Már rég eldőlt a világbajnoki cím?

Motorsport tippek Rali Sebastien Ogier WRC

Egy évet leszámítva, gyakorlatilag 17 éve uralják a sportágat a franciák. Meg kell várni, amíg Ogier visszavonul, hogy legyen esélyük a többieknek? Mi állíthatja meg a címvédésben a francia klasszist az idei szezonzárón?

Lezárul a Sébastien-korszak?

Egészen megdöbbentő az a fölény, amivel a franciák rendelkeznek a rali-vb-n. Amikor elkezdődött Sébastien Loeb pályafutása, már lehetett sejteni, hogy kivételes tehetség. Hamar a sportág legjobbja lett, de azt álmunkban sem gondoltuk, hogy rögtön utána egy újabb korszakos egyéniség veszi át a stafétát, ráadásul ő is francia! Sébastien Ogier időszaka a 2010-es évek elején kezdődött, kezdetben sorra nyerte a versenyeket, majd utána már rutinból a vb-címeket is.

A francia keresztnévre így akár egy korszakot is fel lehet húzni, hiszen ők ketten uralták az elmúlt majd 20 évet. A 2004-es szezontól számítva, mindössze Ott Tanak tudott vb-t nyerni egy alkalommal. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy Loeb győzelmei között voltak igazán szoros szezonzárók is, de Ogier esetében a csonka szezonon kívül, esetleg még a 2018-as évet lehet idevenni. Uralta az elmúlt éveket, tette mindezt különböző autók volánjai mögött: Volskwagen, Ford, Toyota és majdnem a Citroennel is vb-t nyert.

Felmerül a kérdés, hogy a francia volt ennyire jó, vagy az ellenfelek ennyire gyengék? Véleményem szerint mindkettő, hiszen itt még olykor nem is az aktuális legerősebb autóban ült Ogier, mégis nyert. Az elmúlt éveket figyelembe véve, Tanak volt az egyetlen komoly kihívója, de ő sem tud konstans jó teljesítményt hozni, Neuville - Evans - Latvala trióról nem is beszélve.

Tudomásul kell venni a nézőknek, elmúlt az az időszak, amikor olyan karizmatikus versenyzők ülnek a volánnal, mint Solberg, Grönholm, McRae, Mäkinen, Sainz és Burns, de akár említhetném még az aszfaltozott versenyek koronázatlan királyát, Gilles Panizzit. A fiatalok között vannak ígéretes versenyzők (Rovanperä, Suninen vagy épp Greensmith), de nekik még idő kell.

Légüres tér

Azt már lehet tudni, hogy Sébastien Ogier a szezon végén visszavonul, illetve azt is, hogy jövőre néhány versenyen elindul, de az összetett vb-cím már nem érdekli. A következő évi csapatokat és pilótákat elfigyelve, megint Toyota - Hyundai csatára van kilátás. Kis túlzással, de lehet azt mondani: amíg Kalle Rovanperä be nem "érik", addig van ideje a többieknek vb-t nyerni. A 21 éves tehetség már idén futamokat nyert, valószínűleg 4. helyen végez majd összetettben.

Thierry Neuville és Elfyn Evans előtt megnyílik a lehetőség 2022-ben, de mi a helyzet az idei szezonnal? Házon belül dőlhet el a vb-cím, ugyanis megint Ogier áll az élen, mögötte 17 ponttal lemaradva Elfyn Evans. Papíron tehát még van esélye (elég a második hely is a britnek, hogyha Ogier nem szerez pontot), de a realitás az, hogy rendkívül nehéz dolga lesz. Határon kell végig autóznia, kockáztatni, de még ekkor sem biztos a győzelem.

Az esély kicsi, de mindent megteszünk, hogy mi szerezzük meg a vb címet. Szeretnénk a lehető legjobb eredményt elérni Monzában, aztán meglátjuk, mi fog történni. A szezon közepe kevésbé, míg az utóbbi versenyek jól sikerültek, de Monza már kihívás lesz. A hegyi pályák jók lehetnek számunkra, de a versenypályán kijelölt szakaszokkal már más a helyzet - nyilatkozta Evans.

Az említett Neuville gyakorlatilag légüres térben mozog, ha csak valami csoda nem történik, akkor marad a 3. helyen, ami valószínűleg a Hyundai csapatának csalódás. A csapatfőnök, Andrea Adamo azonban a győzelmet tűzte ki célül a Monza Rallyn is: "Azért megyünk erre a versenyre, hogy nyerjünk, ezért űzzük ezt a sportot és ez a dolgunk." Az elmúlt hetek formáját figyelembe véve, nem esélytelen Neuville, aki jól ismeri a pályát.

Mi a helyzet a 2019-es világbajnokkal? Ott Tanak szezonja felemás volt, kiesés Monte-Carlóban, majd győzelem Finnországban. Ezek után azonban szétesett a szezonja, rosszabbnál rosszabb eredmények követték egymást. Spanyolországban legutóbb bukott, feladta a versenyt. Monzában el sem indul, de vannak olyan információk, miszerint visszavonulhat a szezon végén, akkorát csalódott a csapatában.

Mire számíthatunk a szezonzárón?

Jelen helyzetben Evans és Neuville van a legjobb formában, de előbbinek sokat kell majd kockáztatnia, ahogyan említettük korábban. A tavalyi szezonzárót Monzában Ogier nyerte (ezzel a vb-címet is), kiváló teszten vannak túl (elmúlt héten a helyszínen próbálgatták a Toyotát), szóval egy higgadt versenyzéssel könnyedén megeshet, hogy megelőzi csapattársát (Ogier előrébb végez, mint Evans: 2.40).

Neuville lehet a nyertese a toyotás versenyzők csatájának (Neuville győzelem: 3.00). Ismeri a környéket, sokat teszteltek és versenyeztek már itt a Hyundai-jal, ráadásul korábban többször is indult a monzai futamokon, amikor még nem volt vb-státuszban. Ki az, akinek még feküdhet a hegyi etap? Dani Sordónak, spanyol ebben jó, Monzát szintén jól ismeri, nem lenne meglepetés, ha beugróként dobogón végezne (2.25).

• Rali-vb tipp

Ogier előrébb végez, mint Evans

Szólj hozzá

A hozzászóláshoz be kell jelentkezned. Nem vagy fórumtag?

• Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet útmutató
Unibet regisztráció
18+ Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősségteljesen! BeGambleAware.org

Beszélgetés: Rali-világbajnokság 2023

SPF Előzetes hozzászólt
2024 jan 21. 23:41
WRC 2024, beharangozó: Rovanpera távollétében, Neuville vagy Evans végre megnyeri a rali-világbajnokságot?

Kalle Rovanpera kihagyja a 2024-es szezont, szabad a vásár a rali-világbajnokságon, akár még új bajnokot is avathatnak! Olvasd tovább

2023 nov 14. 10:13
Japán Rally: Befejeződik a szezon, újabb Rovanpera világbajnoki cím

Hiába a legnagyobb favorit a szezonzáró vb-futamon a világbajnok Kalle Rovanpera, neki már nincs tétje a versenynek, így érdemes nagyobb szorzóra vadászni. Olvasd tovább

Pozzato hozzászólt
2023 okt 20. 22:52
Az élő legenda, Walter Röhrl ment egy kört a Nürburgringen, mindezt 77 évesen. A többségtől ekkor már elvennék a jogsit.