Az elmúlt évek a "pontözönről" és a temérdek büntetőkről, illetve triplákról szóltak az NBA-ben. Előfordultak 260-270 pontos mérkőzések. Egyre többen kezdtek a "könnyű pontokra" játszani, növekedett a büntetős dobások száma, végül ezt megelégelte a liga. Hogyan hat az NBA új szabálya a mérkőzésekre? Mi fog változni?

Floppolás, floppolás mindenhol

Tanulmányok és könyvek foglalkoztak az elmúlt években azzal, hogy a három pontosok és a büntetők miatt, rohamosan elkezdett növekedni a mérkőzéseken az összpontszám. Az emberek hamar hozzászoktak, hogy minimum 105, de inkább 110-130 pont környékén teljesítenek a csapatok. A fanatikusok két táborra szakadtak: voltak, akik örültek, hogy a sok pontot hozó meccsek dominálnak, míg voltak olyanok, akik visszasírták a 15-20 vagy épp 30 évvel ezelőtti időszakot. 

Meccsenként egy csapat által dobott pontok átlaga.

Először azonban vessünk egy pillantást az NBA-s trendekre, hogyan változott a pontok eloszlása. Azért az jól látható, hogy az 1960-as évektől egészen a Detroit "Bad Boys" Pistons megérkezéséig, nem éppen a defenzív játék dominált. A '90-es évekre azonban változott a helyzet, feszes és kemény játék uralta a ligát, ezen próbáltak ugyan változtatni a hárompontos szabály átdolgozásával, de csak egy-két kiugró szezont sikerült összehozni. 

A fizikális játék és a domináns magas emberek, illetve a lazább bíráskodás miatt - nem fújtak be mindent, hagyták a kontakt alapú kosárlabdát -, gyakorlatilag 100 pont alatt voltak a csapatok, így a nézők örülhettek, ha egy-egy meccsen 210 környékére jutottak összesített pontszám szempontjából. A Golden State Warriors (és a Splash Brothers) térnyerése azonban felforgatta a ligát és átírta a szabályokat. 

Steph Curry és Klay Thompson szétdobták a védelmeket, mindeközben már felkészült a floppolás koronázatlan királya, James Harden. Míg a Warriors a triplákban hitt, addig Harden (és a követői) nem elégedtek meg ennyivel: először a tempó vagy ziccer dobás közbeni faultok révén próbáltak meg 2+1-es szituációkat kialakítani (így 3 pontot érhettek el egy jól "eladott" személyi hibával), majd később Harden szintet lépett, így jött a triplák közbeni személyi hiba az ellenfél részéről (így akár 3+1, tehát 4 pontot is elérhetett egy-egy támadás után az adott játékos). 

James Harden büntető dobási kísérletei.

A flop lényegében azt jelenti, hogy alaposan rájátszanak a szabálytalanságot "elszenvedő" játékosok arra, ami valójában történt. Jól látható, hogy Harden mestere volt ennek, olyan számokat produkált a büntető kísérletek szempontjából, amik valószínűleg megdönthetetlenek lesznek. A liga megelégelte ezen események láncolatát - hogy a fiatalok próbálják most már mindig a könnyebb utat választani, ha pontszerzésről van szó -, közbeavatkozás mellett döntöttek. 

Vissza a '90-es évekbe

A NBA vezetői változtattak a szabályokon, jobban engedik az "utcai" játékot, amikor nincsen minden kontaktra fújás, hiába a floppolás, mehet a keményebb játék. Ennek legnagyobb áldozata James Harden, aki a prime korszakában meccsenként 10-12 büntetőt dobhatott, de nem volt ritka a 18-20 büntető sem. Most az első négy mérkőzésen összesen dobhatott 12 büntetőt! 

Edzője, Steve Nash el is mondta, hogy Harden ennek az új szabálynak a "poszteralakja", de a Brooklyn sztárja mellett szinte az egész ligára hatott ez a döntés. A mérkőzéseken bezuhant a megítélt büntetők száma, játékvezetők engedik a fizikális játékot. Mik a jelenlegi mutatók? Meccsenként 19-20 büntető összesen, ez a liga történelmében a legkevesebb!

NBA meccsenkénti büntető dobások számának alakulása.

A pontok elkezdtek visszaesni, amit a csapatok a triplák növelésével próbálnak ellensúlyozni. Azonban a szabályváltoztatások hatása itt is érvényesülhet, ugyanis sok esetben próbáltak úgy büntetőt kiharcolni a triplát dobó játékosok, hogy szó szerint ráugrottak a védőre. Ez már nem működik, így sokkal inkább kell majd a dobásokra koncentrálniuk, mintsem arra, hogyan fognak kiharcolni a szituációból egy vagy több büntető dobást. 

A nagyobb kérdés inkább az, hogy mely csapatok kezdenek majd a tudatos agresszió irányába tolódni, ahogyan tette azt a Detroit Pistons 30 évvel ezelőtt. A kőkemény védekezés ugyanis kifizetődő lehet. Képes erre a Utah Jazz, Toronto Raptors, Miami Heat, de akár még a Golden State Warriors. Utóbbi csapat több játékosa is üdvözli az új szabályokat: 

Sokkal élvezetesebb úgy nézni a meccseket, hogy azok nincsenek szétfújva pocsék bírói ítéletekkel. Minden arról kezdett el szólni, hogy a játékosok floppolnak és csak arra játszanak, hogy szabálytalanságot ítéljenek a javukra, hogy büntetőket dobhassanak - nyilatkozta Draymond Green. 

Egy érdekes folyamat részesei lehetünk, ugyanis az elemzők is úgy vélik, hogy előbb vagy utóbb, de a kialakult helyzetre a Hardenhez hasonló játékosok kitalálnak valamit. Egyértelmű, hogy a fizikális játék nem nekik kedvez, pedig a testalkatuk megvan hozzá. Mostantól érdemes kétszer is átgondolni, mielőtt 215 pont overt húznánk egy NBA-meccsre!

A vélemény pedig az, hogy ez nagyon jó döntés volt, hiszen így nem abból áll majd egy támadás, hogy felszalad a csapat, ráemelnek egy trojkát, esetleg egy gyors faultot megpróbálnak kiharcolni, hanem tényleg meg kell harcolni minden pontért. Ahogyan a sztárok is írták, végre igazi kosárlabdát láthatunk, amely oly sok embert vonzott a 20-30 évvel ezelőtt világszerte. 

100% befizetési bónusz akár 300 RON-ig + 200 ingyenes pörgetés

Az új Unibet játékosok akár egy 300 RON értékű befizetési bónuszban, valamint 200 ingyenes pörgetésben is részesülhetnek.

Unibet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés