A svédországi Falunban zárul a sífutók számára a 2012/13-as világkupa idény, ahol a megszokott mód egy mini tourt rendeznek. Pénteken a prológokkal veszi kezdetét a versenysorozat.

Megszokott helyszín ez, hisz az elmúlt esztendőkben rendre itt volt a világkupa döntő. A lányoknak 2,5km lesz a prológ távja, melyet szabad stílusban kell majd megtenniük. Fontos ki hol végez ugyanis bónusz másodperceket osztanak és lesz hendikep indítású verseny is, ahol többek között az itt elért eredmény alapján indulnak majd.

Marit Björgen 1.50 az elmúlt 3 évben verhetetlen volt itt Falunban, ami az összesítést illeti, de a prológokon is rendre a dobogon volt, persze ebben semmi meglepő nincs. Múlthéten a hazai pályán Oslóban nem tudta vállalni a szerepelést torokfájásra hivatkozva és a hétközben a stockholmi sprinten sem volt valami kirobbanó formában. Igaz második lett, de esélye sem volt a győzelemre és szerencséje is volt, ugyanis a finnek egyást nyírták ki a döntőben. Nem mondom, hogy nem ő nyeri ezt a prológot, de ilyen szorzón semmi érték nincs benne, pláne hogy az elmúlt két egyenkénti indításos versenyen sikerült legyőzniük. Honfitársa Therese Johaug 4.40 volt az egyik, aki a VB-n elkapta, igaz az 10km-en volt. Ez a rövid 2.5km-es táv nem igazán fekszik neki, bár sokat fejlődött ebben is, és nagyszerű formának örvend, de engem meglepne, ha nyerni tudna. Justina Kowalczyk 4.60 szerdán a stockholmi sprinten kegyetlen erős volt, de feküdt is neki a pálya. Ő volt a másik aki egyenkénti indításos versenyen nem olyan rég elverte Björgent, igaz 10km-en és klasszikus stílusban, tehát ebből kiindulni nem szabad. Viszont kihúzni sem szabad a lengyelt a pakliból, ugyanis a Tour de Ski szabad stílusú prológját Oberhofban nem egyszer nyerte már meg. Aki jó lehet még ezen a versenyen az Charlotte Kalla 10.00. Sokszor megégettem már vele magam, az elmúlt hetekben viszont nem mutatott rossz formát és erre a hazai versenyre rendre összeszokta kapni magát és a prológon is kitűnően szokott teljesíteni, főleg ha az erősebbik számában, szabad stílusban rendezik. Kikkan Randall 17.00 hasonló számban kétszer is villantott már idén. A TDS prológját nyerte, míg Kuusamóban 5km-en második lett. Nem lehet tehát az amerikait sem leírni.

2015-ben itt rendezik a VB-t aminek következtében a pályát már átépítették. A Mörderbakken után eddig sem volt egyszerű a lejtmenet, most azonban még nehéz kanyarokkal is megkell küzdeniük majd a sífutóknak, ami egyébként elég nagy nemtetszést váltott ki, ugyanis nem csak nehezek ezek a kanyarok hanem veszélyesek is. Akinek például ez egyáltalán nem kedvez az Kowalczyk aki köztudottan nem csipázza az ilyen tempós kanyarokat.