A kosárlabda világbajnokság ötödik játéknapjánál járunk már, ahol a 4. körben újra teljes fordulót rendeznek, azaz mind a négy csoport együttesei pályára lépnek. Lassan pedig kiosztják a továbbjutó helyeket. Komolyabb izgalmak elé nézhetünk a Görögország-Horvátország derbin, ahogy a továbbjutás szempontjából fontos találkozó lesz a Törökország-Finnország meccs is, és természetesen pályára lép az USA is.

Harden-James-basket-001

James Harden. Fotó: Jonny Ross/Flickr

Törökország - Finnország: A továbbjutás a tét

Nagyon kiélezett és izgalmas találkozóra van kilátás, mely a továbbjutás szempontjából hatalmas jelentőséggel bír. Törökország komoly csalódás egyelőre a VB-n, s amennyiben pedig most sem tudnak nyerni a törökök, az utolsó körre, Dominika ellen marad egy ki-ki találkozójuk a továbbjutásért. Új-Zélandot épphogy verték a hajrában, az USA ellen pariban voltak a félidőig, de végül 21 pontos vereség lett a dologból, majd tegnap, Ukrajna ellen, egy újabb pocsék teljesítmény következett, ahol 6 pontos vereséget szenvedtek. A török gárda egészen nagyképűen, nulla motivációval játszik, ez pedig az eredménysoron is meglátszik, s csak az USA ellen tudott felpörögni egy félidőre. Csak Ömer Asik (New Orleans Pelicans) hoz stabilan jó játékot, ez pedig kevés. Finnország, amennyiben ma kikap, kiesik. Egészen elképesztő, 5-6 ezer finn kosárrajongó van a vb-n, de van, ahol több finn szurkoló érkezéséről számolnak be, hatalmas hangulat van a mérkőzéseiken. Tegnap Dominika ellen hatalmas lehetőséget szalasztott el a finn gárda, hiszen az USA elleni pofont követően felállt a padlóról és legyűrte Ukrajnát, de így újra nehéz helyzetbe került. Csapatként jobbak a finnek, habár „must win” szituáció ez a török gárdának is. Az eddig látottak alapján ilyen kis, 1.44 körüli szorzóért nem látok értéket a sikerükben. Ezen a mérkőzésen az élő fogadás opcióját érdemes használni.

Görögország - Horvátország: Stabilitás kontra hullámzás

Saric-Dario-basket-001

Dario Saric. Fotó: Ivica Drusany/Shutterstock.com

Egyértelműen ez a nap rangadója, ahol az egyelőre hibátlan Görögország játszik a kiszámíthatatlan Horvátországgal. Igaz, a görög csapat egyelőre nem vívott rangadót a csoportban, de itt már kiemelendő, hogy magabiztosan hozzák mérkőzéseiket a görögök, ezáltal pedig remek formában vannak. A Szenegál elleni 23 pontos siker pedig utólag igencsak felértékelődött. Sokat változott a görögök kerete, de remek csapatjátékuk megmaradt, jól védekeznek és egyértelműen motiváltak. Horvátország, ezzel ellenben, szintén jó nevekkel vágott neki a tornának, de még a törököknél is pocsékabb teljesítményt nyújt: csak hosszabbításban győzi le a Fülöp-szigeteket, majd az Argentína elleni rangadóra felszívták magukat a horvátok, ám ezt követően újabb szégyenteljes eredmény következett, vereség Szenegáltól. A horvát csapat mérkőzéseit figyelve érzem leginkább azt, hogy mintha nyűg lenne a vb-s szereplés. Pedig ez a Dario Saric, Bojan Bogdanovic, Ante Tomic társaság sokkal többre lenne hivatott. Rengeteg egyénieskedés, flegmaság jellemzi a támadójátékukat, a védekezésük pedig - csapatszinten - totális csőd. Palánk alatt senkit sem bírnak tartani. A Fülöp-szigetek ellen Andre Blatche, míg Szenegál ellen Gorgui Dieng volt az, akire nem volt emberük és könnyedén remekelhetett. Görögország stabilan jó teljesítményt hoz, míg Horvátország nagyon hullámzó, emellett pedig már az eredménykényszer is nyomja őket. Előfordulhat, hogy megrázzák magukat, de akkor is csak pariban lennének véleményem szerint. Szinte egál oddsoknál jókora érték van a görög győzelemben.

Gay-Rudy-basket-001

Rudy Gay. Fotó: Adam Metcalf/Flickr

Dominikai Köztársaság - Egyesült Államok: Ismét kevés pont várható

Újabb egyértelmű amerikai siker következik, és ahogy eddig mindig, most is az under erre a mérkőzésre a biztos tippem. Ugyan viszik lefelé a határt a bukik, de még mindig csak 175.5-re lövik be a mérkőzést. Dominika tegnap nagyon fontos sikert könyvelhetett el Finnország ellen, főleg Eloy Vargas játékának köszönhetően, de leginkább Fransisco Garciát (Houston Rockets) érdemes kiemelni. Nekik, mármint a dominikaiaknak, az utolsó körben nagyon fontos mérkőzésük lesz Törökország ellen, így tőlük is egy pihentetőbb játékot várok, ahogy az USA sem fogja annyira odatenni magát. A tegnapi nap folyamán is inkább ennek volt köszönhető a kevés pont, hiszen védekezésben többször bealudtak, rendre a negyedek végére leengedtek és akkor szórták meg őket. Az amerikaiak egészen elképesztő tempót diktálnak amikor az Irving - Curry - Harden - Faried - Davis ötös van fent a pályán, s ilyenkor hatalmas vérengzés látható: 5-6 másodperc alatt kosárral fejeznek be szinte minden támadást, 2-3 passzból pedig ziccerben vannak. Nincs igazi csapatjáték, de hát egyénileg annyival jobbak ellenfelüknél, hogy abszolút érthető ez. Ismét inkább a tempójukon múlik, hogy hány pont fog leesni, vélhetően a sok csere lelassítja majd a játékot, illetve ahogy a finnek ellen néztem, a karibiak nem a rohanós stílust preferálják. Mindent összegezve 175.5-ös határ még mindig nagyon sok egy 4x10 perces mérkőzésre, természetesen valamikor megszakad a sorozat (eddig mindháromszor tettem és le is jött az under), de még mindig ebben van az érték.