Ezen a héten megkezdődnek a férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportküzdelmei. Nagy változás tavalyhoz képest, hogy a 24 fős létszám 28-ra duzzadt, ez természetesen egy új lebonyolítási rendszert is hozott maga után. Az előttünk álló évadnak a Veszprém, a címvédő Barcelona és a PSG vág neki a legnagyobb esélyesként.

A-csoport: Erősebb lett a Veszprém

A két elitcsoportban kaptak helyet a magyar együttesek, ezekből az első 6 helyezett jut tovább a nyolcaddöntőbe, míg a két csoportelső egyből a negyeddöntőben találja magát, óriási tétje van tehát a legjobb pozíciónak. A nyáron Pálmarsson és Sliskovic szignóját is begyűjtő Veszprém még erősebbé vált, mint tavaly. A bakonyiaknak mostmár valóban nincs gyenge pontja, a két érkező miatt Momir Ilic nyugodtan pihenhet az éles helyzetekben is.  Külön ki kell emelni Pálmarssont, aki ha beépül óriási erősítés lesz, egymaga képest lehet a komoly találkozók eldöntésére. A tavalyi évhez képest nagy előrelépés, hogy egy BL-döntő rutinja benne lesz a játékosokban, ami nagy segítség lehet majd a kölni Final Fourban.

Palmarsson-Aron-handball-001

Pálmarsson Kielből Veszprémbe igazolt. Fotó: Wikipedia

A legnagyobb ellenfelek

A Veszprém az utóbbi két szezonban mindkétszer a PSG együttesét búcsúztatta, de idén talán a gallok lesznek a legnagyobb ellenfeleik. A francia bajnok legnagyobb fogása Zvonimir „Noka” Serdarusic megnyerése volt a kispadra. A Kiellel 11 bajnoki címet és 1 BL-sikert begyűjtő tréner minden bizonnyal meg tudja majd zabolázni a sztárok gyülekezetét, ráadásul neki komoly tekintélye is lesz, elődjével ellentétben. Ha ez nem lenne elég, akkor még leigazolták a világ legjobb játékosának tartott Nikola Karabaticsot, aki Mikkel Hansennel együtt félelmetes duót alkothat majd. Karabatic a Barcelonában balátlövőt játszott, Párizsban középen kell majd összefognia a csapatot. Rajta kívül fontos érkező még testvére, Luka, akivel a védelem tengelyét alkothatják majd. Nagyon komoly erőt képvisel majd ez a PSG, amely elsősorban csapatként fog nagyot előrelépni, a keretük eddig is adott volt a Final Fourhoz, nagy meglepetés lenne, ha idén nem jönne össze ez nekik. Furcsa leírni, de a Kiel akár ki is maradhat az idei négyes döntőből. A Jíchát és Pálmarssont is elvesztő „zebrák” nem tudták megfelelően pótolni a két ászt, ami a komoly gárdák ellen visszaüthet. Természetesen a Duvnjak, Canellas és Vujin fémjelezte első sor még mindig ütős, de mögöttük nincsenek klasszis cserék. Az igazolásaik közül Landint kell kiemelni, de a szezon eddigi részében gyenge formát mutat, nem úgy a szintén nyáron szerződtetett Katsigiannis kapus. A csoport 3-4. helyén futhat majd be a THW.

Flensburgi remények

A Bundesliga címvédője azzal a Flensburggal lehet nagy csatában a minél jobb helyezésért, amely az elmúlt hetekben simán legyőzte őket. A 2014-es BL-győztes a nyáron leigazolta Mahét, Rasmus Laugét (pont a Kielből), Petar Djordjicot és Henrik Toft Hansent. Ezekkel a játékosokkal pedig rendkívül mély keretet hoztak össze, aminek a hiánya az utóbbi 2 évben rendre sújtotta őket, hiszen folyamatosan kidőltek tavaly is a kulcsembereik. A kőkemény kezdőt tehát nyugodtan lehet rotálni, számos taktikai variáció áll majd Vranjes mester rendelkezésére. Külön ki kell emelni a széleken Eggert és Svan játékát, akik az előző évadban visszafogottabbak voltak, de az új évadban eddig remekelnek. Jim Gottfridsson és Holger Glandorf is újra 100%-os, kettejük játéka pedig nagyon fontos a Flensi számára. Szép reményekkel vághatnak neki a BL-szezonnak, akár ismét ott lehetnek Kölnben.

Kentin-Mahé-001

Kentin Mahé új klubjában bizonyíthat. Fotó: Michael Frey/Wikipédia

Az A-csoport sereghajtói lehetnek

Ezt követően jön egy minőségi szakadék a csoport tagjai között. A Zagreb ugyan ott volt tavaly a legjobb 8 között, de nagy bravúr lenne, ha ezt sikerülne megismételni. Az örökös horvát bajnoknál nem voltak nagy változások, Brozovic Hamburgba igazolása a legfájóbb pont, de egyébként együtt maradt a keret lényegi része, így hasonló játékerőt képviselnek majd, mint az előző kiírásban. Érdekesség, hogy csak horvát játékosok vannak a Zágráb névsorában. A Wisla Plock lehet majd a legnagyobb riválisa Stepancicéknak. A második számú lengyel csapat komoly érvágásokat szenvedett el a szünetben. Két hazai válogatottja: Syprzak (Barcelona) és Jurkiewicz (Kielce) is távozott, de a kezdő irányító, Tioumentsev is elment. Persze az érkezők nem rosszak, hiszen Zhitnikov remek képességű karmester, de azért Oneto és Konitz messze van a két lengyel távozótól. Nagy durranást nem lehet várni tőlük, valószínűleg a nyolcaddöntőben fognak elvérezni. A Celje jó szokásához híven eladta legjobbjait: Sliskovic, Skok és Miklavcic. A helyükre a rutinos Gajic kapus mellett fiatalok érkeztek, ki kell emelni a brazil válogatott balátlövőt, Patrianovát, aki viszont még hónapokig nem lesz bevethető sérülése miatt. Meglepetés lenne, ha tovább tudnának jutni ebből a csoportból. Ez szintén elmondható a Besiktasról is, amely ugyan Pribak vagy Kocic személyében jól igazolt, de ez a keret az elitcsoporthoz édes-kevés. Egyedül pár hazai meccsükön lehet esélyük a pontszerzésre.

Tipp az A-csoport végeredményére: 1. Veszprém 2. PSG 3. Flensburg 4. Kiel 5. Zágráb 6. Plock 7. Celje 8. Besiktas.

B-csoport: Karabatic nélkül a Barcelona

A címvédő Barcelona a könnyebbik csoportba került. A legjobbjukat –Karabatic- elvesztő katalánok jól erősítettek. Filip Jícha kivirágozhat a Bundesliga terhelés megszűnése után, míg Kopljarnak is jobban fog feküdni a Barcelona játéka. A következő évtized egyik meghatározó beállójával, Syprzakkal is szerződést kötöttek, így ezen a poszton a bőség zavara áll majd Xavi Pascual rendelkezésére.  Karabatic távozása után is bivalyerős maradt a Barca, a Final Fourba könnyedén be kell jutniuk, ott pedig meg is védhetik a címüket. Az előző szezon bronzérmese, a Kielce lehet a legveszélyesebb a gránátvörös-kékekre. Musa, Grabarczyk és Rosinski is elhagyta Dujshebaev-csapatot, az érkezők közül pedig csak Jurkiewicz számít komoly igazolásnak, azonban ő még egy darabig nem léphet pályára sérülés miatt. Az utolsó esélye lehet ennek a Kielcének az idei évad arra, hogy megnyerje a BL-t, hiszen a gárda magja már idős, a januári lengyelországi Eb jegyében vannak összerakva. Lényeges számukra a sorsolás is a Final Fourba jutáshoz, mivel nem tűnnek annyira erősnek, mint a többi élcsapat. Könnyen elveheti a csoport 2. helyét a Kielce elől a Vardar Szkopje. A dúsgazdag macedónok Maqueda leigazolásával összehozták a spanyol válogatott jobbátlövő duóját (Alex Dujshebaev a másik fele). Kiemelkedő érkező még a balszélső, Manashkov vagy a tavaly berobbant Dereven. A keret ráadásul nem is gyengült, csak a felesleget pucolták ki, korábbi jól csengő nevekkel az élen: Rastvortsev, Chipurin és Pribak. A Vardar célja egyértelműen a négyes döntő, hazai pályán bárkit le tudnak győzni, kérdés, hogy az egyenes kiesés szakaszban mire mennek majd idegenben, de a két remek lövő igazolás miatt már nem 1-1 emberen múlik a sikerük.

Összeszokottágára épít a Szeged

El is érkeztünk a Szegedhez, amely tavaly a legjobb 8-ig jutott a BL-ben, kiütve a Löwent, de hazai pályán a Kielt is legyőzték. Ez a lebonyolítási forma nem biztos, hogy kedvezni fog a Tisza-partiaknak, hiszen itt minden meccs élet-halál harc lesz számukra, az előző évados gyenge csoport után. A nyári szünetben Thiagus Petrus volt a legnagyobb fogásuk. A brazil balátlövő a kezdőcsapatban kap majd helyet, támadásban és védekezésben is sokat lendíthet majd a magyar ezüstérmes játékán. A balszélen a korábbi szerb válogatott Curuvija váltotta Vadkerti Attilát, ezzel össze is foglaltuk a Pastor-legénység nyarát. Az összeszokottságuk sokat érhet majd az éles meccseken, de több mint valószínű, hogy a továbbjutásért is meg kell majd szenvedniük. Az egyik ellenlábás ebben a Kolding lesz, amelynél szintén eseménytelenül telt a transzferidőszak. A Kim Andersson-Konstantin Igropulo cserén kívül csak Lasse Boesen visszavonulását abszolválhattuk. Az orosznak feküdhet a dán bajnok, hiszen itt kulcsszerep vár rá, amit általában nagyon élvez a kopasz tüzér, és ez kiemelkedő teljesítményekben csúcsosodik ki. Nagy előnye Anderssonnal szemben, hogy nem sérülékeny annyira, mint a svéd, így nyugodtan lehet rá építkezni. A dánok támadójátéka egyébként nem a legjobb a BL-ben, de a védelmük az kiváló. Ezzel a játékelemmel lehet keresnivalójuk a csoportban, bár a továbbjutáson kívül vérmes reményeik nem igazán lehetnek Hvidtéknek.

Hektikus csapatok

A Rhein-Neckar Löwentől két ikon: Landin és Myrhol távozott, de nem lettek gyengébbek, hiszen Stanic és Appelgren személyében két fantasztikus kapust igazoltak. Beállóban Baena és a majd később felépülő Pekeler pótolja majd Myrholt. A Löwen a széleken talán a legjobb a mezőnyben (Gensheimer, Groetzki), lövő posztokon feneklettek meg sokszor támadásban, ez az idei évadra is igaz lehet, hiszen itt nem történtek igazolások.  A németekben benne van a csoport második helyétől a 6. pozícióig minden. Laktózmentes lett a Montpellier, hiszen távozott Issam Tej. A tunéziai klasszist a portugál Jorge Costa pótolhatja majd. Ezenkívül jött még a francia liga egyik legjobb kapusa, Vincent Gérard, aki Losert helyét veszi át. Az iráni Allahkaram Esteki is jó fogás lehet, ha fel tudja venni az európai tempót. Az idei Montpellier ereje is a gyorsaságban rejlik majd. Belső posztokon inkább a könnyű lovasság a jellemző rájuk, nagy gond azonban, hogy Grébille hosszú pihenőre kényszerül. Sok meglepetést okozhatnak a csoportban, de bárhol kis tudnak kapni, ha nem lesznek túl hektikusak, akkor gond nélkül továbbjuthatnak. Bár ezt a csoport összes tagjáról el lehet mondani. Ez alól kivétel a Kristianstad csapata, amelynek 1% sansza se nagyon van ebben a mezőnyben. Annak fényében meg különösen, hogy Stenbäcken, Dahl és Markus Olsson is új kenyéradó után nézett. A Veszprémtől kölcsönkapott Jamali játéka bárhogy elsülhet, de vele sem lesznek igazán beljebb. A tisztes helytállás lehet a svéd bajnok célja.

Tipp a B-csoport végeredményére: 1. Barcelona 2. Kielce 3. Vardar Szkopje 4. Rhein-Neckar Löwen 5. MOL-Pick Szeged 6. Montpellier 7. KIF Kolding Kobenhavn 8. Kristianstad

Jonas Erik Larholm

Källmanéknak nehéz dolguk lesz a csoportban. (Fotó: Kelemen Zoltán Gergely)

C-csoport: Az elit árnyékában

Az elitágon túl is van élet, két 6 fős csoportban, ahol a „gyengébb” gárdák sorakoznak. Innen az első kettő jut tovább, ahol keresztbe játszanak egymással, majd a két nyertes csatlakozik a nyolcaddöntőhöz. A C-jelű szextettben talán a La Rioja tűnik favoritnak. A hispánok tavaly a Veszprém ellen véreztek el a legjobb 16 között, a nyáron pedig nagy vérátömlesztés történt náluk. Az alapemberek közül többen elmentek: Luisfe, Thiagus Petrus. Az érkezők közül Molina biztosan hozza a szintet, de jobbátlövőben Malmagro és a majd felépülő Stefan Terzic is kevésnek tűnik. Egy viszont biztos, a széleik borzasztóan erősek, még Juanin García távozása után is. Ez pedig ebben a csoportban elég lehet az üdvösséghez. A SEHA-liga tavalyi döntőse, a Meshkov Brest is jó eséllyel pályázik az első két hely valamelyikére. Olyan neveket tudtak igazolni, mint Pavel Atman, Tioumentsev és Kristopans. A kispadra pedig Sergej Bebeshko ült le. Ezt a duót kellene befognia többek között a Portónak, de a „sárkányok” nem tudtak komolyan erősíteni. Természetesen elhozták a portugál liga legjobbjait, de legjobbjuk, Ferraz a Bundesligába igazolt. Kiszámíthatatlanok lesznek, de a két nagyobb ellen nem valószínű, hogy lesz esélyük.

Férfi kézi BL-tippjáték: Fogadásbónuszt nyerhetsz! Részletek ITT!

A Csehovszki Medvegyinek talán már van valamennyi sansza, de azért Zhitnikov, Shelmenko és Dereven távozása nagyon megérződhet majd rajtuk. Persze, ha a tavaly az ismeretlenségből elővarázsolt Derevenhez hasonló igazolásaik lesznek, akkor nem kell őket félteni. A Tatran Presov hosszú évek után jutott be ismét a csoportkörbe, de az utóbbi esztendőkben mindig erősebb keretük volt, mint most. Négy kulcsember is elment: Kristopans, Krupa, Tomas Urban és Verkic. A helyükre pedig nem igazán jött hasonló képességű pótlás, így távolinak tűnik a továbbjutásuk. A Vojvodinának valószínűleg az utolsó hely jut itt, annak ellenére is, hogy a Vardartól érkezett Rastvortsev. A keretük ennek ellenére is gyenge még ebben a hatosban is.

Tipp a C-csoport végeredményére: 1. Naturhouse La Rioja 2. Meshkov Brest 3. Csehovszki Medvegyi 4. Port, 5. Tatran Presov 6. Vojvodina

D-csoport: Dán siker várható

Ivancsik-Tamas-MKB-Veszprem-003

Iváncsik Tamás (labdával).
Fotó: muzsy/Shutterstock.com

Meglepetés lenne, ha nem a Skjern nyerné meg az utolsó hatost. A dán ezüstérmestől ugyan elment Möllgaard és Markussen, de Myrhol, Dahl és Markus Olsson is ideigazolt.  Az EHF-kupa Final Fourjába tavaly bejutó északiak nagyon masszív csapatot alkotnak. A védelmük a Koldinghoz hasonlóan remek, de támadásban sem elveszettek, Myrhol és Dahl rutinjával pedig sokra vihetik. Borítékolható tehát a továbbjutásuk. A dán edző által felkészített román bajnok, a Baia Mare is jó játékerőt képvisel ezen a szinten. A nagybányaiak Ivan Karacic mellett Iváncsik Tamással és Uros Vilovszkival is erősítettek. A kezdő kapus pedig Tatai Péter, így bőven van magyar kötődés, ráadásul Eklemovics Nikola is innen vonult vissza a nyáron. Egyébként az orosz válogatott Aflitulin, a tavaly Csurgón játszó Ostroushko, valamint az egyik legjobb román lövő, Ramba is jött még. Alaposan fel lett tehát turbózva a bajnokcsapat kerete, amelytől egyértelműen az a cél, hogy az első két helyre befusson a csoportban. Erre pályázik a Császár Gábor vezette Kadetten Schaffhausen is, de nem igazán sikerült erőssé tenni a játékosanyagukat. Ki kell emelni az érkezők közül az osztrák válogatott kapusát, Nikola Marinovicot, valamint Luka Marost, aki az egyik legjobb svájci kézilabdázó. A távozók közül a kezdő jobbátlövő, Jurca és a belló, Mansson lesz nehezen pótolható. Ha Császárnak jó napja van, akkor el tudják kapni a két magasabban jegyzett gárdát is. Az ukrán Motor Shelmenkót és Malasinskast is elcsábította, de a csapatot erősíti az ex-csurgói Barys Pukhouski is. Persze nagy álmaik, így sem lehetnek, a Kadetten lehet a riválisuk a 3. helyért. A selejtezőből feljutó Elverum nem igazolt rosszul, a Michael Apelgren játékos-edző által irányított norvég bajnoktól csodát nem kell várni, de azért egy-két csapat biztosan otthagyja majd a fogát az otthonukban. A Metalurg Szkopje már nem az a félelmetes ellenfél, ami volt pár évvel ezelőtt. Finoman fogalmazva is átalakult a keretük, hiszen 25 (!) játékos távozott. Az érkezők közül az osztrák válogatott lövő, Janko Bozovic tűnik a legjobbnak. Kérdés, hogy mire megy Cervar mester ezzel az állománnyal, nem tűnik valószínűnek, hogy továbbjutnak a hatosból, sőt!

Tipp a D-csoport végeredményére: 1. Skjern 2. Baia Mare 3. Kadetten Schaffhausen 4. Motor 5. Elverum 6. Metalurg Szkopje

  • Férfi Kézilabda BL tipp

    A Veszprém nyeri a BL-t

Superbet üdvözlő bónusz

Akár 500 RON bónuszt kaphatsz új játékosként.

Superbet regisztráció Részvételi feltételek

18 Részvételi feltételek érvényesek. Játssz felelősséggel. BeGambleAware.org

hírdetés

Borítókép: Nikola Karabatic. Fotó: Wikipedia