A következő Lebron vagy Jordan: sokáig így harangozták be Andrew Wigginst. Korosztályának legnagyobb potenciállal megáldott játékosának tartják, és most az év újonca cím legnagyobb esélyesének.

Andrew Wiggins

Andrew Wiggins. Forrás: wikipedia.org

Az NBA szezon feléhez érkezve az egyik legbiztosabb fogadási kínálatról ejtenék pár szót. Az év újonca díj (Rookie of the Year) annak a játékosnak jár, akit a szakértők megválasztanak az újonc éve után a legjobb játékosnak. Ezt a díjat minden játékos csak egyszer kaphatja meg pályafutása alatt. Olyanok nyertek eddig, mint Jordan, Durant, Iverson vagy épp Lebron James.

A tavalyi évi „draftot” előzetesen sokan az utóbbi évek legerősebbjének vélték. Egyelőre úgy néz ki, hogy eléggé sok nagy potenciállal megáldott játékos került ki ebből a gárdából, akiből később még sztár is lehet. Első helyen Andrew Wigginst választották ki, akiről a cikk szól majd. Előtte azonban ejtsünk pár szót a többiekről is.

A további tehetségekről

A második helyen Jabari Parker kelt el, akit a Milwaukee választott, és ROY-jelölthöz méltóan kezdte az évet. Sokáig őt tekintették a legnagyobb favoritnak, majd jött egy csúnya sérülés, így az idény hátralévő részét ki kellett hagynia. Harmadik helyen elkelt Joel Embiidről már tudni lehetett, hogy ebben az évben nem fog pályára lépni az NBA-ben, pedig nagy tehetség, de súlyos sérüléssel küzd. Az kijelenthető, hogy a tehetséges újoncok nagy többsége sérüléssel küszködött idén: Parker, Embiid, Randle, Smart, Gordon, McDermott. Akik végig egészségesek voltak, azok közül Wigginsen kívül kellemes csalódás Nikola Mirotic játéka. A Bulls első évese annak ellenére, hogy európai játékstílust képviseli, egészen jól beleszokott az NBA-be. Köszönhetően ez Pau Gasol mentorálásának is. Rajta kívül eddig kellemes meglepetés volt Elfrid Payton is, aki egyelőre szépen irányítja a Magic csapatát, és jól is védekezik. Zach Lavine bekerült az All-Star gála zsákolóbajnokságára, és volt pár jobb meccse, de egyelőre nem annak használták (sokszor iránytót játszott), aminek kellett volna (bedobó). Exum sokáig elmaradt az elvárttól, de mostanság voltak jobb meccsei. Neki még nagyon sokat kell fejlődnie, ha meg akar ragadni az NBA-ben.

Andrew Wiggins az év újonca

Azt hiszem, ezt nyugodtan ki lehet jelenteni. Na de ne menjünk ennyire előre. Akik jobban belefolytak az NBA világába azok már pár éve hallhattak róla, hiszen különböző videó megosztó portálokon, illetve scout oldalakon már voltak róla videók, és értékelések. Már akkor az egyik legnagyobb tehetségnek tartották. Mielőtt bekerült volna az egyetemre, már Jordanhez és Lebronhoz hasonlították, és a Kansasnál tőle várták az újabb bajnoki címet. Azonban hiába volt ott Embiid és ő, végül nem jött a siker.

Wiggins játékában kicsit csalódtak a szakértők, és máris visszább sorolták az első helyről a drafton. Am jött Embiid sérülése (toronymagas esélyes volt az 1. helyre), és hirtelen újra Wiggins került előtérbe. A Cleveland végül kihúzta a „biztosat” és elvitte Wigginst az első helyen. Aztán Lebron érkezésével, illetve a Kevin Love-projekt révén hirtelen megváltozott a helyzete a Cavsnál. Mindenáron meg akarta szerezni a Cavs Love-ot, és valami normális csereérték kellett érte, így esett a választás Wigginsre. Azt érdemes tudni, hogy játék nélkül nagyon ritkán cserélnek el draftelső játékost. Azért ezt a tiszteletet megadják neki, hogy bizonyítson a csapatban.

Minnesotában a helye

Azonban a Cavs erre nem volt tekintettel, és rögtön küldte is Minnesotába Wigginst. Wigginsnek így egy potenciális bajnokjelölt helyett, egy olyan gárdában kellett harcolnia, ahol a liga utolsó 10 helye volt megcélozva. Kezdetben még viszonylag kevés játékidővel operált, majd Saunders fokozatosan terhelte csillagát. Elején nem igazán találta önmagát támadásban. Open triplái ugyan szépen ültek, viszont a középtávolijai, illetve betörései nem igazán. Védekezésben már az elején is megcsillogtatta tudását, de a támadóarzenálja csak fokozatosan bontakozott ki. Végül decemberben jött el az áttörés ideje. Már november végén volt egy 29 pontos meccse, de utána még ingadozott a teljesítménye. Javulásához szükség volt arra is, hogy a kezdőcsapat nagy része lesérüljön (Rubio, Martin, Pekovic), így ő rá maradjon a pontszerzés. Az áttörést szerintem épp a Cleveland elleni 27 pontos meccs hozta meg.

Butler-Jimmy-Wiggins-Chicago-Bulls-001

Jimmy Butler (Chicago Bulls) és Andrew Wiggins (Minnesota Timberwolves). Fotó: Keith Allison/Flickr

A karácsonykor rendezett mérkőzés után 8 meccsen hétszer jutott 20 pont fölé, és folyamatos jó formát mutatott. Dobásai egyre inkább ültek, és megmutatta fantasztikus támadóarzenálját. Betörései élményszámba mentek, ahogy középtávolijai is. Ekkor végre jött a magabiztosság is, ami az év elején hiányzott nála. Végre elhitte, hogy ő egy nagy tehetség, és jó játékos lehet. Aztán jött egy hullámvölgy január második felében, de ezt most egy újabb Cleveland elleni zseniális játékkal zárta le. Lebron James ellen 33 pontot dobott. A Cavsnél kezdhetnek elgondolkozni, hogy megérte-e ez a csere. Love nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, míg Wiggins szárnyal. 15,5 pontos átlaga szerintem szezon végéig nőni fog, és védekezésben is elit szintet hoz a rookie-ek között. Kétség sem férhet az első helyéhez. Úgy gondolom nagyot nyert vele a Minnesota, mert tartom akkora tehetségnek, mint anno Lebront, Kobet vagy épp McGradyt. A sok tehetséges játékossal (Wiggins, Lavine, Muhammad, Rubio, Dieng), pedig elindulhat a Minnesota felfelé a rangsorban. Érdemes rá(juk) figyelni, mert a jövő tehetségét (tehetségeit) láthatjuk felnőni a szemünk előtt. Egy következő Jordant vagy Kobe-t.

100%-os első befizetési bónusz 35.000 Ft-ig

Regisztrálj a Betinia fogadóirodához és ne maradj le a 35.000 Ft-ig terjedő 100%-os első befizetési bónuszról.

Betinia regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Jimmy Butler (Chicago Bulls) és Andrew Wiggins (Minnesota Timberwolves). Fotó: Keith Allison/Flickr