A csapatok bemutatása, esélylatolgatás

Csehországban holnap (Szeptember 23, Csütörtök) 13 órakor a Fehéroroszország-Kína találkozóval kezdetét veszi a 16. női kosárlabda világbajnokság. Ennek kapcsán vállalkoztam a csoportok bemutatására, a csapatok rövid jellemzésére illetve egy kis esélylatolgatásra.

A-csoport

Ausztrália

Ha valamilyen fura oknál fogva nem létezne amerikai válogatott, akkor az ausztrálok már többszörös olimpiai- és világbajnokok lennének, viszont így be kell érniük az ezüstérmekkel, ami most is nagyon kinéz nekik. Ők ugyan a címvédők, mivel legutóbb az elődöntőben az USA-t -  a csoportban már egyszer tönkrevert - oroszok eltakarították az útjukból, ők pedig köszönték szépen és simán verték a döntőben a szbornaját. Az auszik nagyon készültek a VB-re - még a 38 éves Bevilaquát is reaktiválták – mindenki ott van a keretben, aki számít. 1-es és 2-es posztra olyan klasszisok jutnak, mint Harrower, Poto vagy az imént említett Bevilaqua. 3-as, 4-es poszton Penny Taylor, Snell vagy O’Hea lehet garancia a minőségi kosárlabdára, centerben pedig az idén újra WNBA MVP-nek választott Lauren Jackson riogatja majd az ellenfeleket. A világ egyik legjobb játékosát (ha Taurasi nem lenne, akkor nem lenne szükség az „egyik” szóra sem) pedig Grima megfelelően tudja majd pótolni, arra a pár percre, amég Jackson pihen a padon. Borzasztóan erős csapatot hoztak tehát a kenguruk a VB-re, nagyon meglepne, ha az amcsikon kívül más legyőzné vagy akár csak megszorítaná őket. Taurasiék ellen is helytállhatnak, de elnézve az amerikai keretet, ennél többre még nekik sem futja majd. A csoportot félgőzzel is nyerniük kell, jó lesz nekik ráhangolódásnak a 2. hétre.

Fehéroroszország

A fogadóirodákkal ellentétben én őket várom a csoport 2. helyére. Egy igazi iparoscsapat a fehéroroszoké, csapatként tudnak jól szerepelni, Leuchankán kívül nincs kiemelkedő képességű játékosuk (talán még Troinát lehet kiemelni), viszont Kína és Kanada is hasonló cipőben jár, azonban a fehéroroszok jól védekeznek és nagyon kellemetlen a játékstílusuk. Mivel 3 csapat jut a középdöntőbe, így nagyon meglepne ha nem lépnének tovább a csoportból. Valószínűleg nem túl színvonalas, pontszegény meccseket produkál majd egymással a fehérorosz-kínai-kanadai trió, tehát aki most akarja megszeretni a női kosárlabdát, az ne ezekkel a meccsekkel kezdjen neki a VB-nek.

Kanada

Csupa ismeretlen játékossal vág neki a VB-nek a kanadai együttes, tehát kicsit sötét ló ez a csapat. Nagyon fiatal a gárda, nemzetközi tapasztalat és komolyabb játéktudás nélkül. A fizikai adottságaikra alapozzák a játékuk, sok egyéni megoldással. Úgy gondolom ők főként tanulni, tapasztalatot szerezni jöttek a világbajnokságra. Őket tippelem a csoport 4. helyére, ettől a kerettől semmi komolyat nem várok.

Kína

Ha Kanadára azt írtam, hogy kicsit sötét ló, akkor ez Kínára hatványozottan igaz, de ezt mindhárom ázsiai csapatról elmondhatjuk. Meglepően magas szerkezetű kerettel jöttek a VB-re, 6 játékosuk is 190 cm felett van, amivel azért bővülnek a variációs lehetőségeik, hiszen az ázsiaiakra mindig is az volt a jellemző, magas emberek híján betörésekkel operálnak és kintről próbálkoznak sokat, ami egészen addig működik is, amég beesnek a triplák, de ha nem mennek a kinti dobások, akkor meg jönnek a nagy vereségek. A fehéroroszokkal lesznek harcban a 2. helyért a kínaiak, a továbbjutásukat nem érzem veszélyben.

B-csoport

Franciaország

Ők ugyan a regnáló Európa-bajnokok, de nem nevezném őket a legjobb európai együttesnek. Főleg a jelenlegi csapatukat nem, mivel talán a legjobbjuk, Sandrine Gruda sérült és kihagyja a VB-t, ami nagy érvágás a franciáknak, még akkor is, ha csapatként nagyon erősek és nem 1-2 embertől függ a játékuk. Az Európa legjobbjának választott Gruda hiányában nagyobb teher hárul Dumerc-ékre. Pierre Vincent személyében egy remek szakember áll a válogatott élén, aki borzasztóan jól összerakta a védekezést, viszont a férfiakhoz hasonlóan innen is nagyon hiányzik 1-2 pontgép játékos. Erre most kiesik tőlük a legeredményesebb játékos…  A csoport 2. helyére így is gond nélkül jók lehetnek, az USA szétszedi őket, de a görögöket mindenképpen verniük kell, Szenegál meg nem pálya nekik.

Görögország

A Maltsi-Kaltsidou-Papamichail trió beviszi őket a legjobb 12-be, de ennél többre ez a csapat nem képes. Az imént említett játékosok teljesítménye határozza meg a játékukat, ha nekik nagyon megy, akkor képesek a bravúrra is, de ha nem, akkor 3-4 csapattól eltekintve bárki verheti őket. Szenegál is ebbe a 3-4 csapatba tartozik, tehát a továbbjutás kötelező a helléneknek.

Szenegál

Fizikálisan természetesen nagyon erősek, ahogy minden színesbőrű afrikai ország válogatottja, de a fakezűség is jellemzi ezeket a válogatottakat. Van 2-3 jegyzett európai gárdáknál is megfordult játékosuk, de ők ott csak kiegészítő emberek. A többiek kisebb francia együttesekben játszanak. Az USA ellen közük nem lesz a meccshez, a franciák is kiütik őket, a görögök ellen azért 20 pont alatt maradhat a két csapat közötti különbség.

USA

Taurasi, Bird, Dupree, Catchings, Fowles, McCoughtry, Cash…most írhatnám, hogy ennyi elég is a jellemzésükre, mert ezzel mindent elmondtam az esélyekről. Borzasztóan erős keret, még úgy is, hogy a fiatalítást is szem előtt tartva pár 30 feletti világklasszis kimaradt a keretből és náluk gyengébb képességű fiatalok kerültek a helyükre. A jelenlegi koncepció szerint egyedül Parker hiányzik majd, de centerben a férfias testalkatú Fowlest így sem tudja majd tartani senki, tehát megoldják ezt a posztot is. A fentebb említett nevekből látszik, hogy tele a keret WNBA/Euroliga MVP-vel, pontkirállyal és minden létező címet besöprő játékosokkal. A férfiakkal ellentétben a nőknek nem teher eljönni a világversenyekre, így mindig bombakerettel érkeznek ezekre. Ebben közrejátszhat az is, hogy a rövid WNBA idény miatt ezek a játékosok hosszú hónapokat játszanak az európai sztárcsapatokban, tehát nem szokatlan számukra az USA-n kívüli közeg és így az európai szabványokat, szabályokat sem kell már szokniuk a világversenyek alkalmával. A válogatottjuk magja is állandó, tehát nem csak egy világversenyre összeállt gárdáról van szó, akiknél kérdéses lehet, hogy mennyire tudnak együtt játszani. Úgy gondolom simábban nyerik a VB-t, mint a fiúk (pedig az is nagyon sima volt…), Ausztrálián kívül mindenkit lemészárolnak, bár ha az auszik nem fognak ki jó napot ott is gyorsan lehet egy 20-as közte.

C-csoport

 

Brazília

A férfi csapatuk is egyre komolyabb tényező a nemzetközi hadszíntéren, de a nők még mindig előrébb járnak. Bronzérmeket is sikerült megcsípniük az utóbbi világversenyeken, tehát egy élcsapatról van szó. Ám én a jelenlegi csapatukat nem sorolom az éremesélyesek közé, szerintem gyengültek valamelyest az utóbbi évekhez képest. Még mindig vannak klasszisaik, mint Iziane Marques vagy a nálunk is megforduló centerduó, Erika és Alessandra. Második helyre várom őket a csoportban a spanyolok mögött, Koreát és Malit simán verniük kell.

Dél-Korea

Korea célja nem lehet más, mint a 3. hely és az ezzel járó továbbjutás, amire reálisan esélyük is van. A keretet ismeretlen játékosok alkotják, természetesen mindenki otthon játszik Koreában. A triplákat ők is jól dobják, és fizikálisan ők is gyengék, ahogy azt az ázsiai együttesektől megszoktuk. A csapat viszonylag idős (gondolom nincs jó utánpótlásuk), viszont biztosan egy összeszokott, egységes gárda. Két sima vereséget és egy viszonylag magabiztos sikert várok tőlük.

Mali

Rájuk ugyanaz igaz, ami Szenegálra is, tehát fizikálisan erősek, fakezűek éskisebb francia csapatokban játszanak többnyire. Annyi a különbség, hogy nekik van egy vezérük Maiga Ba személyében, aki a WNBA-ben és a Brnoban is letette már a névjegyét. A spanyolok és a brazilok nem az ő szintjük, de Korea is egyértelműen erősebb náluk, tehát szerintem kiesnek a csoportmeccsek után.

Spanyolország

A férfiakhoz kezdenek felnőni a nők is, Európa-bajnokságon mindenképpen éremesélyesek lennének ezzel a kerettel, ha minden összejön egy bronzra talán most is jók lehetnek, de ehhez tényleg mindennek klappolni kell, 4-5 csapat is pályázik erre. Mindegyik nagy név vállalta a játékot, a Valdemoro, Montanana, Palau, Aguilar, Sanchez, Torrens, Lyttle gerinc nagy erős náluk, a kispadra is minőségi játékosok jutnak. Az USA-n és Ausztrálián kívül bárkit verhetnek, csoportgyőzelmet és a későbbiekben elődöntőt várok tőlük.

D-csoport

Argentína

Az argentín együttes is azon csapatok közé tartozik, amelyről nem sokat tudni. A játékosaik nagyrészt otthon pattogtatnak, nincs kiemelkedő képességű játékos a keretben. Összeszokott és viszonylag idős gárdáról van szó, amelyből viszont hiányzik a nemzetközi rutin, hiszen nem állandó VB résztvevők, tehát még nagyon messze vannak a fiúk szintjétől. Az oroszoktól és a csehektől simán kikapnak, a japánokkal pedig játszhatnak egy teljesen nyílt ki-ki meccset.

Csehország

Nem olyan jó már ez a cseh csapat, mint a pár évvel ezelőtti, hazai rendezésű EB-n második gárda volt, de Csehországban van a VB, ami sokat dobhat a csapaton. Vesela, Viteckova és Vecerova maradt a régi sikercsapatból, a többieket az elmúlt 2-3 évben építette be a sikeredzőnek bizonyuló Bobroskyt váltó Blazek kapitány (az újak közül Elhotovától és Kulichovától várható komolyabb teljesítmény). A hazai pálya minden előnyét élvező cseh válogatott a 8-ban ott lehet, de annak inkább a 2. felében, bár ez nagyban függhet a bíráskodástól is…

Japán

Japánnal kapcsolatban 1 dolog szúrt szemet, de az nagyon. Gyakorlatilag nincs magasemberük…a legmagasabb játékosuk 183 cm, ami elég durva adat a mai kosárlabdában. A lepattanózásban nem lenne meglepő, ha tökutolsók lennének, a támadólepattanókat el is felejthetik, ellenük viszont sokat fognak szedni a riválisok játékosai, ami nagyon megnehezíti majd a japánok dolgát. Ilyen fogyatékosággal merész dolog nekivágni a VB-nek, csak elképzelni tudom, milyen magasemberek lehetnek a japán ligában, ha ezt bevállalta a kapitány. Ők tényleg csak a kinti dobásaikban bízhatnak, mert a palánk alatt teljesen súlytalanok lesznek, viszont ha azok is cserbenhagyják őket (márpedig lesz ilyen nap), akkor nagyon súlyos vereségbe is beleszaladnak majd. Az oroszok nagyon elverik őket Sztyepanovával a palánk alatt, a csehek ellen is sima vereség néz ki, az argentínokra kell nekik nagyon készülni, ez az egyetlen fontos meccsük lesz. Ott szerintem bármi lehet, de ha tippelnem kéne én a japánokra tennék.

Oroszország

Nagyon jó kis csapattal vágnak neki a VB-nek az oroszok, hiszen ahol Hammon, Korstin, Sztyepanova, Abrosimova vagy Osipova van a csapatban ott a 4-be jutás sem irreális. A kezdőcsapatuk tele van klasszis kosárlabdázóval, viszont a kispadjukat én vékonynak érzem a nagy célok eléréséhez. A fiatalabb játékosok, bár nagyon tehetségesek, de még nem készek arra, hogy egy ki-ki meccsen komolyan hozzá tudjanak tenni a csapatuk teljesítményéhez. Pl. a spanyolok ellen ez döntő lehet majd egy éremért vívott meccsen. Csoportgyőzelmet várok tőlük, bár a hazai pályán szereplő csehekkel megszenvednek majd. A másik két csapatot simán verniük kell.

Superliga 23+24 bónusz

24 RON ingyenes fogadást kapsz szakaszonként, amennyiben 23 RON értékben fogadsz a román Superligára!

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés