggel ő kapja meg az alapszakasz MVP címét is. A többiek abszolút behódoltak neki, és úgy alakították a játékukat, hogy Durantnek, és a csapatnak tudjanak vele segíteni. Kétséges lehet a párharc során Westbrook állapota, mert idén sokszor bajlódott sérüléssel, a fiatal irányító. Palánk alatt csak Ibakától lehet konstans jó játékot várni, és a csapat talán leggyengébb pontja a centerposzt lesz, Kendrick Perkins miatt, aki évek óta keresi a formáját.

Erősek a palánk alatt

A Memphis már más tészta. Ők csapatként funkcionálnak jól. Kiválóan védekeznek, és a csapat leggyengébb pontja talán a támadójáték, amiben nem túl acélosak. Az újoncedző Dave Joerger első idénye eléggé jól sikerült, hiszen volt hónap edzője is, és 60% fölött teljesített a csapata, azonban a fontos része a szezonnak csak most jön. A Gasol-Randolph palánk alatti szekció nagyon erős náluk, mint ahogy a periméter védekezés is, Tony Allen-Mike Conley duó révén. Az Oklahoma számára fel lesz tehát adva a labda.

Ebben a párharcban én 6-7 meccset várok, ha a Memphis tudja hozni az extra védekezését, és a kemény játékát.

Los Angeles Clippers (3.) – Golden State Warriors (6.)

Nagy csatára van kilátás ebben a párosításban. Két kiváló irányító, és két jó palánk alatti szekció csatája lesz ez, ahol még a cserejátékosok is minőséget képviselnek. A két kaliforniai gárda vérre menő csatát fog vívni, e felől kétségem sincs. Látványos alley-opp-at láthatunk majd, és fantasztikus meccseket, és ez lehet az egyik leglátványosabb párharc az első körben.

A Clippers alaposan megerősödött erre a szezonra, főleg ami a kispadot illeti, hiszen Doc Rivers váltotta Vinny del Negrot. Vele egyértelműen bajnokesélyesnek tekinthető a Clippers, hiszen Rivers bármelyik csapatból ki tudja hozni a maximumot, és versenyben tartani őket.  Chris Paul nagyot játszott idén, és az ő játékára épül leginkább a Clippers játéka is. Az irányítótól rengeteget várnak idén, mint ahogy Griffin-Jordan palánk alatti párostól is. A cserepadon olyan játékosok ülnek, mint Darren Collison, JJ. Redick, Glen Davis, Hedo Turkoglu, Danny Granger, tehát a keretük bombaerős, és nagyon mély rotációval rendelkeznek, ráadásul nincsen fontosabb sérültjük.

Szoros csata várható

A Golden State Warriors még mindig egy fiatal és tehetséges gárda, Mark Jackson személyében pedig egy kiváló edzővel rendelkezik. Stephen Curry a gárda vezére, azonban van egy nagyon fontos hiányzó, Andrew Bogut. Sérülése miatt kénytelen kihagyni a párharcot, márpedig a center palánk alatti védekezése borzalmasan fog hiányozni a Warriorsnak. Ennek ellenére szoros csatát várok. A Curry-Igoudala-Lee trió nagyon jó, és Klay Thompsonról még szó sem esett. Periméteren nagyon erős a GSW, ez biztos, így a kérdés csak az, hogy tudja megoldani Bogut kiesését.

Itt egy őrületes - hétmeccses - párharcra számítok, ahol tényleg bármi megtörténhet. Erős mindkét csapat, azonos erőkből áll, és hatalmas csemege lesz nekünk, nézőknek, a Curry-Paul csata irányítóposzton.

Damian Lillard

Damian Lillard. Forrás: wikipedia

Houston Rockets (4.) – Portland Trail Blazers (5.)

A következő csemege lehet az első fordulóban. A Houston idén egyértelműen bajnok akar lenni, míg a Portland végre nagy csapattá érett a szezon során. A Clippers-Warriorshoz hasonlóan, itt is küzdelmes párharcot várok, de talán a Houstont kicsit esélyesebbnek érzem a két csapat közül.

A Rockets idén azzal a céllal erősítette meg csapatát, hogy bajnok lehessen. Sokan készültek erre, de nekik reális esélyük is van rá, hiszen a liga egyik legjobb centere az övék Dwight Howard személyében, az egyik dobóhátvéd is náluk pattogtat James Harden révén, és Chandler Parsons pedig az egyik legtehetségesebb kiscsatár a ligában. Ömer Asik személyében pedig az egyik legjobb cserecenterük van. Borzalmasan erős a keretük, és voltak idén kisebb megingásaik sérülések miatt, de úgy tűnik a rájátszásra mindenki összeszedte magát náluk.

A portlandi egyesületből idén vált komoly tényező a nyugati főcsoportban. Jól kezdték a szezont, majd Aldridge sérülése után kicsit leeresztettek, de a végére összekapták magukat. Náluk sincsenek sérültek, és mindeni teljes erőbedobással várja a szezont. Az egyik legösszeszokottabb kezdőötösük van, hiszen négy játékos a szezon összes meccsén pályára lépett, míg Aldridge mindössze 13 találkozót hagyott ki. A csapat kohéziója tehát adott, azonban borzasztó match-upok jöhetnek létre ebben a párharcban. Lillard lubickolhat irányító poszton, ahogy Harden a bedobóknál, míg Aldridge és Howard is kedvére játszadozhat mindkét oldalon.

Azt gondolom, hogy a Houstonra kínált továbbjutási odds eléggé csábító ahhoz, hogy megjátszható legyen. Nem gondolom, hogy a Portland elég érett csapat egy ilyen párharchoz, és a fáradtság is kijöhet rajtuk, mert szinte az egész kezdő végigjátszotta a teljes idényt.

Kulcsfontosságú meccsek

Az első meccsek minden párharcban kulcsfontosságúak. Nem emelném ki az összes meccset, így csak egy összegzést írnék róluk. Az Indiana-Atlanta meccsén, ha a Pacers meg akarja tartani a pályaelőnyét, akkor előveszi a védekezését, és kevés ponton tartja a Hawkst. Erre minden esélyük meg is van, így erre a meccsre a 186,5 pontnál kevesebb összpontszám jó opciónak tűnik. A Miami-Charlotte meccsen, nem gondolom, hogy a Heat annyira fel tudna pörögni, hogy rögtön kiüsse a Bobcatset, míg a vendégek szerintem lelkesek lesznek első rájátszásbeli meccsük miatt, így egy szorosabb találkozót várok, ahol jó opciónak tűnhet a +10,5 pontos hendi a Bobcatsre. A Toronto-Brooklyn meccsre szívem szerint hazait mondanék, de hallgatok az eszemre, és ezt a meccset inkább kihagyom, mert nincs érték a az 1.60 körüli oddsban. A Chicago-Washington meccsen is hasonlóan gondolkodom, mint a Miami meccsen, ezért a +7,5 pontos hendi jónak tűnhet a Wizards gárdájára. A nyugati főcsoportban a San Antonio-Dallas első meccsét jobb kihagyni szerintem fogadás szempontjából, mert ilyen oddson nincs érték a Spursben, és a Dallas akár még egy szorosabb meccsre is képes lehet, ha Nowitzki teljesen rendben van. Az Oklahoma-Memphis meccsen, csak akkor van esélye a vendégeknek, ha hozzák a szokásos védekezésüket, ezért itt is a kevés pontra. Szám szerint a 192,5 pont alatti szekció egész jónak tűnik. A Clippers-Warriors meccsén szerintem szoros csata várható rögtön az első meccsen, ezért itt is a 7,5 pont körüli hendi a vendégekre jónak tűnhet. A Houston-Portland meccsen, pedig ha tovább akar menni a Rockets akkor rögtön az első meccsen dominálniuk kell, és erre minden lehetőségük meg is van.

  • Tippek

    Párharc: Indiana Pacers - Atlanta Hawks : 4 meccsen dől el a párharc
  • Párharc: Miami Heat - Charlotte Bobcats: 6. meccsen fejeződik be a párharc
  • Párharc: San Antonio Spurs - Dallas Maverick : Negyedik meccsen fejeződik be a párharc
  • Párharc: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors : Hetedik meccsen fejeződik be a párharc
  • Párharc: Houston Rockets - Portland Trail Blazers: A Houston nyeri a párharcot
  • Párharc: Chicago Bulls - Washington Wizards : A Washington nyeri a párharcot
  • 1. mérkőzés: Indiana Pacers - Atlanta Hawks 186,5 pont alatt
  • 1. mérkőzés: Miami Heat - Charlotte Bobcats (+10,5pont ) 2
  • 1. mérkőzés: Chicago Bulls - Washington Wizards (+7,5 pont) 2
  • 1. mérkőzés: Oklahoma Thunder - Memphis Grizzlies 192,5 pont alatt
  • 1. mérkőzés: Los Angeles Clippers - Golden State Warriors (+7,5 pont) 2
  • 1. mérkőzés: Houston Rockets - Portland Trail Blazers 1

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: LeBron James (balra). Fotó: Domenic Gareri/Shutterstock.com