Ahogy a 2015-ös világbajnokságon, úgy most a 2016-os Eb-n is  Hollandia-Norvégia finálét rendeznek. A vb döntőjében Norvégia megsemmisítette Hollandiát, már a félidőben 20 gólt nyeltek be a narancs-mezesek, ami most aligha ismétlődik meg!

A 3. helyért: Dánia - Franciaország

Estelle Nze Minko francia kézi 001

Estelle Nze Minko. Fotó: Wenflou/Wikipédia

Dánia volt az elődöntő meglepetés-csapata. Javuló formát mutatott Jörgensen együttese, a románok elleni ki-ki meccs volt a csúcspont. Ott extrát játszottak a dánok, Neagut teljesen kivették a pakliból, a joker nélkül pedig nem sikerült nyernie Romániának. Igen ám, de a dánok az elődöntőre picit elfogytak. Az első félidőben egyenrangú partnerei voltak Hollandiának, ám a 2. játékrészt egy 11 perces gólcsönddel nyitották. Polmanék közben lőttek zsinórban vagy hatot, és onnan Dánia számára nem volt visszaút. Toft meg sem közelítette azt a teljesítményt, amit láttunk tőle Románia ellen. Kedvetlen volt, frusztrált, de támadásban sem ment úgy a játék ahogy kellett volna. Igazából ott a 2. félidő elején dőlt el a meccs, azért egy 10-11 perces gólcsönd nem nagyon férhet bele ilyen szinten. Ismerve a franciák stílusát, simán előfordulhat, hogy a dánoknak most is lesz üresjáratuk. Támadásban nem nyújt emlékezetes teljesítményt a francia-válogatott sem. Norvégia az elődöntőben 16 gólon tartotta Nze Minkóékat, Hollandia még korábban 17 gólt engedett a gall csajoknak. Ha Dánia képes lesz arra, amire képes volt Románia ellen, akkor nyerhet. Nze Minko a francia támadások alfája és gyakran omegája is. A dánok úgy fogják őt őrizni, mint őrizték Neagut. Sok megállító foult, és a francia csapat támadásban halott. Fordítva is igaz ez, ha Hansen vagy Jörgensen rosszabb napot fog ki, akkor Dánia esély a győzelemre csekély. Tranborg a termetéhez képest egész fürge, de Edwige-ék mellett érvényesülni nem könnyű.

Nagyon fáradtak ezek a csapatok, melyek már korábban is rengeteg hibával játszottak. Valószínűleg jó kevés gólt látunk majd, talán még az is benne van, hogy a két csapat 40 dobott gól alatt marad.

Döntő: Hollandia - Norvégia

Mork-Nora-NOR-002

Nora Mörk (jobbra). Fotó: Uros Hocevar/EHF

Az Eb előzetesben Hollandiát jelöltem meg potenciális győztesként, és annak ellenére fináléba jutott, hogy rögtön egy vereséggel kezdett. Kijózanító pofon volt. Fokozatosan javult a csapat teljesítménye, Wester és a védelem kooperációja, támadásban pedig Polman az, aki az első pár meccsen halvány volt, ám az igazán fontos mérkőzéseken már szórta a gólokat. Más kérdés, hogy közben Wisser játéka visszaesett...

A bevezetőben említett vb-döntőben egy erősebb, összeszokottabb norvég csapattal találkozott Hollandia. Az a Hollandia, amely rutinosabb csapat lett. Kizárt, hogy ez a jelenlegi holland együttes 20 gólt kap egy félidő alatt, már csak azért is, mert ez a norvég-válogatott egyszerűen más. Az északiak ezen a tornán elkezdtek komoly szinten védekezni, nem csak arról szól a játék, hogy Herrem vagy Riegelhuth indul, aztán bumm, bummm, buummm -dobtak 10 indításból szerzett gólt meccsenként. A franciák ellen az elődöntőben 16 gólt kaptak, Grimsbö és Solberg (főleg utóbbi) igen jól teljesített a kapuban. Más kérdés, hogy a franciák támadásban már korábban sem voltak túl jók... Hollandia viszont képes 25-28 gólt dobni, ha épp hagyják. Valószínű, hogy a norvégok nem hagyják majd, így a narancs-mezes csapat komoly bajban lehet, mert a védekezése viszont nincs a norvégok szintjén. Nem rossz a holland-védekezés sem, de egész egyszerűen puhább. Ráadásul picit ott van már a fejekben, hogy nem baj, ha gólt kapunk, gyors középkezdésből pár másodperc alatt válaszolunk. Igen ám, csak ez a norvégok ellen valószínűleg nem fog működni.

Ha Norvégia nyerne, az sok kérdésre adna választ. Ahol hiányzik az aktuális BL-sorozat legtöbb gólját szerző játékosa, a világ talán legjobb beállója, egy Lunde, és Mörk sem játszik igazán extrát, mégis benne van, hogy Norvégia megint Eb-t nyer. Fogadni bármire necces, de elnézve ezt az tornát, az 51.5 gól alatt opciót 1.60-ért azért be lehet húzni. Ha a holland csapat komolyabb védekezéssel találja szembe magát, képes lefulladni. Képes 10-12 percig gólképtelen maradni ilyen lövők mellett is. Norvégia pedig most megfontoltabban játszik, kevésbé fog rohanni. Kurtovicéknak nem kell belemenni a rohanásba, mert bármilyen meglepő, egy nyílt, oda-vissza rohangálós játékban most vélhetően Hollandia lenne a jobb. Norvégiának nem szabad rohanni, nem is feltétlenül fognak. Az 51.5 gól alatt opciónak 1.60-as odds mellett van létjogosultsága. Nehéz elképzelni, hogy ezen a találkozón 52, vagy annál is több gól születik.